Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 17:30 Autor: PAP

Minister Maląg wręczyła odznaczenia zasłużonym w promowaniu postaw prorodzinnych i patriotycznych

Minister rodziny Marlena Maląg wręczyła we wtorek odznaczenia osobom zasłużonym za wzorowe wykonywanie zawodowych obowiązków i za zasługi w promowaniu postaw prorodzinnych i patriotycznych. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został działacz społeczny dr Jacek Mrozek.

Uroczystość wręczenia odznaczeń i odznak honorowych odbyła się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.


"W imieniu rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego chciałabym pochylić czoło i podziękować państwu za to, co robicie każdego dnia – za pomoc drugiemu człowiekowi" – powiedziała Maląg, zwracając się do laureatów.


Odznaczenia nadane na wniosek lub z inicjatywy ministra rodziny i polityki społecznej, to Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal za Długoletnią Służbę, brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis i odznaki honorowe Primus In Agendo i Meritis Pro Familia


Złotym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie wiedzy naukowej i działalność wspomagającą rozwój ełckiej społeczności odznaczony został dr Jacek Mrozek.


Mrozek jest działaczem społecznym i akademickim na Warmii i Mazurach, szczególnie w powiecie ełckim. Jest także popularyzatorem wiedzy naukowej wśród mieszkańców powiatu ełckiego. Jako dyrektor filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku stworzył nieodpłatne kierunki studiów – administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz pielęgniarstwo dla mieszkańców subregionu ełckiego.


Laureat jest również członkiem rady Fundacji "Togatus Pro Bono". Prowadził działalność wspomagającą rozwój ełckiej społeczności lokalnej, świadczył pomoc prawną w ramach nieodpłatnych punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.


Z kolei za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medalem złotym za Długoletnią Służbę odznaczona została Barbara Stanisława Krzyśków.


Laureatka zatrudniona jest w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB od 1992 r., obecnie na stanowisku starszego specjalisty).


Od 2005 r. Krzyśków skupiała się na badaniach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności ochrony osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy. Brała udział w powstawaniu przepisów o emeryturach pomostowych, a obecnie uczestniczy w opracowywaniu opinii dla sądów i przedsiębiorstw w zakresie kwalifikacji prac do prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.


Jest ekspertem Instytutu w zakresie problematyki oceny warunków pracy, okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy formułującym opinie na ten temat dla sądów. Uczestniczy w opiniowaniu projektów przepisów z bezpieczeństwa i higieny pracy.


Za promowanie folkloru miejskiego, kultywowanie tradycji wielkopolskiej i popularyzowanie gwary poznańskiej brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis odznaczeni zostali Bogdan Górny i Kapela zza Winkla.


Górny założył Kapelę zza Winkla w 1980 r. i do dziś jest jej menedżerem. Członkami kapeli są także: Józef Kawalonek – akordeon, wokal, kompozytor; Włodzimierz Ciesielczak, Krzysztof Droździk – kontrabas, wokal; Artur Markiewicz – banjo tenorowe, wokal.


Założeniem formacji było kultywowanie kultury i gwary poznańskiej. W laudacji podkreślono, że Kapela zza Winkla jest niezaprzeczalnym ambasadorem folkloru miejskiego – charakterystycznej muzyki i gwary poznańskiej. Dzięki jej działalności – dodano – zostaje utrwalone przywiązanie kolejnych pokoleń Wielkopolan do dziedzictwa rodzimej kultury.


Podczas uroczystości wręczono także odznakę Primus in Agendo, która jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionego, najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.


Nagrodę tę otrzymała Maria Demidowicz. Laureatka jest wieloletnią prezes Koła Zabrzańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tworzyła i rozwijała system pomocy osobom bezdomnym i skrajnie wykluczonym w Zabrzu. Szczególnie zaangażowana we wsparcie kobiet bezdomnych i dzieci doświadczających przemocy fizycznej i psychicznej oraz konfliktów domowych.


W laudacji wskazano, że jej zaangażowanie i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka przyczyniły w znacznym stopniu do rozwoju usług na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.


Odznakę Primus in Agendo otrzymała także Barbara Jaskierska, która od blisko 40 lat prowadzi działalność społeczną mającą zapewnić warunki godnego życia osobom z niepełnosprawnością intelektualną.


Jaskierska jest także przewodniczącą zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Stworzyła pierwszy w Polsce kompleksowy system wsparcia, obejmujący wszystkie etapy życia: od urodzenia do późnej starości. Angażuje się w prace legislacyjne mające na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin na szczeblu lokalnym i krajowym.


Odznaką Meritis pro Familia odznaczeni zostali: Bogusław Cebulski, Zofia Miler, Marzenna i Jerzy Łastowscy, Marian Zarembski i Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole.


Odznaka ta została przyznana za niestrudzoną pracę u podstaw, kształtowanie młodych charakterów, pokazywanie – własnym przykładem – jak można rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz za kompleksową pomoc polskim rodzinom.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ joz/


Kraj i świat

2021-07-29, godz. 04:10 Tokio/pływanie - 200 m st. klasycznym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 200 m st. klasycznym mężczyzn: 1. Zac Stubblety-Cook (Australia) 2.06,382. Arno Kamminga (Holandia) 2.07,013. Matti Mattsson… » więcej 2021-07-29, godz. 04:10 Seans filmu "Noc Oczyszczenia: Żegnaj Ameryko" kosztował kobietę życie. Mężczyzna został ciężko ranny 18-letnia kobieta zginęła, a 19-letni mężczyzna został ciężko ranny podczas incydentu z bronią, do jakiego doszło w trakcie seansu filmu „Noc Oczyszczenia:… » więcej 2021-07-29, godz. 04:00 Tokio/pływanie - 800 m st. dowolnym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 800 m st. dowolnym mężczyzn: 1. Robert Finke (USA) 7.41,872. Gregorio Paltrinieri (Włochy) 7.42,113. Michaiło Romanczuk… » więcej 2021-07-29, godz. 04:00 Do nowego filmu Spielberga dołączyli Judd Hirsch, Jeannie Berlin, Robin Bartlett i Jonathan Hadary Pełną parą ruszyły prace nad najnowszym filmem Stevena Spielberga roboczo zatytułowanym „The Fablemans”. Choć ma on opowiedzieć historię tytułowej… » więcej 2021-07-29, godz. 03:50 Tokio/wioślarstwo - złoty medal włoskiej dwójki podwójna wagi lekkiej Włoszki Valentina Rodini i Federica Cesarini zdobyły złoty medal w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po srebro… » więcej 2021-07-29, godz. 03:50 Tokio/wioślarstwo - złoto dla Irlandii w dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn Irlandczycy Fintan Mc Carthy i Paul O'Donovan zdobyli złoty medal olimpijski w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Jerzy Kowalski i Artur… » więcej 2021-07-29, godz. 03:40 Tokio/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet: 1. Valentina Rodini, Federica Cesarini (Włochy) 6.47,542. Laura Tarantola, Claire Bove (Francja)… » więcej 2021-07-29, godz. 03:30 Tokio/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn: 1. Fintan Mc Carthy, Paul O'Donovan (Irlandia) 6.06,432. Jonathan Rommelmann, Jason Osborne… » więcej 2021-07-29, godz. 03:20 Tokio/wioślarstwo - złoto dla dwójki bez sterniczki z Nowej Zelandii Reprezentantki Nowej Zelandii Grace Prendergast i Kerri Gowler zdobyły złoty medal igrzysk w Tokio w wioślarstwie w dwójce bez sterniczki. » więcej 2021-07-29, godz. 03:20 Peru/ Castillo, wykształcony przedstawiciel ubogich, zaprzysiężony na prezydenta Pedro Castillo, katolicki tradycjonalista, a zarazem prowincjonalny nauczyciel i lewicowy działacz społeczny, został w środę zaprzysiężony na prezydenta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »