Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 16:30 Autor: PAP

Forum bezpieczeństwa morskiego: rośnie rola Marynarki Wojennej

Wobec wzrostu morskiej wymiany handlowej i rozbudowy infrastruktury energetycznej na morzu rośnie rola Marynarki Wojennej – uważają uczestnicy VI Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Podkreślali konieczność budowy nowych okrętów i jednostek wsparcia.

"Kryzys pandemii unaocznił nam, że my, ludzie na Ziemi, ciągle musimy żyć ze świadomością nieprzewidywalnych wyzwań" – powiedział we wtorek podczas Forum przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS). Podkreślał, że trzeba myśleć, "nie tylko, jak się przygotować na kolejną ewentualną fale pandemii, ale i następne wyzwania które nam będzie przynosić przyszłość".


Zaznaczył, że ponieważ wydarzenia w Azji Środkowej lub na południu Afryce, „mogą mieć bardzo poważny wpływ na to, co się dzieje w wydawałoby się sytej, cichej, bogatej Europie", nie ma chyba polityków, którzy "wątpiliby w konieczność inwestowania w siły morskie". Zadeklarował, że również rząd "zdaje sobie z tego sprawę".


Jach podkreślił, że ochrona granicy morskiej to obecnie "jedno z mniej istotnych zadań" Marynarki Wojennej, która "odgrywa szczególną role w czasach pokoju i kryzysu", także wobec rosnącej roli handlu morskiego i oczekiwań NATO wobec Polski. Zapewnił, że nadchodzą "zdecydowanie lepsze czasy dla Marynarki Wojennej".


Dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Dariusz Łukowski przypomniał, że Strategia bezpieczeństwa narodowego „bezpośrednio odnosi się do wyzwań związanych z morzem". Dodał, że ruch statków handlowych na Bałtyku stale rośnie, przypomniał inicjatywę Trójmorza.


Odczytał list od szefa BBN Pawła Solocha, który zwrócił uwagę, że BBN promuje działania na rzecz bezpieczeństwa morskiego i rozwoju Marynarki Wojennej, a Strategia bezpieczeństwa narodowego RP uwzględnia nadmorskie położenie Polski.


Nadanie przez MON priorytetu budowie fregat w ramach programu Miecznik Soloch określił jako "doskonałą i wyczekiwaną decyzję wychodząca naprzeciw rekomendacjom strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego RP".


"Wierzę, że pilna realizacja projektu pozwoli zapobiec utracie zdolności kluczowych z punktu widzenia ochrony interesów morskich kraju. Jednocześnie zasadne byłoby jednoczesne realizowanie pozostałych istotnych programów modernizacji Marynarki Wojennej, przede wszystkim wyposażenie jej w nowoczesny okręt podwodny" – stwierdził szef BBN. Dodał, że "operowanie w środowisku podwodnym nie jest sprawą narodowej tradycji, ale wymogiem współczesnego środowiska bezpieczeństwa".


Zdaniem Huberta Królikowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy budowie fregaty należy dążyć do tego, by udział polskiego przemysłu nie polegał tylko na "spawaniu blach”, lecz także dostarczaniu sensorów, systemów łączności i uzbrojenia.


Dyrektor ds. handlowych należącej do PGZ Stoczni Wojennej Andrzej Wojtkiewicz zapewnił, że celem firmy jest, by pozyskując z zagranicy sprawdzone technologie, "stworzyć polski produkt". Zaznaczył, że udział w projekcie pozwoli zdobyć kompetencje niezbędne przy serwisie, remontach i modernizacji okrętów.


Prezes spółki Remontowa Holding Adam Ruszkowski podkreślił, że w prace nad fregatą krajowych poddostawców należy włączyć na etapie prototypu. Odnosząc się do ewentualnego udziału polskiego przemysłu w budowie okrętu podwodnego w programie Orka, podkreślił, że "żadna polska stocznia nie ma doświadczenia z tego typu technologiami", zatem rola zagranicznego partnera będzie znacznie większa niż w programie Miecznik. Zwrócił uwagę, że decydując się na udział w programie, trzeba odpowiedzieć na pytanie o perspektywy takiego zaangażowania, które oznaczałoby "potężne inwestycje w technologie i zespoły ludzkie, którym trzeba dawać zajęcie".


Szef zarządu uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym kadm. Piotr Nieć zwrócił uwagę na konieczność inwestycji w jednostki zabezpieczenia – jak np. sześć ukończonych holowników lub planowana pływająca stacja demagnetyzacyjna. Podkreślił, że fregaty, które mają zostać dostarczone w programie Miecznik, będą operować nie tylko na Bałtyku, co oznacza konieczność jednostek wsparcia logistycznego.


Uczestnicy Forum dyskutowali też o programach śmigłowców morskich i zabezpieczeniu morskiej infrastruktury krytycznej, jak porty i podejścia do nich morskie farmy wiatrowe.


Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa jest organizowane przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni i Zarząd Targów Warszawskich pod patronatem BBN, Ministerstwa Infrastruktury i Sejmu.(PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ mok/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 17:20 Macierewicz: Żaden urzędnik nie ma prawa ocenić, że raport państwowej komisji jest nieprawdziwy Żaden urzędnik nie ma prawa deklarować, że raport zrobiony przez państwową komisję jest nieprawdziwy. Taka decyzja może być podjęta tylko przez powołanie… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 MSZ ponownie odradza wszelkie podróże do Iranu MSZ w piątek - w związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael - ponownie wydało komunikat, w którym odradza wszelkie podróże do Iranu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska – Szulczek: skupiam się wyłącznie na pracy w Warcie Dawid Szulczek meczem ze Stalą Mielec rozpoczyna ostatni etap pracy w roli trenera piłkarzy Warty Poznań. W czwartek poinformowano, że szkoleniowiec z końcem… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 19 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Jelena Rybakina wygrała z Włoszką Jasmine Paolini 6:3, 5:7, 6:3 w ćwierćfinale halowego turnieju WTA 500 na kortach… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Stoltenberg: członkowie NATO dostarczą więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę (krótka) Członkowie NATO zdecydowali dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltneberg na konferencji po wirtualnym… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 SG: kobieta, która urodziła dziecko przy granicy polsko-białoruskiej chce ochrony w Polsce Erytrejka z noworodkiem, której udzielono pomocy przy granicy polsko-białoruskiej, złożyła deklarację o chęci ubiegania się o udzielenie ochrony w Polsce… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Olsztyn/ Małkowski: robiłem wszystko, żeby kampania wyborcza była rzetelna Kandydujący z własnego komitetu na prezydenta Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski przekonywał w piątek, że robił wszystko, żeby kampania wyborcza była rzetelna… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Holandia/Rząd może zamknąć swoje konta na Facebooku Holenderskie organy rządowe powinny przestać korzystać z Facebooka, dopóki platforma nie wytłumaczy, co dzieje się z danymi użytkowników rządowych stron… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 B. konsul RP w Manili: dostaliśmy kilkanaście mejli ws. priorytetowego potraktowania wniosków wizowych(opis) B. konsul RP w Manili Aleksander Parzych powiedział przed komisją ds. afery wizowej, że do konsulatu wpłynęło kilkanaście mejli z MSZ ws. priorytetowego… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Warszawa/ 2. Festiwal Teatralny Wolność - od 24 kwietnia W Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) 24 i 25 kwietnia odbędzie się finał 2. Festiwalu Teatralnego Wolność, pokazanych zostanie sześć spektakli o wolności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »