Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 15:10 Autor: PAP

Lublin/II Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym

Współpracy transgranicznej będzie poświęcone II Forum Regionów Trójmorza połączone Samorządowym Kongresem Gospodarczym w Lublinie. Forum otworzy prezydent Andrzej Duda. Spodziewany jest też udział premiera Mateusza Morawieckiego.

Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza odbędzie się 29 i 30 czerwca w Lublinie. Obrady będą prowadzone w formie on-line.


Wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział podczas wideokonferencji we wtorek, że w obradach wezmą udział liderzy polityczni, samorządowi, gospodarczy z państw Trójmorza. „Będą rozmawiać o gospodarce, o perspektywach rozwoju i wspólnych inicjatywach, które połączą nasze kraje i regiony w tej części Europy” – podkreślił.


Forum otworzy prezydent Andrzej Duda. Pierwszego dnia dyskusje dotyczyć będą Inicjatywy Trójmorza, współpracy transgranicznej państw Trójmorza, w tym m.in. polityki transportowej i logistyki ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia trasy Via Carpatia – budowanego szlaku międzynarodowego łączącego Europę Północną i Południową. Będą też panele poświęcone roli regionów w rozwoju gospodarczym państw Trójmorza, czy dyplomacji Trójmorza z udziałem przedstawicieli m.in. z Niemiec, USA i Japonii.


Pierwszego dnia, w obecności prezydenta Dudy, podpisana zostanie Deklaracja Lubelska. Marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski powiedział, że będzie ona dotyczyć utworzenia sieci gospodarczej regionów Trójmorza. „Będzie wstępem do zintensyfikowania współpracy między państwami i regionami” – zaznaczył.


„Na początek deklarację podpiszą regiony z czterech państw: Litwy, Słowacji, Węgier i prawdopodobnie z Rumunii. To jest dopiero początek. Wszystkich regionów w 12 krajach Trójmorza jest ponad 290. Mam nadzieję, że do deklaracji przystąpi wiele regionów państw Trójmorza” – powiedział Stawiarski.


Marszałek podkreślił, że w integracji państw Trójmorza powinny współuczestniczyć regiony tych państw i ich lokalne władze. „Jako samorządowcy uważamy, że, aby zwiększyć integracyjną formę tej pięknej idei Trójmorza, musimy współpracować na poziomie regionów, samorządów. Stąd zrodziła się idea kongresu gospodarczego regionów państw Trójmorza” – dodał Stawiarski.


Drugi dzień obrad zdominują tematy gospodarcze, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki, znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu współczesnej gospodarki po pandemii.


W tej części kongresu spodziewany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego a także wicepremierów: Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych i Jarosława Gowina – ministra rozwoju, pracy i technologii.


Dyskusje kongresowe dotyczyć będą m.in. współpracy giełd państw Trójmorza, instrumentów finansowych m.in. Funduszu Trójmorza. Oddzielne panele poświęcone będą rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu oraz trasie Via Carpatia w kontekście szansy na promocję turystyczną krajów z obszaru Trójmorza. W obradach udział wezmą specjaliści poszczególnych dziedzin i przedstawiciele różnych firm m.in. z sektora energetycznego i bankowego.


Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.


Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.


Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)


Autorka: Renata Chrzanowska


ren/ itm/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 15:20 Policja: po wypadku busa 34 jadących nim obcokrajowców przebywa na terenie komendy miejskiej w Piotrkowie Tryb. Przewożeni busem cudzoziemcy - 34 osoby, w tym 8 dzieci - po wypadku auta w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) uciekło z samochodu. Policja odnalazła… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Podkarpackie/ Wojewoda wydała decyzję ZRID dla odcinka drogi ekspresowej S19 Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 10-km odcinka drogi ekspresowej S19 między… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Poznań/ Miasto zachęca do tworzenia kawiarenek naprawczych Do tworzenia kawiarenek naprawczych i do ubiegania się o wsparcie finansowe na ich uruchomienie zachęcają władze Poznania. Kawiarenki naprawcze to miejsca… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Niemcy/ Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Kraków/ Poseł M. Sowa (PO) po decyzji Sądu Apelacyjnego: postanowienie wykonam Poseł Marek Sowa (PO) zadeklarował, że wykona decyzję Sądu Apelacyjnego, zgodnie z którą musi przeprosić wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę za słowa… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 J.Scheuring-Wielgus w ramach akcji „Szpitale dla chorych, nie dla relikwii”: ochrona zdrowia powinna być świecka Ochrona zdrowia powinna być świecka, w szpitalach powinna rządzić nauka, a nie wiara w tego czy innego świętego - mówiła w czwartek w Płocku (Mazowieckie)… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 W. Brytania/ Raport: służba zdrowia coraz bardziej uzależniona od personelu z zagranicy Tylko dwóch z pięciu nowych lekarzy i co druga nowa pielęgniarka, którzy zaczynają pracę w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia, zdobyli wykształcenie… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 Prezes ZUS: w pierwszym półroczu 2023 r. na ochronę zdrowia wydano 206 mld zł, co stanowi 6,7 proc. PKB W pierwszym półroczu 2023 r. na ochronę zdrowia wydano 206 mld zł, co stanowi 6,7 proc. PKB - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska w czasie konferencji… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r. (krótka) Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r.; założono, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 6,6 proc. - poinformowała… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 Absolwenci wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego najlepsi w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym W jesiennej sesji Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego absolwenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zajęli pierwszą pozycję w kraju ze średnią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »