Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-21, 15:10 Autor: PAP

Szef MON: V4 jest wrażliwa na zagrożenia dotyczące całej wspólny euroatlantyckiej (opis)

Kraje Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące całej wspólnoty - UE i NATO, te płynące ze Wschodu, ale też z Południa i Północy - powiedział w poniedziałek w Elblągu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

Na briefingu prasowym po spotkaniu ministrów obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji Błaszczak powiedział, że znajdujące się w Elblągu dowództwo Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód jest ważnym miejscem współpracy państw V4 w dziedzinie obronności.


"Chciałabym podkreślić, że jesteśmy wrażliwi, jeśli chodzi o zagrożenia dotyczące całej wspólnoty, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy zgodni, że (strategia) 360 stopni to jest ten punkt, z którym wszyscy się zgadzamy. Jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu, ale także z Południa - tu szczególnie sprawa Bałkanów Zachodnich i zagrożeń związanych z kryzysami migracyjnymi" - mówił Błaszczak. Jak zaznaczył, nasze kraje są też wrażliwe na wyzwania płynące z Północy.


Szef MON poinformował, że dyskusja ministrów obrony V4 dotyczyła m.in. przygotowań do pełnienia dyżuru bojowego w ramach Europejskiej Grupy Bojowej w 2023 r. "To będzie trzeci dyżur grupy bojowej złożonej z państw tworzących Grupę Wyszehradzką" - zaznaczył Błaszczak. Wskazał, że ministrowie dyskutowali też o ostatnim szczycie NATO w Brukseli i zgodzili się co do wagi podejmowanych w czasie tego szczytu kwestii i co do oceny tego posiedzenia.


Minister obrony Węgier Tibor Benkoe ocenił, że "w trudnej sytuacji pandemicznej prezydencja polska w grupie państw V4 zdała egzamin i została wysoko oceniona". W nawiązaniu do przejęcia prezydencji w grupie V4 przez Węgry od 1 lipca szef resortu obrony tego kraju powiedział, że dotychczasowe zadania z dziedziny obronności będą kontynuowane, ale "pojawiają się też nowe zadania, ryzyka i zagrożenia". Wskazał, że obecnie świat walczy z pandemią, a wojsko jest tą instytucją, która wspiera instytucje cywilne.


Dodał, że po przejęciu prezydencji Węgry i państwa z grupy V4 będą kontynuować współpracę w ramach NATO i Unii Europejskiej. Wskazał, że na świecie pojawiają się nowe wyzwania. Od 2023 roku państwa będą wykonywać zadania Europejskiej Grupy Bojowej.


"W tym regionie w Europie mamy zagrożenia z dwóch stron; ze Wschodu wpływające na Polskę, kraje bałtyckie i Słowację oraz zagrożenia z południa, oddziałujące na Węgry. Pokój, bezpieczeństwo i stabilność na Bałkanach Zachodnich jest dla nas niezwykle istotne" - dodał.


Wskazał, że oprócz współpracy w ramach Czwórki Wyszehradzkiej, państwa chcą też rozszerzyć format do współpracy V4 plus. "Chcemy stabilizować i umocnić współpracę naszych krajów ale mówimy też o Niemcach, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Chcielibyśmy uzyskać ich poparcie a w regionie południowym także nawiązać współpracę z innymi krajami"- dodał.


Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad podkreślił, że obecne czasy są trudne do przewidzenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronę.


"Przeżyliśmy siłowe zmiany granic w Europie, konflikt wojenny w kraju sąsiednim, olbrzymią pandemią, zagrożenia hybrydowe, wiele dezinformacji. Świat jest trudny do przewidzenia i dlatego są tu siły zbrojne. Siły zbrojne pokazały, jak są ważne dla naszych obywateli. Kiedy mówimy o armii, to ważne są plany strategiczne. Musimy być przygotowani na wszystkie alternatywy"- wskazał.


Podkreślił, że "państwa V4 płyną w jednym kierunku". "Mamy wspólne poglądy, mamy obawy, widzimy wyzwania i szukamy wspólnych rozwiązań. To jest bardzo ważne. W kilku sytuacjach, gdzie nie mamy wspólnych poglądów, rozumiemy się i rozmawiamy"- ocenił.


Wiceminister obrony Czech Jan Havranek podkreślił, że "polska prezydencja pokazała w tym niełatwym czasie jedność, siłę naszego regionu".


"To spotkanie jest pierwszym spotkaniem ministrów Grupy Wyszehradzkiej po bardzo ważnym szczycie NATO w ubiegłym tygodniu. Ten szczyt pokazał jedność, solidarność, spójność między sojusznikami, jeśli chodzi o nowe wyzwania bezpieczeństwa. Ta solidarność i spójność była obecna także podczas dzisiejszego spotkania"- podkreślił wiceminister obrony Czech.


Podziękował ministrom obrony z państw V4 za wsparcie i solidarność, którą wyrazili w sprawie Vrbetic w Republice Czeskiej. "Bardzo to szanujemy i to pokazuje, że nie możemy przyjmować i lekceważyć działań Rosji, które mogą być zagrożeniem dla NATO i procesów demokratycznych w naszych krajach"- wskazał. (PAP)


autor: Agnieszka Libudzka


ali/ itm/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 05:00 Tokio/strzelectwo - Breś odpadła w eliminacjach pistoletu 25 m Klaudia Breś zajęła 24. miejsce w eliminacjach strzelania z pistoletu sportowego 25 m i nie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji olimpijskiej w Tokio… » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Tokio/pływanie - Bernat odpadła w półfinale 200 m st. grzbietowym Niespełna 16-letnia pływaczka Laura Bernat odpadła w półfinale 200 m st. grzbietowym olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Uzyskała 14. wynik 2.12,86, o dwie… » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Tokio/jeździectwo - Pawlak 18. po pierwszej serii WKKW Joanna Pawlak na koniu Fantastic Frieda zajęła 18. miejsce w pierwszej serii jeździeckiego WKKW na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Najlepszy był Brytyjczyk… » więcej 2021-07-30, godz. 04:50 Gwatemala/ Tysiące ludzi demonstrowało w stolicy przeciwko prezydentowi Tysiące ludzi w mieście Gwatemala wyszło w czwartek na ulice, żądając dymisji prezydenta Alejandro Giammatteiego. Źródłem społecznego niezadowolenia… » więcej 2021-07-30, godz. 04:40 Tokio/judo - odpadł ostatni z Polaków Sarnacki Maciej Sarnacki przegrał przez ippon z Azerem Ushangim Kokaurim i odpadł z olimpijskiej rywalizacji judoków w kategorii +100 kg. Biało-czerwoni stracili tym… » więcej 2021-07-30, godz. 04:40 Tokio/pływanie - Chińczyk Shun Wang zwyciężył na 200 m st. zmiennym Chińczyk Shun Wang zdobył złoty medal olimpijski w pływaniu na 200 m st. zmiennym, osiągając wynik 1.55,00. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Duncan Scott… » więcej 2021-07-30, godz. 04:40 Tokio/pływanie - 200 m st. zmiennym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 200 m st. zmiennym mężczyzn: 1. Shun Wang (Chiny) 1.55,002. Duncan Scott (Wielka Brytania) 1.55,283. Jeremy Desplanches (Szwajcaria)… » więcej 2021-07-30, godz. 04:30 Tokio/pływanie - 100 m st. dowolnym kobiet (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 100 m st. dowolnym kobiet: 1. Emma McKeon (Australia) 51,96 s 2. Haughey Siobhan (Hongkong) 52,27 3. Cate Campbell (Australia)… » więcej 2021-07-30, godz. 04:30 Tokio/lekkoatletyka - Jóźwik jedyną Polką w półfinale na 800 m Joanna Jóźwik jako jedyna z Polek zakwalifikowała się do półfinału biegu na 800 m igrzysk olimpijskich w Tokio. Zajęła trzecie miejsce w swojej serii… » więcej 2021-07-30, godz. 04:30 Tokio/pływanie - 200 m st. grzbietowym mężczyzn (wyniki, aktl.) Wyniki w pływaniu na dystansie 200 m st. grzbietowym mężczyzn: 1. Jewgienij Ryłow (RKO) 1.53,27 2. Ryan Murphy (USA) 1.54,15 3. Luke Greenbank (W. Brytania)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »