Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-20, 07:00 Autor: PAP

Odkrycie nowego mechanizmu w ludzkim oku

Odkrycie nowego mechanizmu regulacyjnego w ludzkim oku, podobnego do działania żaluzji, ogłosił zespół badaczy pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego z UMCS w Lublinie.

Praca przedstawiająca odkrycie mechanizmu „żaluzji molekularnych” w siatkówce oka człowieka ukazała się w czasopiśmie „The Journal of Physical Chemistry” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jpcb.1c01198). Za jego odkrycie odpowiada międzynarodowy zespół badaczy pracujących pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Jak podkreślił profesor w rozmowie z PAP, w ludzkim oku działa wiele mechanizmów, które zapewniają mu możliwość funkcjonowania zarówno przy bardzo słabym, jak i silnym świetle. Wśród nich wymienił np. zwężanie i rozszerzanie źrenic, przypominające działanie przesłony fotograficznej. Dodał część mechanizmów nie jest do końca poznana.


„Nam się udało odkryć, iż w oku człowieka funkcjonuje również inny ważny mechanizm działający – można powiedzieć - na zasadzie żaluzji słonecznych” – powiedział prof. Gruszecki.


W siatkówce oka przed fotoreceptorami znajduje się warstwa żółta, która zawiera luteinę i zeaksantynę, zwane barwnikami ksantofilowymi. „Te barwniki pełnią rolę filtra, który na trwałe zabezpiecza, aby zbyt dużo światła nie docierało do fotoreceptorów. Okazuje się, że te wewnętrzne +okulary słoneczne+ dynamicznie reagują na natężenie światła” – wyjaśniał prof. Gruszecki.


Sprecyzował, że gdy jest duża intensywność światła, to – podobnie jak żaluzje - zaczynają się one automatycznie zamykać, blokując napływ światła do fotoreceptorów. Natomiast kiedy jest bardzo mało światła, to barwniki „otwierają się”, przepuszczając światło.


Prof. Gruszecki podkreślił, że zaletami tego mechanizmu jest m.in. ochrona siatkówki oka przed fotouszkodzeniami w warunkach silnego oświetlenia i precyzyjne widzenie przy słabszym świetle.


W prace międzynarodowego zespołu badaczy, który dokonał odkrycia, zaangażowani byli również m.in. prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prof. Jacek Czub z Politechniki Gdańskiej. Zespół stworzono dla realizacji projektu badawczego w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współfinansowanym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Unii Europejskiej.(PAP)


Autorzy: Gabriela Bogaczyk, Zbigniew Kopeć


gab/ kop/ zan/


Kraj i świat

2024-05-07, godz. 13:00 Mateusz Damięcki z cenną radą dla maturzystów We wtorek 7 maja egzaminem dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się tegoroczne matury. Słowa wsparcia maturzystom przekazał… » więcej 2024-05-07, godz. 13:00 Krzysztof Karpiński: Jan Ptaszyn Wróblewski był prawdziwym multitalentem Jan Ptaszyn Wróblewski był prawdziwym multitalentem. Prowadził big bandy, pisał muzykę filmową, zagrał na kilkudziesięciu płytach, w tym kilkunastu autorskich… » więcej 2024-05-07, godz. 13:00 Orłowska: Poland.Business Harbour to była nowa kategoria wizowa (krótka2) Poland.Business Harbour to była nowa kategoria wizowa; program powstał na podstawie istniejącego rozporządzenia MSWiA, nikt nie sugerował dodatkowej legislacji… » więcej 2024-05-07, godz. 13:00 Tusk o sprawie Szmydta: sytuacja bez precedensu, nie możemy jej lekceważyć Premier Donald Tusk powiedział we wtorek w Katowicach, że sytuacja związana z 'ucieczką' sędziego Tomasza Szmydta jest bez precedensu i nie możemy jej lekceważyć… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Włodek Pawlik: Ptaszyn był ikoną, legendą. I miał gołębie serce Jan Ptaszyn Wróblewski jest ikoną, legendą, jednym z tych muzyków jazzowych, którzy dawali podwaliny pod popularność jazzu w Polsce - mówi PAP kompozytor… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Sopot/ Magdalena Czarzyńska-Jachim zaprzysiężona na prezydentkę miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim złożyła ślubowanie i rozpoczęła oficjalnie kadencję na stanowisku prezydenta Sopotu (Pomorskie). Jej zastępcami zostali: Michał… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Podkarpackie/ Od czwartku 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie Koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal w czwartkowy wieczór rozpocznie się 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Muzeum Auschwitz: konserwowane będą dwa baraki; wybrano wykonawcę Muzeum Auschwitz poinformowało o wyborze wykonawcy konserwacji i remontu dwóch murowanych baraków więźniarskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Zachodniopomorskie/ Teresa Kalina (KO) ponownie przewodniczącą sejmiku województwa (krótka) Teresa Kalina (KO) została ponownie wybrana na przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas inauguracyjnej sesji sejmiku wybrany ma zostać… » więcej 2024-05-07, godz. 12:50 Ukraina/ Zatrzymano pięciu agentów FSB planujących zamach na Zełenskiego (krótka) Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała pięć osób, które działając na rzecz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji planowały zamach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »