Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-20, 01:10 Autor: PAP

Przyznano nagrody 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (opis)

Pełnometrażowe „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego i „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz krótkie „Jestem tutaj” Julii Orlik i „Blisko ziemi” Pauliny Sikory – m.in. te filmy nagrodzono w sobotę podczas gali zamknięcia 40. KFDF „Młodzi i Film” .

Wielkiego Jantara 2021, główną nagrodę w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 40. KFDF „Młodzi i Film” odebrał Mariusz Wilczyński, reżyser animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Za najlepszy uznało ten film jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca), pisarka i scenarzystka Manuela Gretkowska, aktorka Aleksandra Konieczna, reżyser, scenarzysta i operator Piotr Rosołowski, menadżerka kultury Anna Sienkiewicz-Rogowska. Uzasadnienie było krótkie: „za miłość”.


Wilczyński, odbierając statuetkę z rąk prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego i Doroty Kędzierzawskiej, zaznaczył, że w animacji zakochał się jednego dnia, w wieku 32 lat. Nie krył zadowolenia, że w kinie jest jeszcze miejsce „dla takich dziwolągów”, jak on i na debiuty „ nie tylko dla młodzików”. „Przez 20 lat rysowałem do szuflady” – powiedział Wilczyński.


„Zabij to i wyjedź z tego miasta ” to 88-minutowa animacja. Bohater, uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Gdy odkrywa, że wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.


Film, który w 2020 r. z festiwalu w Gdyni wyjechał ze Złotymi Lwami, a z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie z Grand Prix, został zaproszony przez organizatorów 40. KFDF „Młodzi i Film” do głównego konkursu.


Łącznie w konkursie fabularnych debiutów pełnometrażowych prezentowanych było 10 filmów. Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię przyznano Tomaszowi Jurkiewiczowi za „Każdy ma swoje lato”. Za zdjęcia do tego obrazu, „za prawdę w kinie” została nagrodzona Weronika Bilska, natomiast Szymon Wysocki – za zdjęcia. Jury doceniło ich subtelność.


Genialnym scenariuszem nazwała Manuela Gretkowska określiła ten napisany przez Iwonę Siekierzyńską do filmu „Amatorzy”, wręczając autorce Jantara w tej kategorii. Grający w tej produkcji niepełnosprawni intelektualnie aktorzy Teatru Biura Rzeczy Osobistych zostali nagrodzeni za odkrycie aktorskie. Film otrzymał także nagrodę dziennikarzy.


Jantara za główną rolę kobiecą, za „czar i żar”, jaki pokazała w filmie „Maryjki”, otrzymała Grażyna Misiorowska. Za tę kreację doceniono ją także pierwszy raz przyznawaną Nagrodą Player.pl i Stowarzyszenia Kobiet Filmowców za wkład w rozwój kobiecej perspektywy w filmie pełnometrażowym. Ten obraz został także wyróżniony Nagrodą Specjalną Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.


Marcin Dorociński został nagrodzony za główną rolę męską w filmie „Biały Potok”. Obraz Michała Grzybowskiego zdobył także nagrodę publiczności. Jury spontanicznie, w kategorii pozakonkursowej – za rolę gender – wyróżniło Mikołaja Matczaka, który zagrał w „Ostatnim komersie”.


Podczas sobotniej gali wręczono także Jantary dla filmów krótkometrażowych, których łącznie zaprezentowano w konkursie 58, w tym 23 fabuły, 24 dokumenty i 11 animacji. Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej podkreśliło bardzo wysoki poziom konkursowych dokumentalnych krótkich metraży. W tej kategorii przyznało aż trzy wyróżnienia. Jantarem nagrodziło jednak Paulinę Sikorę za „Blisko ziemi”. Za animację „Jestem tutaj” statuetkę odebrała Julia Orlik, a fabułę „Dog days” Zuzanna Grajcewicz. Za zdjęcia do krótkiego „Trochę raju” został nagrodzony Andrzej Cichocki, a za dźwięk do filmu „Kulisy” Jantara przyznano Sebastianowi Włodarczykowi i Łukaszowi Świerzawskiemu.


Nagroda dziennikarzy trafiła do twórców: „Pewnego razu w Izraelu” (animacja), „Opus magnum” (dokument) i „Skowytu” (fabuła).


Ponadto Jantara 40-lecia KFDF „Młodzi i Film” otrzymała Magdalena Łazarkiewicz za film „Ostatni dzwonek”, nagrodzony na festiwalu w 1989 r.


Oprócz statuetek laureaci konkursów otrzymali także nagrody pieniężne.


Galę kończąca festiwal rozpoczął koncert duetu Karaś i Rogucki.


„Młodzi i Film” to najstarszy w Polsce festiwal kina, podczas którego widz ma do czynienia z debiutanckim filmem. Tu swoje produkcje pokazywali m.in. Krzysztof Zanussi, który gościł na tegorocznej edycji wydarzenia, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Marcin Wrona, Bartosz Kruhlik i Jan Holoubek. (PAP)


autorka: Inga Domurat


ing/wr/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 11:40 Ukraina/ Kolega Szyszoua: policja powiedziała, że miał złamany nos Policja powiedziała, że Wital Szyszou, którego ciało znaleziono we wtorek powieszone w parku w Kijowie, miał złamany nos - powiedział kolega i współpracownik… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Carsmile: średni czas oczekiwania na odbiór nowego auta to pięć miesięcy Średni czas oczekiwania na odbiór auta wynosi obecnie 5 miesięcy i wydłuża się z miesiąca na miesiąc - informuje platforma Carsmile i dodaje, że w stosunku… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Tokio/kolarstwo torowe - sprint drużynowy mężczyzn (wyniki) Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn w kolarstwie torowym: wyścig o złoty medal1. Holandia 41,369 (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Matthijs Buechli)2… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Warszawa/ Zamiast telefonów i laptopów wysyłali klientom cegły; trzy osoby zostały zatrzymane Policjanci z warszawskiego Mokotowa zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych - poinformował… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Dolnośląskie/ Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 8 Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Tarnów (Dolnośląskie), gdzie we wtorek zderzyły się dwa auta osobowe. W wypadku ranne zostały… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 Tokio/kolarstwo torowe - wyścig na 4 km drużynowo kobiet (wyniki) Wyniki wyścigu na 4 km na dochodzenie kobiet w kolarstwie torowym: wyścig o złoty medal1. Niemcy 4.04,242 (rekord świata) (Franziska Brausse, Lisa Brennauer… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 17,5 mln osób W Polsce wykonano dotąd 34 mln 497 tys. 906 szczepień przeciw COVID-19 - podano we wtorek na Twitterze na profilu prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rz… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 MFiPR: rozliczono 200 mld zł z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 Wartość rozliczonych na poziomie krajowym wydatków beneficjentów wyniosła 304,6 mld zł, w tym dofinansowanie UE 200,5 mld zł - podał we wtorek resort funduszy… » więcej 2021-08-03, godz. 11:20 Szef MSWiA zachęca do zapoznania się z projektem noweli powołującej Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczoś… Minister SWiA Mariusz Kamiński zachęcił we wtorek do zapoznania się z projektem noweli powołującej zapowiadane przed tygodniem Centralne Biuro Zwalczania… » więcej 2021-08-03, godz. 11:20 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 45,9 tys. testów; wykryto 164 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 45,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 32,8 tys. testów antygenowych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »