Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-19, 14:20 Autor: PAP

Białystok/ Ruszył punkt pomocy dla dorosłych "Porozmawiajmy"

Osoby, które potrzebują rozmowy, wsparcia i zrozumienia - mogą skorzystać z punktu pomocy "Porozmawiajmy" w Białymstoku, który uruchomiła Fundacja Spe Salvi. Raz w tygodniu dyżuruje w nim pedagog.

Pomoc mogą otrzymać osoby pełnoletnie z terenu powiatu białostockiego. Punkt będzie działał do listopada.


Jak powiedziała PAP Monika Lewko z Fundacji Spe Salvi, punkt pomocy to odpowiedź na obecną sytuację. "Przez pandemię wiele osób zostało zamkniętych w domach, zostali odcięci od świata, pojawił się stres, lęki, a oni zostali z tym sami" - mówiła. Dodała, że ostatnio wciąż się słyszy od psychologów, że wiele osób po tym okresie lockdownu boryka się z depresją i ma myśli samobójcze.


"Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której te osoby będą mogły porozmawiać, powiedzieć o swoich emocjach, podzielić się swoimi przeżyciami, historiami" - powiedziała Lewko. Mówiła, że do fundacji, która pracuje z różnymi grupami społecznymi, docierały głosy, że takie miejsce jest potrzebne. Podkreśliła, że w domach zostali nie tylko uczniowie czy dorośli na pracy zdalnej, ale też seniorzy, którzy - jak dodała - bardzo odczuli brak codziennych kontaktów z ludźmi.


Punkt działa w każdą środę w godzinach 13-17, dyżuruje tam pedagog. Spotkanie - jak mówiła Lewko - jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się.


Z pomocy skorzystało już kilka osób. Wśród nich był m.in. młody człowiek, który bardzo potrzebował porozmawiać o swoich przeżyciach.


W Białymstoku działa też telefon zaufania "Dzwoń, nie jesteś sam". Mogą z niego skorzystać uczniowie, którzy mają problemy z powrotem do nauki stacjonarnej w szkołach. Młodzi ludzie mogą dzwonić od poniedziałku do piątku; uzyskają wsparcie psychologów i pedagogów. Akcja potrwa do końca roku szkolnego.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ ozk/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 18:00 Kidawa-Błońska o pracach nad projektem zmian w ustawie o rtv: PiS dogadał się z Kukizem Prace na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu nad projektem zmian w ustawie o o radiofonii i telewizji pokazały, że PiS dogadał się Pawłem Kukizem… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - sierpień Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - sierpień niedziela, 1 sierpnia 2021============================================================- Piłka nożna… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 USA/ Media: fala obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 W obliczu rosnącej liczby zakażeń wariantem Delta koronawirusa coraz więcej instytucji publicznych i firm w USA zaczęło wymagać od pracowników szczepień… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 Tokio - w środę szanse wioślarzy, siatkarze zagrają z Wenezuelą W nocy z wtorku na środę wioślarze będą mieli szansę zdobyć pierwsze medale dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finałach popłyną cztery… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/taekwondo - Kowalczuk: nie wiem, kiedy i czy w ogóle docenię ten wynik Aleksandra Kowalczuk, która w Tokio przegrała walkę o brązowy medal olimpijski w kategorii 67 kg w taekwondo i zajęła piąte miejsce, wciąż żałuje straconej… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Grodzki w Domu Miłosierdzia: To przykład humanizmu i człowieczeństwa To jest przykład humanizmu, człowieczeństwa i tego, jak jesteśmy gotowi służyć innym - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się we… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 MS: w klinice w Otwocku działa nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki Funduszowi Sprawiedliwości (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Niemcy/ Rau: dla polskiego rządu sprawa reparacji wojennych nie jest zamknięta (krótka) Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na konferencji… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/siatkówka - wyniki turnieju kobiet Siatkarki Chin, złote medalistki z Rio de Janeiro, doznały drugiej porażki w turnieju olimpijskim w Tokio. Azjatki uległy reprezentacji Stanów Zjednoczonych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Teatr 21 w witrynie sklepowej w Pasażu Wiecha zachęca do pomocy w zbieraniu środków na remont siedziby Teatr 21 wystawił na jednej z witryn Domów Towarowych Wars Sawa Junior elementy scenograficzne i kostiumy ze swoich spektakli. Ekspozycja ma na celu zachęcenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »