Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-18, 06:40 Autor: PAP

Socha: przyjęcie strategii demograficznej przez rząd możliwe wczesną jesienią

Projekt strategii demograficznej jest długofalowy i nie wszystkie rozwiązania są szczegółowo zaprojektowane. Liczę, że nasze pomysły będą wzbogacone w konsultacjach – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że przyjęcie strategii przez rząd możliwe jest wczesną jesienią.

Rząd zaprezentował w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040, której celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.


Część rozwiązań zawartych w projekcie przewiduje ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.


Projekt strategii został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają trzy miesiące. Wiceminister i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że strategia jest długofalowa i nie wszystkie pomysły zostały już szczegółowo zaprojektowane.


"Zamierzamy konsultować kształt samego dokumentu, kierunków, diagnozy i wszystkiego, co się znajduje w strategii. Liczę, że nasze pomysły będą wzbogacone. To, co my proponujemy w strategii, to są 104 zadania w 12 kluczowych obszarach. Nie do każdego mamy zaprojektowane konkretne działania, ale nad wieloma z nich pracujemy" – powiedziała wiceminister.


Zapowiedziała, że ostateczny kształt dokumentu prawdopodobnie zostanie przyjęty przez rząd wczesną jesienią.


Zwróciła uwagę, że prace nad projektem trwały przez kilkanaście miesięcy. Dokument – jak dodała – jest wynikiem współpracy z organizacjami kobiecymi, pozarządowymi i naukowcami z różnych dziedzin.


"Udało nam się zbudować projekt obejmujący wszystkie zidentyfikowane przez nas bariery, który powodują, że rodzice odkładają decyzję o dziecku. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe źródła wiedzy, badania polskie i zagraniczne. Sami także przeprowadziliśmy badania i z nich mamy bardzo dużo potwierdzenia pewnych już wcześniej zakładanych tez, ale jest też dużo nowej wiedzy" – wskazała Socha.


Podkreśliła, że dokument jest kompleksowy i szeroko rozpisany. "Oczywiście, jak we wszystkich tego typu projektach, cała sztuka polega teraz na realizacji. Bardzo dużą część tych instrumentów udało się wprowadzić do Polskiego Ładu i tym samym zagwarantować ich szybką realizację" – zaznaczyła wiceminister.


Zwróciła uwagę, że jednym z rozwiązań zapisanych w Polskim Ładzie jest np. Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy, który zakłada 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.


Wiceminister podkreśliła, że strategia przewiduje wdrożenie rozwiązań z różnych dziedzin, a do tego potrzebna jest współpraca międzyresortowa. Dodała, że liczy tu na zaangażowanie m.in. Ministerstwa Zdrowia.


W dziedzinie zdrowia strategia przewiduje m.in. utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Według założeń centrum będzie zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.


Socha zaznaczyła, że ważne jest to, aby działania zawarte w strategii były ze sobą skoordynowane. Podkreśliła, że istotną rolę w realizacji tych zadań mają samorządy.


Wiceminister poinformowała, że wraz z rozpoczynającymi się konsultacjami resort chce rozpocząć serię debat o projekcie strategii demograficznej.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ joz/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 06:20 Kalendarium getta warszawskiego Bohaterska walka żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego oraz tysięcy skazanych, rozpoczęta 19 kwietnia 1943 r., na zagładę… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Paryż - indyjski skoczek w dal Sreeshankar nie wystąpi w igrzyskach Skończyły się marzenia o olimpijskim występie w igrzyskach XXXIII olimpiady w Paryżu indyjskiego skoczka w dal Murali Sreeshankara. Na przeszkodzie 25-letniemu… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Eksperci: Polska może mieć wkład w system leczenia chorób rzadkich w UE Ustanawiając choroby rzadkie priorytetem polskiej prezydencji w UE w 2025 r. możemy się wiele nauczyć na temat systemu opieki nad pacjentami, którzy na nie… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Argentyna/ Mimo kryzysu Senat przyznał sobie podwyżki diet o 136 proc. Argentyńscy senatorowie przyznali sobie w czwartek 136-procentowe podwyżki. W warunkach kryzysu gospodarczego i zaciskania pasa wzbudziło to medialną burzę… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 „Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Toruń/ Zaleski: budowa ECF Camerimage przyda miastu rangi (wywiad) Jestem stuprocentowo przekonany do budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, bo przyda ono rangi miastu - powiedział w rozmowie z PAP ubiegający się… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Toruń/ Gulewski: nie będzie zabudowy Wrzosowiska i mieszkaniówki na Winnicy (wywiad) Nie będzie zabudowy Wrzosowiska i mieszkaniówki na Winnicy - powiedział w rozmowie z PAP kandydat na prezydenta Torunia Paweł Gulewski (KO). Zapowiedział… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Włochy/W Wenecji rusza wkrótce system rezerwacji wizyt i opłat dla jednodniowych turystów W Wenecji rusza wkrótce system rezerwacji wizyt w mieście i wprowadzenia opłaty 5 euro za wstęp do historycznego centrum w wybranych dniach od 25 kwietnia… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Ankieta PAP Zamość/ Wnuk: największym wyzwaniem jest zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy Musimy skoncentrować się na zapewnieniu dobrze płatnych miejsc pracy; mimo niskiego bezrobocia, siła nabywcza mieszkańców jest za mała - podkreślił w… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Ankieta PAP Zamość/ Zwolak: musimy pobudzić rynek pracy, bo miasto się wyludnia; potrzebne są też tanie mieszkan… Zamość się wyludnia, młodzi ludzie uciekają, jadą na studia i nie wracają; musimy pobudzić rynek pracy, potrzebne są też tanie mieszkania - podkreślił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »