Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 22:40 Autor: PAP

MFiPR: regiony będą zaangażowane we wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy

Samorządy województw będą włączone we wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodano, że wartość inwestycji, w których wdrażanie będą zaangażowane regiony, wynosi 904 mln euro.

Resort poinformował, że w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda spotkał się z marszałkami województw. To właśnie podczas tego spotkania Buda przekazał, że ministerstwo podjęło decyzję o włączeniu samorządów województw w proces wdrażania KPO.


MFiPR przekazało, że podczas spotkania ustalono, iż samorządy będą zaangażowane w proces wdrażania w dwóch komponentach KPO: "Odporność i konkurencyjność gospodarki" oraz "Zielona energia i zmniejszenie energochłonności".


"Wiele z planowanych inwestycji w KPO jest kierowanych do regionów. Sektor samorządowy, obok sektora prywatnego i rządowego, jest trzecim najważniejszym sektorem zaangażowanym w realizację KPO. To ważne, by regiony były również zaangażowane we wdrażanie KPO. Taką decyzję podjęliśmy na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz po rozmowach z resortami zaangażowany w prace nad KPO. Marszałkowie województw pozytywnie odnieśli się do naszej propozycji" - wskazał wiceminister Buda.


Resort zwrócił uwagę, że samorządy województw będą zaangażowane we wdrażanie inwestycji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w produkty, usługi, kompetencje i pracowników oraz kadry związane z rozszerzeniem działalności. Na te działania z KPO trafi 500 mln euro. "Zakładamy, ze każdy z regionów zostanie włączony w realizację tych inwestycji. Głównym adresatem wsparcia będą przedsiębiorstwa MŚP, które działają w sektorach najbardziej dotkniętych przez pandemię, czyli między innymi z branży turystycznej, gastronomicznej czy kulturalnej" - podkreślił Buda.


Dodano, że samorządy zostaną również włączone we wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, na które z KPO zostanie przeznaczone 200 mln euro. "Przewidujemy, że regiony będą między innymi brać udział w konsultacjach dotyczących podziału środków i warunków udzielania dotacji pomiędzy gminy, pomagać przy organizacji naborów dla gmin czy odpowiadać za weryfikację dokumentów złożonych przez gminy i przekazywanie dotacji dla gmin" - wyjaśnił wiceminister.


Ministerstwo zapewniło, że szczegółowy zakres zadań zostanie uzgodniony w ramach dalszych prac.


Samorządy będą również włączone w kwestie związane z inwestycjami w systemy oczyszczania ścieków oraz zaopatrzenie w wodę na terenach wiejskich. Na takie działania w KPO przewidziano 204 mln euro.


"Głównym zadaniem samorządów województw byłaby realizacja konkursów i wybór beneficjentów. Szczegółowy zakres zadań uzgodnimy w ramach dalszych prac" - podsumował Buda.


Z unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek. Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do wypłaty środków z tego Funduszu. To dokument, strategia wydatkowania środków europejskich mająca też pozwolić wyjść z kryzysu po pandemii COVID-19.


KPO składa się z kilku komponentów, a największe środki mają trafić na programy prośrodowiskowe, mające przede wszystkim zwiększyć udział zielonej energii oraz zmniejszyć energochłonność polskiej gospodarki. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ pad/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 15:00 Tokio/zapasy - Kubaczyk Lopez Nunez złotym medalistą w kat. 130 kg Kubaczyk Lopez Nunez został mistrzem olimpijskim w zapasach w stylu klasycznym w kat. 130 kg. Srebrny medal zdobył Gruzin Jakobi Kadżaia, a brązowe - Turek… » więcej 2021-08-02, godz. 15:00 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-02, godz. 15:00 Łódź/ Konsultacje strony rządowej i samorządowców w sprawie demografii Założenia rządowego projektu Strategii Demograficznej 2040, wśród których jest m.in. realizacja programów mieszkaniowych, były w Łodzi tematem poniedziałkowych… » więcej 2021-08-02, godz. 15:00 Tokio/siatkówka - czas zerwać z klątwą ćwierćfinału (zapowiedź) Polscy siatkarze we wtorek zagrają być może jeden z najważniejszych meczów w historii. Jeśli pokonają w ćwierćfinale Francję, będą już o krok od wywalczenia… » więcej 2021-08-02, godz. 15:00 Gliński: budżet kultury polskiej wzrósł w ostatnich latach o 40 proc. Budżet kultury polskiej, w tym także na zabytki, wzrósł o 40 proc. w ciągu ostatnich lat - mówił w poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami w Stargardzie… » więcej 2021-08-02, godz. 14:50 Tokio/lekkoatletyka - Marokańczyk El Bakkali mistrzem olimpijskim w biegu na 3000 m z przeszkodami Marokańczyk Soufiane El Bakkali został w Tokio mistrzem olimpijskim w biegu na 3000 m z przeszkodami. To pierwszy triumf zawodnika z innego kraju niż Kenia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:50 Udział wojskowej asysty honorowej w uroczystości pogrzebowej po obowiązkowym zasięgnięciu opinii IPN i WBH Dowódca garnizonu właściwego dla miejsca uroczystości pogrzebowej podejmując decyzję o udziale wojskowej asysty honorowej będzie musiał zasięgnąć opinii… » więcej 2021-08-02, godz. 14:50 TFI MetLife SA wartości jednostek uczestnictwa TFI MetLife SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-30 » więcej 2021-08-02, godz. 14:50 Tokio/lekkoatletyka - 3000 m z przeszkodami mężczyzn (wyniki) Wyniki finału na 3000 m mężczyzn z przeszkodami: 1. Soufiane El Bakkali (Maroko) 8.08,902. Lemecha Girma (Etiopia) 8.10,383. Benjamin Kigen (Kenia) 8.11,454… » więcej 2021-08-02, godz. 14:50 Wizz Air: samolot lecący z Burgas do Warszawy zawrócony z przyczyn technicznych Samolot Wizz Air lotu W6 2857 z Burgas do Warszawy 2 sierpnia został zawrócony na lotnisko, z którego wystartował z przyczyn technicznych. Wylądował bez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »