Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 22:30 Autor: PAP

Rosyjski opozycjonista chwali Bidena za twarde stanowisko w sprawie praw człowieka

Znany rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza stwierdził w środę w telewizji MSNBC, że prezydent USA Joe Biden był pierwszym od dawna przywódcą, który w zdecydowany sposób podniósł kwestię praw człowieka w Rosji w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem.

Komentując genewski szczyt Biden-Putin w studiu amerykańskiej telewizji Kara-Murza powiedział, że jego ocena tego wydarzenia różni się od tej prezentowanej przez innego opozycjonistę i byłego mistrza świata w szachach Garriego Kasparowa, według którego sam fakt spotkania był zwycięstwem Putina.


"Dla mnie ważne jest nie tylko to, czy dochodzi do spotkania, ale też jakie słowa tam padają. Dziś bardzo ważne było to, że po raz pierwszy od wielu, wielu lat zobaczyliśmy amerykańskiego prezydenta, który wyniósł sprawę praw człowieka na sam wierzch w tych rozmowach" - powiedział Kara-Murza. Jak dodał kwestia ta nie jest "wizerunkową sztuczką", lecz jest nierozłącznie związana ze sprawami bezpieczeństwa.


Według Rosjanina, przez dekady amerykańscy prezydenci z obydwu partii w dużej mierze ignorowali temat tłamszenia demokratycznych ruchów oraz praw Rosjan, w nadziei na polepszenie międzynarodowej współpracy z Kremlem.


"Niezależnie od tego, że jest to niemoralne, to podejście jest też niepraktyczne, bo z pewnością jeśli chodzi o Rosję, krajowe represje i zewnętrzna agresja są dwiema stronami tej samej monety" - przekonywał opozycjonista.


Kara-Murza był jednym z najbliższych współpracowników zamordowanego opozycjonisty Borysa Niemcowa i sam dwukrotnie był celem prób otrucia w 2015 i 2017 roku. Według portalu śledczego Bellingcat, był on śledzony wówczas przez tę samą jednostkę Federalnej Służby Bezpieczeństwa, która podążała za Aleksiejem Nawalnym w czasie próby jego otrucia w ubiegłym roku.


Podczas konferencji prasowej po szczycie w Genewie prezydent Biden oświadczył, że w rozmowach z prezydentem Putinem poruszył "szereg kwestii" dotyczących praw człowieka i zaznaczył, że nadal będzie to robił. Miał też ostrzec rosyjskiego przywódcę, że jeśli więziony lider opozycji Aleksiej Nawalny umrze w więzieniu, to konsekwencje dla Rosji będą druzgocące.


Kwestia represji i los Nawalnego były też głównym tematem pytań podczas konferencji prasowej Putina. Za każdym razem rosyjski prezydent odpowiadał jednak oskarżając władze USA o własne winy, twierdząc między innymi, że uczestnicy ataku na Kapitol z 6 stycznia są obiektem politycznych prześladowań.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 14:00 Zarobki parlamentarzystów w UE: rekordzistami są Włosi, niewiele mniej mają Niemcy, Hiszpanie dostają 14 wypłat Wśród europejskich posłów najwyższe wynagrodzenia dostają włoscy parlamentarzyści, którzy zarabiają ok. 11 tys. euro miesięcznie brutto. Zbliżone wynagrodzenia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru (krótka 2) Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie - powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warmińsko-mazurskie/ 73-latek spędził w lesie prawie dwie doby Blisko dwie doby błąkał się po lasach w okolicach Mrągowa 73-letni mężczyzna, który zgubił się podczas grzybobrania. Odwodniony mężczyzna w stanie… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Wrocław/ Dziś o 15.00 ruszy zamknięty od tygodnia SOR w szpitalu im. T. Marciniaka Zamknięty od 21 lipca z powodu braku personelu Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka wznawia działalność. » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warszawa/ Premiera "A planety szaleją..." w Teatrze Współczesnym - 20 sierpnia W stołecznym Teatrze Współczesnym, na Scenie w Baraku, 20 sierpnia odbędzie się premiera spektaklu 'A planety szaleją... (Młodzi w hołdzie Korze)' w wykonaniu… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 AEGON OFE wartość jednostki rozrachunkowej AEGON Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Tokio/strzelectwo - Chińczyk Zhang Changhong najlepszy w karabinie trzy postawy 50 m Chińczyk Zhang Changhong zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w strzelaniu z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m. Pozostałe miejsca na podium… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski: pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni (krótka 3) Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni, będą podlegać specjalne ochronie prawnej, każdy akt agresji wobec tych pracowników… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski w Zamościu: z całą surowością i konsekwencja będziemy ścigali tych bandytów (krótka 4) Zero tolerancji dla takich zachowań; z całą surowością, z całą konsekwencja będziemy ścigali tych bandytów - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Tokio/strzelectwo - karabinu małokalibrowy trzy postawy 50 m mężczyzn (wyniki) Wyniki strzelania z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m mężczyzn: 1. Zhang Changhong (Chiny) 466,0 2. Siergej Kamienski (RKO) 464,2 3. Milenko Sebic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »