Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 21:30 Autor: PAP

Niemcy/ Polscy kombatanci: rząd RFN pomija nas w pracach nad miejscami pamięci

Polscy kombatanci i osoby poszkodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej apelują w liście do rządu RFN o włączenie ich do prac nad powstającymi miejscami pamięci poświęconymi polskim ofiarom wojny oraz muzeum okupacji w Europie. O sprawie jako pierwsza poinformowała Deutsche Welle.

Jak informuje DW, sygnatariusze listu skierowanego do szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa i pełnomocnik rządu federalnego ds. kultury - czyli de facto minister kultury - Moniki Gruetters, zapewniają o swoim poparciu dla dwóch projektów upamiętnień przyjętych jesienią 2020 roku przez Bundestag. Chodzi o Miejsce pamięci ofiar niemieckich zbrodni w Polsce i Ośrodek dokumentacji historii niemieckiej okupacji.


"Jesteśmy jednak poirytowani faktem, że do współpracy przy tworzeniu obu miejsc pamięci nie zostały zaproszone osoby, które przeżyły nazistowskie prześladowania, byli więźniowie obozów koncentracyjnych i nazistowskich więzień oraz kombatantki i kombatanci ruchu oporu" – czytamy w liście cytowanym przez Deutsche Welle.


Pismo zostało podpisane przez Stanisława Zalewskiego – prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Mariana Kalwarego – przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Romana Kwiatkowskiego – prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce i Kamila Majchrzaka – polskiego przedstawiciela w Międzynarodowym Komitecie Buchenwald-Dora.


Autorzy listu przekonują, że doświadczenia świadków wojny i okupacji powinny zostać uwzględnione w pracach nad miejscami pamięci.


"Nie możemy sobie wyobrazić miejsc pamięci i dokumentacji bez uwzględnienia perspektywy ofiar i świadków wojny" – podkreślają, dodając: "Mamy nadzieję, że nieobecność osób, które przeżyły wojnę oraz ich potomków w obu planowanych placówkach zostanie skorygowana".


Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 14:00 Zarobki parlamentarzystów w UE: rekordzistami są Włosi, niewiele mniej mają Niemcy, Hiszpanie dostają 14 wypłat Wśród europejskich posłów najwyższe wynagrodzenia dostają włoscy parlamentarzyści, którzy zarabiają ok. 11 tys. euro miesięcznie brutto. Zbliżone wynagrodzenia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru (krótka 2) Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie - powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warmińsko-mazurskie/ 73-latek spędził w lesie prawie dwie doby Blisko dwie doby błąkał się po lasach w okolicach Mrągowa 73-letni mężczyzna, który zgubił się podczas grzybobrania. Odwodniony mężczyzna w stanie… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Wrocław/ Dziś o 15.00 ruszy zamknięty od tygodnia SOR w szpitalu im. T. Marciniaka Zamknięty od 21 lipca z powodu braku personelu Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka wznawia działalność. » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warszawa/ Premiera "A planety szaleją..." w Teatrze Współczesnym - 20 sierpnia W stołecznym Teatrze Współczesnym, na Scenie w Baraku, 20 sierpnia odbędzie się premiera spektaklu 'A planety szaleją... (Młodzi w hołdzie Korze)' w wykonaniu… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 AEGON OFE wartość jednostki rozrachunkowej AEGON Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Tokio/strzelectwo - Chińczyk Zhang Changhong najlepszy w karabinie trzy postawy 50 m Chińczyk Zhang Changhong zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w strzelaniu z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m. Pozostałe miejsca na podium… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski: pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni (krótka 3) Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni, będą podlegać specjalne ochronie prawnej, każdy akt agresji wobec tych pracowników… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski w Zamościu: z całą surowością i konsekwencja będziemy ścigali tych bandytów (krótka 4) Zero tolerancji dla takich zachowań; z całą surowością, z całą konsekwencja będziemy ścigali tych bandytów - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Tokio/strzelectwo - karabinu małokalibrowy trzy postawy 50 m mężczyzn (wyniki) Wyniki strzelania z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m mężczyzn: 1. Zhang Changhong (Chiny) 466,0 2. Siergej Kamienski (RKO) 464,2 3. Milenko Sebic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »