Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 21:10 Autor: PAP

Dziś (czwartek, 17 czerwca) na świecie

ŚWIAT - Reakcje, oceny i komentarze po pierwszym spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, które w środę odbyło się w Genewie.


ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 176,7 mln ludzi na świecie, a ponad 3,82 mln zainfekowanych zmarło; wykonano ponad 2,4 mld szczepień przeciw Covid-19.


PRAGA - Rozpoczęcie polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Zapowiedziano konferencję prasową, w której wezmą udział minister klimatu i środowiska RP Michał Kurtyka oraz minister środowiska Czech Richard Brabec.


KOPENHAGA, ATENY - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi stolice Danii i Grecji, by poznać szczegóły przygotowanych przez te dwa państwa krajowych planów odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.


BRUKSELA - Podczas spotkania Komisji Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego zaplanowane jest wysłuchanie na temat skargi złożonej przez polską firmę Contrain w sprawie dyskryminacji polskiej agencji pracy tymczasowej przez holenderskie władze. Według autorów petycji, niderlandzkie agencje pracy tymczasowej roszczą sobie prawo do sprawowania kontroli nad agencjami zagranicznymi, jednocześnie żądając od nich poufnych informacji. Prowadzi to do naruszenia zasad uczciwej konkurencji oraz do niesprawiedliwego traktowania podmiotów zagranicznych, tworząc nieproporcjonalne bariery na rynku wewnętrznym oraz bariery handlowe w dostępie do rynku niderlandzkiego.


BRUKSELA - Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro.


BRATYSŁAWA - Zakończenie dorocznej konferencja GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja tego forum odbywała się w formacie hybrydowym; tematem debaty była "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".


MOSKWA - Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej z wizytą w Rosji.


NAYPYIDAW - Trwa proces Aung San Suu Kyi (do 26 czerwca). Byłej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla i szefowej rządu Birmy, obalonego wskutek wojskowego zamachu stanu z 1 lutego, postawiono szereg zarzutów kryminalnych, w tym nielegalnego posiadania krótkofalówek, złamania obostrzeń covidowych i naruszenia przepisów ochrony tajemnic państwowych. Grozi jej zakaz działalności politycznej i wieloletnie więzienie.


PEKIN - Z kosmodromu na pustyni Gobi wystartuje statek kosmiczny Shenzhou 12 (chiń. "boski statek”) z trzema chińskimi astronautami, którzy spędzą na orbicie trzy miesiące. Chiny po raz ostatni wysłały ludzi w Kosmos w 2016 roku. Lot Shenzhou 12 będzie trzecią z 11 misji, potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku. Cztery z tych misji zakładają wysyłanie w Kosmos astronautów. Załoga Shenzhou 12 ma zamieszkać na cylindrycznym module Tianhe (chiń. „harmonia niebios”), jednym z trzech kluczowych elementów stacji Tiangong, który został wyniesiony na orbitę w kwietniu. Trzymiesięczny pobyt astronautów będzie dłuższy niż dotychczasowy chiński rekord 30 dni, ustanowiony w 2016 roku podczas poprzedniej załogowej misji ChRL.


ŚWIAT - Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1995 roku. (PAP)


mal/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 11:10 Japonia/ Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Tokio W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Tokio 4058 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w sobotę władze miasta. Liczba nowych infekcji w stolicy… » więcej 2021-07-31, godz. 11:10 Tokio/golf - Amerykanin Schauffele liderem przed finałem, Meronk na 46. miejscu Amerykanin Xander Schauffele pozostał na prowadzeniu przed finałową rundą olimpijskiego turnieju golfa. Trzeciego dnia nie powiększył jednak przewagi - Japończyka… » więcej 2021-07-31, godz. 11:10 Podkarpackie/ IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województwa podkarpackiego wydał w sobotę IMGW. Alert obowiązuje do godzin wieczornych. » więcej 2021-07-31, godz. 11:00 MZ: W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 17 mln 398 tys. osób W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson… » więcej 2021-07-31, godz. 11:00 Zespół Zbyrcok z Juszczyna wygrał 52. Festiwal Folkloru Górali Polskich Zespół Zbyrcok z Juszczyna w Beskidzie Makowskim zwyciężył w 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, odbywającym się w ramach trwającego na Podbeskidziu… » więcej 2021-07-31, godz. 11:00 Tokio/siatkówka plażowa - Hiszpanie rywalami Kantora i Łosiaka w barażu o 1/8 finału Hiszpanie Pablo Herrera i Adrian Gavira będą rywalami Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka w meczu barażowym o awans do 1/8 finału turnieju olimpijskiego siatkarzy… » więcej 2021-07-31, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tys. testów, wykryto 153 zakażenia Ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 30 tys. testów antygenowych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 MZ: 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Wietnam walczy z wariantem Delta: posterunki, szlabany, kartki na zakupy W Wietnamie trwa dramatyczna fala zachorowań na Covid-19. W największych miastach obowiązuje godzina policyjna, a wiele osób uciekło z nich na wieś. Walka… » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Kujawsko-pomorskie/ Kolejki przed bramkami na A1 w Nowej Wsi k. Torunia w kierunku Łodzi Kolejki tworzą się przed bramkami wyjazdowymi z płatnego odcinka autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Łodzi. Czas oczekiwania na przejazd wynosi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »