Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 21:00 Autor: PAP

Wrocław/ Radny Kmiecik z Porozumienia przeszedł do klubu prezydenta Sutryka

Wrocławski radny Sergiusz Kmiecik z Porozumienia dołączył w środę do klubu radnych prezydenta miasta Jacka Sutryka. Dzięki temu przed głosowaniem w czwartek nad udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2020 klub prezydenta ma większość 19 radnych wobec 18 opozycyjnych.

"Będąc w Porozumieniu przeszedłem do klubu prezydenta Jacka Sutryka, dając mu większość przed jutrzejszym głosowaniem nad wotum zaufania i absolutorium" – mówił PAP w środę radny Sergiusz Kmiecik.


Kmiecik jest przewodniczącym komisji rewizyjnej, a także członkiem władz krajowych Porozumienia Jarosława Gowina.


"Decyzja jest podyktowana lokalnymi potrzebami wynikającymi z interesu gminy Wrocław, której służę. Lokalne wojenki, które się wytworzyły w większości pana prezydenta spowodowały zachwianie większości i niemożność skutecznego zarządzania miastem w okresie popandemicznym i trudnym okresie, kiedy Polski Ład będzie dodatkowo osłabiał budżety polskich gmin. Stąd moja decyzja, żeby wzmocnić tę większość i budować w duchu porozumienia, zamiast pozwalać Wrocławiowi na staczanie się w konflikcie wewnętrznym" – mówił PAP Kmiecik.


Dodał, że wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin przyjął ze zrozumieniem tę decyzję.


Na uwagę, że Gowin sygnował program Polski Ład Kmiecik zaznaczył, że szef Porozumienia nie zgadza się z tymi elementami Polskiego Ładu, które osłabiają polski samorząd, "czyli ze zmianą struktury podatkowej".


"Wielokrotnie, od chwili podpisania tego dokumentu, apelował o to, aby zasiąść do dyskusji nad tym, w jaki sposób te kwestie zostaną zrekompensowane samorządom. To nadal nie nastąpiło" – zaznaczył Kmiecik.


W czwartek Rada Miasta Wrocławia ma głosować nad przyjęciem raportu o stanie miasta w 2020 r., czyli wotum zaufania dla prezydenta Sutryka, i nad udzieleniem mu absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 r.


Powstały w połowie stycznia 2021 r. w Radzie Miasta Wrocławia Klub Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa miał zdecydowaną większość w 35-osobowej radzie. W jego skład weszło wówczas 19 radnych z Koalicji Obywatelskiej, klubu radnych "Sojusz dla Wrocławia" i trzech byłych radnych PiS.


Troje byłych radnych PiS, którzy weszli w skład nowego klub to Mirosław Lach, Jerzy Józef Skoczylas i Michał Piechel. Zostali oni usunięciu z klubu PiS w połowie grudnia ubiegłego roku po tym, jak zagłosowali za projektem budżetu Wrocławia na 2021 r.


Przed głosowaniem projektu budżetu będący wówczas w koalicji rządzącej Wrocławiem radni Nowoczesnej publicznie sugerowali, że jeżeli nie zostaną uwzględnione ich wnioski budżetowe, to mogą nie poprzeć projektu uchwały budżetowej. Podczas głosowanie okazało się, że mimo nieuwzględnienia tych wniosków Nowoczesna zagłosowała za budżetem.


W efekcie powstał Klubu Radnych "Współczesny Wrocław", który utworzyli dwaj działacze Nowoczesnej – Tadeusz Grabarek i Tomasz Hanczarek; Michał Górski (wcześniej w klubie KO) i po kilkunastu dniach Maciej Zieliński (wcześniej w Klubie Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa).


Po przetasowaniach w Radzie Miasta Wrocławia w "klubie prezydenckim" pod koniec stycznia 2021 r. było tylko 18 radnych, podczas gdy 19 znajdowało się w opozycji. PiS miał 9 radnych, Klub Radnych Nowoczesna 6 osób, a Klub Radnych "Współczesny Wrocław" – 4.


Dwukrotnie tak "zjednoczona opozycja" przegłosowała klub prezydencki w bardzo ważnych kwestiach, m.in. gdy próbowano wygasić mandat radnego Zielińskiego. Drugie wygrane głosowanie to projekt obniżki cen biletów MPK, które w styczniu podwyższył klub prezydencki.(PAP)


Autorzy: Roman Skiba, Rafał Białkowski


ros/ rbk/ joz/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 21:10 Dziś (środa, 28 lipca) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-07-27, godz. 21:10 Piłkarska LM - wyniki Piłkarze Legii Warszawa pokonali na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 i po zwycięstwie przed tygodniem w Polsce 2:1 przypieczętowali awans do 3. rundy eliminacji… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Tokio/taekwondo - trener Kowalczuk: liczyliśmy na medal, ale to był udany występ Trener Waldemar Łakomy przyznał, że sztab szkoleniowy polskich taekwondzistek liczył, iż Aleksandra Kowalczuk zdobędzie w Tokio medal olimpijski. 'Ale jej… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Wielkopolskie/ W piątek zaczną działać punkty szczepień w urzędzie wojewódzkim i w jego delegaturach W piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i w jego delegaturach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i w Pile chętni będą mogli zaszczepić się przeciw… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Premier w środę porozmawia z częścią ministrów o projektach ustaw realizujących Polski Ład W środę premier Mateusz Morawiecki ma zaplanowane rozmowy m.in. z ministrami: zdrowia, infrastruktury, finansów i rodziny - dowiedziała się PAP ze źródeł… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Łódzkie/Sejmik wojewódzki przyznał pomoc dla gmin poszkodowanych w nawałnicy Sejmik województwa łódzkiego na nadzwyczajnej sesji we wtorek przyznał po 100 tys. zł na usuwanie skutków klęski żywiołowej dla gmin Bielawy, Zduny i… » więcej 2021-07-27, godz. 20:50 Posłanki PO: 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka; to jedna z propozycji PO dotyczących zmian w systemie emerytalnym… » więcej 2021-07-27, godz. 20:50 PLAZA CENTERS NV (25/2021) UPDATE REGARDING A PROPOSAL OF L.I.A PURE CAPITAL LTD Report no 25/2021 » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 Hiszpania/ Rząd krytykuje władze Kuby po aresztowaniu korespondentki Rzeczniczka rządu Hiszpanii Isabel Rodriguez skrytykowała we wtorek kubański reżim za nierespektowanie praw człowieka i wolności prasy. Korespondentka hiszpańskiego… » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 MSZ: Minister Zbigniew Rau z wizytą w Niemczech (komunikat) MSZ informuje: Głównymi elementami programu dzisiejszej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Niemczech były spotkania z kandydatami na kanclerza we wrześniowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »