Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 20:30 Autor: PAP

"Die Welt": nerwowy Putin i chłodny Biden, czyli co zdradziła mowa ciała prezydentów

"Historyczne spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina to także szczyt komunikacji niewerbalnej: Kto komu każe czekać i jak długo? Kto wydaje się bardziej zrelaksowany? Kto przybędzie z dłuższym konwojem?" - dziennik "Die Welt" analizuje najważniejsze "świadome i nieświadome sygnały spotkania" prezydentów USA i Rosji.

"Wizualnie, pierwsze spotkanie na szczycie pomiędzy (...) Joe Bidenem i Władimirem Putinem rozpoczęło się chłodno i odrzucająco" - pisze niemiecka gazeta.


Rosyjski prezydent "wyglądał na zdenerwowanego; nawet przybycie do rezydencji w Genewie nie było całkowicie godne superwładcy, ale pokazało pragnienie, by dobrze wypaść. Putin wyciągnął rękę do szwajcarskiego prezydenta zaraz po tym, jak ten wysiadł z samochodu, dwukrotnie - i dwukrotnie szwajcarski prezydent powiedział mu, że lepiej nie podawać ręki przed schodami wejściowymi w słońcu, tylko na schodach w cieniu zadaszenia" - zauważa "Die Welt".


Biden "dotarł na miejsce 15 minut później niż Putin i z o wiele dłuższą kolumna samochodów". Dziennik zwraca uwagę, że "konwój Putina składał się z 17 pojazdów, niemal demonstracyjnie zabrakło karetki - judoka i hokeista z Kremla jest po prostu sprawny. Kolumna Bidena liczyła 38 pojazdów, w tym karetki". W dodatku "Biden kazał szwajcarskiemu prezydentowi czekać prawie minutę, podczas gdy sam zdawał się rozmawiać przez telefon w limuzynie, w końcu Ameryka to supermocarstwo. Ale potem Szwajcar bez wahania zgodził się na krótki uścisk dłoni z Bidenem w słońcu".


Podczas oficjalnego powitania z Bidenem "Putin wyciągnął rękę znacznie dalej niż prezydent USA, a w bibliotece Putin zainicjował małą pogawędkę, ale początkowo bawił się palcami i przesuwał stopy w przód i w tył" - wylicza "Die Welt". I dodaje: "W pewnym momencie Putin roześmiał się i wypiął pierś, nastąpiło to podczas przepychanek prasy o dostęp do sali; wydawał się zadowolony, że może wziąć głęboki oddech".


Ogólnie rzecz biorąc "rosyjski prezydent nie wydawał się jednak w pierwszych minutach tak zrelaksowany, jak na przykład podczas pierwszego spotkania z Donaldem Trumpem w hotelu w Hamburgu na szczycie G20 w 2018 roku. Biden wymusił ze swej strony uśmiech, ale podobnie jak Putin raczej unikał kontaktu wzrokowego, niż o niego zabiegał. Obaj sprawiali wrażenie, jakby nie czuli się komfortowo w swojej obecności" - ocenia dziennik.


Zdaniem "Die Welt" jednak obaj prezydenci "potrzebują sukcesu". "Biden zna oburzenie swojej partii z powodu wtrącania się Putina w kampanię; chce pokazać się jako nowy szeryf, a nie mięczak. Putin z kolei musi przeciwstawić się Bidenowi, który nazwał go +zabójcą+, by nie narazić na szwank szacunku u niektórych oligarchów i innych zwolenników reżimu. Rosyjski prezydent chce również zademonstrować status światowego mocarstwa przed zbliżającą się wizytą u Xi Jinpinga. Nie chce, żeby w Chinach uważano go za mięczaka".


Nawet jeśli pierwsze spotkanie Putina z Bidenem rozpoczęło się "napiętym chłodem", to zdaniem "Die Welt" obie strony "mają zdecydowanie zbyt duże i częściowo pokrywające się interesy, by taki nastrój mógł się utrzymać. Zaangażowanie Chin w traktaty rozbrojeniowe, zanim Pekin będzie mógł dyktować zasady światowej gry politycznej, jest obecnie najważniejszym celem, zarówno w Moskwie, jak i w Waszyngtonie".


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ ap/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/żeglarstwo – klasa RS:X kobiet (wyniki) Wyniki w windsurfingowej klasie RS:X kobiet:1. Yunxiu Lu (Chiny) 36 pkt2. Charline Picon (Francja) 383. Emma Wilson (W. Brytania) 384. Marta Maggetti (Włochy)… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/gimnastyka - złoto dla Białorusina Litwinowicza na trampolinie Gimnastyk reprezentacji Białorusi Iwan Litwinowicz zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w rywalizacji na trampolinie. Srebro wywalczył Chińczyk Dong Dong… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/gimnastyka - trampolina mężczyzn indywidualnie (wyniki) Wyniki indywidualnej rywalizacji na trampolinie w gimnastyce mężczyzn: 1. Iwan Litwinowicz (Białoruś) 61,715 pkt 2. Dong Dong (Chiny) 61,235 3. Dylan Schmidt… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/lekkoatletyka - od niedzieli rzut młotem, czyli polska specjalność Rzut młotem od lat jest polską specjalnością. Z igrzysk w Tokio biało-czerwoni mają szansę wrócić nawet z czterema medalami. Skąd bierze się taka dominacja?… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Lubelskie/ Znaczny spadek zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19 Lubelskie punkty szczepień odnotowują znacznie mniejszą liczbę chętnych na szczepienia przeciw COVID-19. W sobotę kończy działanie punkt szczepień powszechnych… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 Kujawsko-pomorskie/ Na A1 pomiędzy Włocławkiem i Ciechocinkiem - ruch jednym pasem Na autostradzie A1 w woj. kujawsko-pomorskim pomiędzy węzłami Włocławek Północ i Ciechocinek, gdzie zderzyły się cztery samochody osobowe, ruch odbywa… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 Katowice/ 19-latka zginęła pod kołami autobusu 19-letnia dziewczyna zginęła w sobotę rano pod kołami autobusu miejskiego w ścisłym centrum Katowic. Kierowca był trzeźwy. Przyczyny wypadku wyjaśniają… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 KAS: wydano ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg w spłacie podatków na kwotę ok. 8,1 mld zł Od początku epidemii COVID-19 naczelnicy urzędów skarbowych wydali ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg w spłacie podatków na łączną kwotę ok. 8,1 mld… » więcej 2021-07-31, godz. 08:30 Tokio/żeglarstwo – Noceti-Klepacka dziewiąta, Yunxiu Lu złotą medalistką Zofia Noceti-Klepacka zajęła dziewiąte miejsce w regatach olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. Złoty medal igrzysk w Tokio zdobyła Chinka Yunxiu L… » więcej 2021-07-31, godz. 08:30 Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »