Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 20:20 Autor: PAP

Przed wizytą prezydenta Niemiec w Polsce zdalna rozmowa pierwszych dam

Przed zaplanowaną na czwartek wizytą prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce zdalne spotkanie odbyły pierwsze damy – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender rozmawiały m.in. o wpływie pandemii, w tym zdalnej nauki, na edukację i młodzież.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tym razem w wizycie nie będzie uczestniczyła małżonka prezydenta Steinmeiera, dlatego pierwsze damy spotkały się zdalnie dzień wcześniej. Jak zaznaczono, obie angażują się w projekty edukacyjne, wsparcie dzieci i młodzieży oraz promowanie wśród młodych ludzi współpracy polsko-niemieckiej.Małżonki prezydentów Polski i Niemiec zaangażowane są w działania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W 2018 roku objęły patronatem zakończony w tym roku projekt "Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!", którego celem było umożliwienie młodym ludziom z Polski i Niemiec, znajdującym się w trudnej sytuacji społecznej, zdobycia pierwszych międzynarodowych doświadczeń, głównie zawodowych.


Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, omawiając sprawozdanie z realizacji tego projektu, rozmówczynie "wyraziły uznanie dla organizacji PNWM, dzięki której w trudnym czasie pandemii odbywały się spotkania młodzieży on-line". Pierwsze damy dyskutowały także o wpływie skutków pandemii na zdrowie i samopoczucie dzieci i młodzieży.


"Zdalne nauczanie i powszechna izolacja pozostawiły po sobie efekty zarówno w zakresie ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Agata Kornhauser-Duda, powołując się na zestawienie wyników badań Health Behaviour in School-aged Children - HBSC z 2018 roku z nowymi danymi zebranymi przez Instytut Matki i Dziecka podczas pandemii na początku 2021 r., zwróciła uwagę na bardzo niepokojące zmiany w wielu obszarach związanych ze zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży" – poinformowała KPRP.


Kornhauser-Duda mówiła o ryzyku depresji, lęku dzieci i młodzieży związanym z powrotem do szkół, zaburzonych relacjach rówieśniczych i rodzinnych. "Pierwsza Dama opowiedziała o swojej inicjatywie, do realizacji której zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin: m.in. psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy. Akcja ma uświadomić dorosłym, że wyjście z izolacji jest dla dzieci wyzwaniem i nierzadko wielką lekcją radzenia sobie z lękiem" – zrelacjonowała kancelaria.Wizyta Prezydenta Niemiec w Polsce odbędzie się w związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W tym kontekście pierwsze damy poruszyły kwestię pielęgnacji dobrych kontaktów między obu narodami.


"Podkreśliły, że w tym zadaniu największą rolę odgrywają młodzi ludzie, od których w przyszłości będzie zależała polsko-niemiecka współpraca i wzajemne relacje. Panie prezydentowe mówiły o osiągnięciach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, zgodziły się też co do ogromnej potrzeby pielęgnowania dziedzictwa i pamięci o wspólnych doświadczeniach" – przekazano w komunikacie.Tematem rozmowy było też wsparcie udzielane w czasie pandemii seniorom, jak np. akcja Obiady dla Bohaterów, w którą zaangażowała się Kornhauser-Duda, o dostępie do edukacji zdalnej na obszarach wiejskich w obu krajach i o kalendarzu powrotu uczniów do szkół.


Elke Buedenbender mówiła o swoim wsparciu udzielanym dzieciom z ubogich środowisk i staraniach na rzecz poprawy szans edukacyjnych małych Niemców, zwracając uwagę, że te sukcesy zależą w dużym stopniu od pochodzenia. Mówiła również - jak relacjonuje KPRP - o praktykach zawodowych dla młodzieży, których prowadzenie w czasie pandemii zostało uniemożliwione w większości specjalizacji. Elke Buedenbender angażuje się także w działania Fundacji Wspierającej Zdrowie Matek (a od pewnego czasu także ojców) obchodzącej właśnie 70-lecie.


Realizacja podpisanego przed 30 laty polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera, przybywającego w czwartek z oficjalną wizytą do Warszawy. Po rozmowach w cztery oczy i obu delegacji prezydenci spotkaja się z młodymi ludźmi uczestniczącymi w pracach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.(PAP)


brw/ itm/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 12:10 Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR TABELA - 2021-08-02 » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Holandia/ Cztery raz więcej pasażerów linii lotniczych w drugim kwartale 2021 r. Cztery razy więcej pasażerów linii lotniczych korzystało z holenderskich lotnisk w drugim kwartale niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest ich jednak… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Senat/ Komisja za odrzuceniem ustawy zwalniającej z podatku wszystkie grunty lotnisk Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowała we wtorek odrzucenie w całości ustawy zwalniającej z podatku od nieruchomości… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 W prokuraturze w Łomży cztery śledztwa związane z fałszywymi alarmami bombowymi w regionie Prokuratura Okręgowa w Łomży prowadzi cztery śledztwa dotyczące fałszywych alarmów bombowych, w tym w trakcie tegorocznych matur w szkołach w województwie… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Grodzki: w Senacie powstanie zespół ds. reformy wynagrodzeń W Senacie powstanie zespół ekspercki ds. reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. To reakcja na działania… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Tokio/żeglarstwo - Skrzypulec i Ogar-Hill trzecie przed wyścigiem medalowym Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill spadły po dwóch wtorkowych startach olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie 470 z drugiego na trzecie miejsce… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami We wtorek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Projekt: mniej porcji owoców i warzyw oraz mleka w roku szkolnym 2021/2022 Zmniejszenie ilości porcji owoców i warzyw oraz mleka dla uczniów podstawówek - przewiduje projekt rozporządzenia dot. programu dla szkół. Dzieci będą… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Świętokrzyskie/ Handlarz narkotyków zatrzymany na gorącym uczynku Świętokrzyscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 25-letniego mieszkańca Pińczowa, który trudnił się handlem narkotykami. W ręce funkcjonariuszy… » więcej 2021-08-03, godz. 12:10 Katowice/ Najwyższy budynek w regionie będzie gotowy na początku 2022 r. Powstający w pobliżu katowickiego Spodka 133-metrowy biurowiec KTW II zostanie oddany do użytku na początku 2022 roku - poinformował we wtorek inwestor, firma… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »