Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 20:00 Autor: PAP

MKiŚ: decyzja uchylająca ws. Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

Uchylona decyzja ws. Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju przedstawiał w środę w Sejmie informację w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski.


Dziadzio podczas wystąpienia odniósł się m.in. do kwestii gazociągu Baltic Pipe. W czerwcu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja ta oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt. Chodzi o niektóre gatunki myszy i nietoperzy występujące na obszarze lądowej części planowanego gazociągu, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.


Niels Bjorkbom z duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (Miljostyrelsen) informował PAP, że zdobycie nowej decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Danii zajmie 7-8 miesięcy. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem gazociąg miałby być gotowy w październiku 2022 roku.


Dziadzio podkreślił, że Baltic Pipe jest dla Polski strategicznym projektem, a w kwestii uchylenia pozwolenia środowiskowego Polska jest cały czas w kontakcie z duńskimi odpowiednikami. Przypomniał, że w tej sprawie rozmawiał na szczycie NATO prezydent Andrzej Duda. Na forum europejskim sprawa była podnoszona z kolei przez wiceministra klimatu i środowiska Adam Gibourgé-Czetwertyńskiego.


Wiceminister poinformował ponadto, że uchylona decyzja dotyczyła "tylko jednej z pięciu części" gazociągu i na nich prace są kontynuowane. "Widzimy dość dużą wolę duńskich partnerów, aby zakończyć tą inwestycję (Baltic Pipe - PAP)" - podkreślił.


Dziadzio zwrócił uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest strategiczną dla Polski inwestycją, która wpisuje się w dywersyfikację źródeł dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju. Przypomniał, że poza gazociągiem łączącym szelf norweski z Polską, w politykę dywersyfikacji włączona jest również rozbudowa terminala w Świnoujściu oraz budowa interkonektorów między państwami UE.


Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ pad/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 13:10 Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym – LIBOR Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym ogłoszone 2021-08-02 - LIBOR* » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Prezes Białoruskiego Domu w Warszawie o śmierci Szyszoua: jestem przekonany, że to robota białoruskich służb Jestem przekonany, że to robota białoruskich służb i że nasz kolega został zamordowany - powiedział prezes Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Białoruś/ Od września w szkołach pojawią się nauczyciele wychowania patriotyczno-wojskowego W szkołach na Białorusi od 1 września pojawią się nauczyciele wychowania patriotyczno-wojskowego - informuje we wtorek agencja Intefax Zachód, powołując… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Ks. Michał Kacprzyk nowym sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary Ks. Michał Kacprzyk został nowym sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła - poinformowało… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Wrocław/ MPK chce, aby policja była obecna w miejscach postoju autobusy będącego mobilnym punktem szczepień Władze wrocławskiego MPK zawnioskowały do policji i straży miejskiej o obecność w miejscach postoju SZCZEPCIObusa - mobilnego punktu szczepień, który jeździ… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Sąd w Olsztynie: sędzia Paweł Juszczyszyn wygrał pozew o ochronę dóbr osobistych Sąd okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w procesie, jaki sędzia Paweł Juszczyszyn wytoczył Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Sąd Okręgowy w Olsztynie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Francja/ Sanofi chce kupić amerykańską firmę prowadzącą badania nad lekami w technologii mRNA Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi chce kupić amerykańska firmę biotechnologiczną Translate Bio (TBIO.O), prowadzącą badania nad lekami w oparciu o… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Warmińsko-mazurskie/ 12-latek rysował w skateparku symbole przypominające swastyki Policjanci z Orzysza ustalili osobę, która narysowała w miejscowym skateparku symbole przypominające swastyki. To 12-letni chłopiec, który twierdzi, że… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Powstaje polsko-holenderski holding na rynku grzybów hodowlanych Firma zarządzająca inwestycjami typu private equity - Cornerstone Investment Management, europejska firma Kartesia, specjalizująca się w dostarczaniu finansowania… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 SOPHARMA AD (56/2021) The Board of Directors of "Sopharma" AD approved a prospectus for the issue of warrants Report no 56/2021 » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »