Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 19:00 Autor: PAP

Ukraina/ Separatyści twierdzą, że przesłuchali Pratasiewicza, MSZ chce wyjaśnień od Białorusi

Ambasada Ukrainy w Mińsku zwróciła się do białoruskich władz o oficjalne wyjaśnienia w sprawie informacji o przeprowadzonych działaniach śledczych w sprawie Ramana Pratasiewicza przez "prokuraturę generalną" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

"Informację o przeprowadzeniu +działań śledczych+ na Białorusi należy rozpatrywać w kontekście rosyjskich prób zagwarantowania podległym jej nielegalnym ugrupowaniom jakiejkolwiek pseudopodmiotowości. To tylko potwierdza, że operację z przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair i zatrzymaniem Ramana Pratasiewicza rozegrano według rosyjskiego scenariusza" - powiedział w środę agencji Interfax-Ukraina rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.


"Prokuratura generalna ŁRL" poinformowała o tym, że przeprowadziła działania śledcze wobec zatrzymanego w Mińsku Pratasiewicza. Podziękowała białoruskiemu przywódcy Alaksandrowi Łukaszence i białoruskim organom ścigania za taką możliwość.


Prorosyjscy separatyści z tzw. ŁNR zarzucają Pratasiewiczowi rzekomy udział w walkach w Donbasie w szeregach ukraińskiego batalionu Azow. W komunikacie "prokuratury" stwierdzono, że Pratasiewicz złożył potwierdzające zeznania.


Rzecznik MSZ w Kijowie powiedział agencji Interfax-Ukraina, że ambasada Ukrainy w Mińsku zwróciła się do białoruskich władz o oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie.


Stwierdził przy tym, że nie może być mowy o "prokuraturze generalnej ŁRL", ponieważ "faktycznie kontrolę na tymczasowo okupowanych terytoriach ługańskiego obwodu sprawuje okupacyjna administracja Federacji Rosyjskiej".


Portal Naviny.by pisze, że podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dzmitryj Hara, szef białoruskiego Komitetu Śledczego, powiedział, że w sprawie Pratasiewicza nie napływały żadne wnioski z zagranicy. Pratasiewicz z kolei podkreślił, że "wszelkie oficjalne zeznania składa tylko wobec przedstawicieli Komitetu Śledczego". Bloger nie sprecyzował, czy składał "nieoficjalne" zeznania - zaznacza portal. Takich odpowiedzi udzielili na pytanie o to, czy na Białoruś przyjechali przedstawiciele samozwańczej republiki.


Szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba zapowiedział wcześniej, że jeśli Łukaszenka zaprosi do Mińska "prokuratorów" z separatystycznej ŁRL w sprawie Pratasiewicza, odpowiedź władz Ukrainy będzie "bolesna".


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 11:40 Ukraina/ Kolega Szyszoua: policja powiedziała, że miał złamany nos Policja powiedziała, że Wital Szyszou, którego ciało znaleziono we wtorek powieszone w parku w Kijowie, miał złamany nos - powiedział kolega i współpracownik… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Carsmile: średni czas oczekiwania na odbiór nowego auta to pięć miesięcy Średni czas oczekiwania na odbiór auta wynosi obecnie 5 miesięcy i wydłuża się z miesiąca na miesiąc - informuje platforma Carsmile i dodaje, że w stosunku… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Tokio/kolarstwo torowe - sprint drużynowy mężczyzn (wyniki) Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn w kolarstwie torowym: wyścig o złoty medal1. Holandia 41,369 (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Matthijs Buechli)2… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Warszawa/ Zamiast telefonów i laptopów wysyłali klientom cegły; trzy osoby zostały zatrzymane Policjanci z warszawskiego Mokotowa zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych - poinformował… » więcej 2021-08-03, godz. 11:40 Dolnośląskie/ Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 8 Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Tarnów (Dolnośląskie), gdzie we wtorek zderzyły się dwa auta osobowe. W wypadku ranne zostały… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 Tokio/kolarstwo torowe - wyścig na 4 km drużynowo kobiet (wyniki) Wyniki wyścigu na 4 km na dochodzenie kobiet w kolarstwie torowym: wyścig o złoty medal1. Niemcy 4.04,242 (rekord świata) (Franziska Brausse, Lisa Brennauer… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 17,5 mln osób W Polsce wykonano dotąd 34 mln 497 tys. 906 szczepień przeciw COVID-19 - podano we wtorek na Twitterze na profilu prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rz… » więcej 2021-08-03, godz. 11:30 MFiPR: rozliczono 200 mld zł z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 Wartość rozliczonych na poziomie krajowym wydatków beneficjentów wyniosła 304,6 mld zł, w tym dofinansowanie UE 200,5 mld zł - podał we wtorek resort funduszy… » więcej 2021-08-03, godz. 11:20 Szef MSWiA zachęca do zapoznania się z projektem noweli powołującej Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczoś… Minister SWiA Mariusz Kamiński zachęcił we wtorek do zapoznania się z projektem noweli powołującej zapowiadane przed tygodniem Centralne Biuro Zwalczania… » więcej 2021-08-03, godz. 11:20 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 45,9 tys. testów; wykryto 164 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 45,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 32,8 tys. testów antygenowych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »