Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 20:30 Autor: PAP

Szef MSZ: relacje Polski i USA, szczególnie w wymiarze wzajemnych interesów - bardzo zbliżone

Spotkanie prezydentów: Andrzeja Dudy i Joe Bidena w Brukseli to dowód na to, że relacje polsko-amerykańskie w tym najbardziej podstawowym wymiarze: wzajemnych interesów, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa są bardzo zbliżone - ocenił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau na antenie TV Republika.

Prezydenci Duda i Biden spotkali się w poniedziałek na marginesie szczytu przywódców państwa NATO. Według polskiego prezydenta bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży bardzo na sercu Bidenowi.


Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, iż spotkanie Duda-Biden świadczy o tym, że stosunki polsko-amerykańskie, w tym najbardziej podstawowym wymiarze - naszych wzajemnych interesów politycznych, szczególnie dotyczących kwestii bezpieczeństwa, są bardzo zbliżone.


"To spotkanie jest tylko potwierdzeniem tego faktu, a fakty wskazujące na tego rodzaju charakter relacji polsko-amerykańskich mają miejsce praktycznie każdego dnia, każdego tygodnia. To są rozmowy ministrów obrony, to są także moje rozmowy z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. To są konsultacje na poziomie wiceministrów, także każdy, kto zaangażowany jest zawodowo choć trochę w te kwestie, wie doskonale, że to są kontakty stałe, intensywne i dotyczące całego kompleksu zagadnień" - podkreślił szef MSZ.


Rau został też zapytany o stanowisko USA wobec gazociągu Nord Stream 2. W maju administracja Bidena odstąpiła od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę gazociągu Nord Stream 2, AG, i jej szefa, powołując się na interes kraju. Minister wyraził przekonanie, że rząd USA nadal jest przeciwnikiem tego projektu. "Prezydent Biden stwierdził i nigdy tego nie odwołał, że to jest po prostu zły biznes dla Europy, ja bym powiedział, że także dla relacji transatlantyckich, bo ten projekt dzieli zarówno państwa Unii Europejskiej, jak i państwa NATO" - powiedział szef MSZ.


Przyznał, że zaniechanie sankcji dla firm europejskich, zaangażowanych w Nord Stream 2, to jednak istotna różnica jeśli chodzi o stanowisko amerykańskie. "Mamy więc taki dualizm dotyczący z jednej strony koncepcyjnego odrzucenia tego projektu, z drugiej - zaniechanie aktywnego przeszkadzania w tego ukończeniu" - stwierdził Rau.


Jak dodał, gazociąg jest rozwiązaniem niekorzystnym dla naszego interesu narodowego - pod względem zarówno bezpieczeństwa politycznego, militarnego, jak i energetycznego. "W naszych relacjach zarówno z partnerami niemieckiemu, jak i amerykańskimi stale to podkreślamy" - zaznaczył Rau.


Szef MSZ wspomniał przy okazji o sporze z Czechami dotyczącym dalszego funkcjonowania kopalni Turów oraz sytuacji związanej z budową gazociągu Baltic Pipe. Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła niedawno pozwolenie środowiskowe dla rurociągu, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. "Wszystkie te sytuacje wymagają reakcji, ale różnorodnych reakcji, zarówno naszego rządu ogólnie, jak polskiej dyplomacji w szczególności i to rzeczywiście robimy" - zapewnił minister.


Przypomniał, że w poniedziałek w Brukseli prezydent Duda rozmawiał także z premier Danii Mette Frederiksen. "Dzisiaj zostaje powołany międzyresortowy zespół negocjacyjny składający się z kilku ministrów konstytucyjnych, który będzie prowadził negocjacje z Republiką Czeską w kwestii tej kopalni w Turowie" - dodał Rau.


Wyraził też pogląd, że wszystkie te zdarzenia, związane m.in. z Nord Sterm 2, Baltic Pipe oraz kopalnią Turów można, w kategoriach ogólnych, interpretować jako działania, które prowadzą do ograniczenia naszej suwerenności i podmiotowości w wymiarze międzynarodowym.


We wtorek rząd zobowiązał w drodze uchwały ministrów: aktywów państwowych Jacka Sasina, klimatu Michała Kurtykę, spraw zagranicznych Zbigniewa Rau oraz ds. UE Konrada Szymańskiego do rozwiązania z Czechami w drodze ugody sporu o kopalnię w Turowie.


Pod koniec lutego 2021 r. rząd Czech wniósł do TSUE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Czeski rząd podniósł, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Pod koniec kwietnia minister klimatu przedłużył koncesję na wydobycie w Turowie do 2044 r.


W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska. Wydobycie w kopalni nie zostało wstrzymane.


W kwestii Baltic Pipe Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi teraz przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku chronionych gatunków, wskazanych w skardze wniesionej przez cztery organizacje ekologiczne. Chodzi o kilka gatunków popielic, nordyckich myszy brzozowych i nietoperzy, chronionych przez unijną dyrektywę siedliskową, a żyjących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię, wyspy Fionia i Zelandia.(PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ godl/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 14:20 KPRM: powołany zostanie Fundusz Cyberbezpieczeństwa, będzie opiewał na kwotę ok. 0,5 mld zł Powołujemy Fundusz Cyberbezpieczeństwa, będzie on opiewał na kwotę ok. pół miliarda zł. W ramach niego będziemy finansowali nowe inwestycje w zakresie… » więcej 2021-07-27, godz. 14:20 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-27, godz. 14:20 UE wzywa do przywrócenia "stabilności instytucjonalnej" w Tunezji Unia Europejska zaapelowała we wtorek o jak najszybsze przywrócenie 'stabilności instytucjonalnej', a w szczególności o wznowienie działalności parlamentu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:20 Tokio/taekwondo - Kowalczuk przegrała walkę o brązowy medal Aleksandra Kowalczuk przegrała z Brytyjką Biancą Walkden 3:7 walkę o brązowy medal olimpijski w kategorii 67 kg w taekwondo. 24-letnia Polka zostanie sklasyfikowana… » więcej 2021-07-27, godz. 14:20 Błaszczak w Gdyni: zadania przy budowie fregat rozpisane w szczegółach (krótka2) Plan pracy przy budowie fregat typu Miecznik jest rozpisany w szczegółach; zwodowanie pierwszego okrętu jest możliwe za cztery lata - podkreślił we wtorek… » więcej 2021-07-27, godz. 14:10 Lichocka: projekt noweli medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa (krótka9) Obecnie mamy lukę w prawie, projekt nowelizacji ustawy medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa i urealnić działania starego przepisu ustawy o radiofonii… » więcej 2021-07-27, godz. 14:10 Tokio/tenis - Hurkacz: zatrułem się trochę i brakowało mi energii, którą zwykle mam Hubert Hurkacz zdradził po porażce z Brytyjczykiem Liamem Broadym 5:7, 6:3, 3:6 w drugiej rundzie olimpijskiego turnieju w Tokio, że we wtorek nie był w pełni… » więcej 2021-07-27, godz. 14:10 PKO BP BANKOWY OFE wartość jednostki rozrachunkowej PKO BP BANKOWY Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-27, godz. 14:10 UNIQA OFE wartość jednostki rozrachunkowej UNIQA Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-27, godz. 14:10 Szuleka: projektowana ustawa jest rozwiązaniem pozornym (krótka10) Projektowana ustawa jest rozwiązaniem pozornym - mówiła Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nie odpowiada na żadne realne zagrożenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »