Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 20:30 Autor: PAP

Kukiz: poparłem Lidię Staroń, bo prosił mnie o to prezes PiS

Poparłem kandydaturę Lidię Staroń na RPO, bo prosił mnie o to prezes PiS Jarosław Kaczyński, a głosowania personalne są objęte naszą umową - powiedział we wtorek w Polsat News Paweł Kukiz. Przyznał, że jest zwolennikiem bezpośredniego wyboru RPO.

Paweł Kukiz był pytany w Polsat News, dlaczego we wtorek zagłosował za kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Przyznał, że zagłosował na Staroń "z kilku powodów". "Zagłosowałem w ogóle, bo prosił o to prezes Jarosław Kaczyński, sprawy personalne są przedmiotem naszej umowy, tak jak sprawy Nowego Ładu i postulatów Kukiz'15" - wyjaśniał Kukiz.


"Ja do tej pory w ogóle nie brałem udziału w głosowaniach nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ponieważ uważałem i uważam do tej pory, i podobnie uważa Lidia Staroń, że Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być wybierany przez obywateli" - zaznaczył.


Dodał, że Lidię Staroń zna z czasów, gdy była w PO i z czasów, gdy broniła praw spółdzielców i "walczyła z mafiami spółdzielczymi".


Kukiz potwierdził też, że w związku z tym, iż umowa z PiS obejmuje głosowania personalne, będzie popierał wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w głosowaniu za jego odwołaniem.


Pytany, czy jest zauroczony Jarosławem Kaczyńskim albo Kaczyński nim, zaprzeczył. "Tu nie chodzi o żadne zauroczenia. Partii władzy potrzebne są głosy, mnie jest potrzebna partia władzy, partia która jest władna wprowadzić moje postulaty. Nie mam na tyle siły, nie mam pieniędzy, subwencji, nie mam mediów, nie mam instrumentów, by samodzielnie postulaty ustrojowe wprowadzić, a partia władzy jest na musie" - wyjaśniał.


"Jestem przekonany, że pan prezes w przypadku takich ustaw jest ustawa o sędziach pokoju czy ustawa antykorupcyjna, z całą pewnością szczerze chce te ustawy wprowadzić" - dodał.


Przyznał, że jeśli PiS nie poprze ustawy antykorupcyjnej, autorstwa Kukiz'15, to "nie ma poparcia Nowego Ładu".


Pytany, czy jego alians z PiS to "łabędzi śpiew" Pawła Kukiza jako polityka, zaznaczył, że jeżeli udałoby mu się wprowadzić postulaty Kukiz'15 w życie, to "daj panie Boże, by to już byłą końcówka". "Ja chce jak najszybciej z tego wyjść i wrócić do normalnego życia" - podkreślił.


Dopytywany, czy jest to jego ostatnia kadencja w Sejmie. "Jeżeli nie wprowadzimy tych wszystkich postulatów to na pewno nie. Ale jeżeli zobaczę, że nie ma jakichkolwiek szans na ich realizację, to wtedy nie chcę być w tym Sejmie, po co" - powiedział Kukiz. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ godl/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:40 GIS: w produkcie mąka gryczana biała bezglutenowa stwierdzono obecność glutenu Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności poinformował we wtorek o wycofaniu produktu 'Mąka gryczana biała bezglutenowa'… » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 224,59 pkt. (-0,72%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 TFI Allianz Polska SA wartości jednostek uczestnictwa TFI Allianz Polska SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-26 » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 Badanie RKI: Niemcy zakażają się najczęściej w Hiszpanii, Rosji i Holandii Podróżni powracający do Niemiec z zagranicznych wyjazdów i wakacji stanowią ok. 10 proc. wszystkich zgłaszających infekcję koronawirusem - wynika z badań… » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 Gdynia/ Ponad 200 osób skorzystało ze szczepibusa Ponad 200 osób skorzystało dotychczas ze szczepienia przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie, tzw. szczepibusie, który każdego dnia odwiedza inną dzielnicę Gdyni… » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 Fundusze inwestycyjne - wartość jednostek netto Wartości netto jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji IZOBLOK SA Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji IZOBLOK Spółka Akcyjna z siedzibą w Chorzowie zgodnie z art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Stolica/ Koncert "Powidoki Powstania Warszawskiego” w Promie Kultury - 1 sierpnia W stołecznym Promie Kultury na Saskiej Kępie 1 sierpnia odbędzie się koncert kompozytora i multiinstrumentalisty Ygora Przebindowskiego z zespołem zatytułowany… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Gigantyczny przetarg ZTM to nowa wizja przyszłości transportu publicznego (MediaRoom) Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) w Katowicach, największego organizatora transportu publicznego w Polsce, ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Teatr Zagłębia organizuje w sierpniu Letnie Granie Przedstawień Teatralnych Letnie Granie Przedstawień Teatralnych (LGPT), czyli przegląd premier zrealizowanych w mijającym sezonie artystycznym, organizuje w sierpniu Teatr Zagłębia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »