Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 14:50 Autor: PAP

Irlandia/ W związku z wariantem Delta zaostrzenie zasad wjazdu z Wielkiej Brytanii

Rząd Irlandii zdecydował we wtorek o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, co jest reakcją na rozprzestrzenianie się w niej indyjskiego wariantu koronawirusa (wariantu Delta).

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami osoby przybywające do Irlandii z Wielkiej Brytanii muszą przy wjeździe przedstawić negatywny wynik testu typu PCR, a następnie muszą poddać się kwarantannie w domu, ale mogą ją zakończyć po pięciu dniach, jeśli kolejny test typu PCR również nie wykaże obecności koronawirusa.


Jednak te zasady będą obowiązywać tylko osoby w pełni zaszczepione. Osoby, które dostały tylko jedną dawkę szczepionki bądź wcale nie zostały zaszczepione, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Zmiana ma wejść w życie w ciągu kilku dni.


Zapowiadając pod koniec maja wznowienie od 19 lipca możliwości podróży zagranicznych oraz uruchomienie certyfikatów szczepionkowych, irlandzki rząd ogłosił, że podróżni z Wielkiej Brytanii oraz USA będą traktowani tak samo jak przyjeżdżający z państw Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadami unijnego systemu certyfikatów osoby, które są zaszczepione, mają negatywny wynik testu lub wyleczyły się z wirusa, będą mogły swobodnie podróżować po całej UE.


Irlandzki minister transportu Eamon Ryan powiedział, że zmiana zasad odnośnie do przyjazdów z Wielkiej Brytanii ma na celu zatrzymanie wariantu Delta, dopóki więcej osób w Irlandii nie zostanie zaszczepionych. "Im bardziej możemy opóźnić jego rozprzestrzenianie się, tym lepszą ochronę będziemy mieli" - powiedział w publicznej stacji RTE.


Indyjski wariant koronawirusa, oficjalnie nazywany wariantem Delta, został wykryty w Irlandii, ale nie jest tak rozpowszechniony jak w Wielkiej Brytanii, gdzie odpowiada za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek, że planowane na 21 czerwca zniesienie restrykcji koronawirusowych zostanie opóźnione do 19 lipca. W Wielkiej Brytanii zaszczepionych jest już 30 mln osób, czyli ok. 57 proc. dorosłych mieszkańców kraju.


Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ akl/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 16:00 Tokio/taekwondo - Rosjanin Władysław Larin ze złotym medalem w kat. +80 kg Reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski Władysław Larin zdobył złoty medal olimpijski w kategorii +80 kg w taekwondo. W finałowej walce w Tokio pokonał… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Tokio/taekwondo - kat. +80 kg mężczyźni (wyniki) Taekwondo mężczyzn, kat. +80 kg walki o 3. miejsceIn Kyo Don (Korea Płd) - Ivan Trajkovic (Słowenia) 5:4Rafael Castillo (Kuba) - Sun Hongyi (Chiny) 5:4finałWładysław… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Tokio/gimnastyka - niespodziewane zwycięstwo Rosjanek, uraz Biles Gimnastyczki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyły złoty medal igrzysk w Tokio w wieloboju drużynowym, idąc w ślady swoich kolegów z reprezentacji… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Tokio/gimnastyka - wielobój drużynowy kobiet (wyniki) Wyniki wieloboju drużynowego kobiet w gimnastyce: 1. Rosyjski Komitet Olimpijski 169,528 pkt (Władisława Urazowa, Angelina Mielnikowa, Wiktoria Listunowa… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (krótka15) Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Za projektem… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Nationale-Nederlanden OFE wartość jednostki rozrachunkowej Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Tokio/softball - wyniki Wyniki turnieju softballa: mecz o trzecie miejsce: Meksyk - Kanada 2:3 finał:Japonia - USA 2:0Kolejność:1. Japonia 2. USA3. Kanada4. Meksyk5. Australia6… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Konfederacja: Rząd PiS jest niewiarygodny w kwestii obniżania podatków Rząd PiS jest niewiarygodny w kwestii obniżania podatków - ocenili we wtorek politycy Konfederacji odnosząc się do programu Polski Ład. Ich zdaniem znajdujące… » więcej 2021-07-27, godz. 16:00 Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom (krótka) Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia… » więcej 2021-07-27, godz. 15:50 GENERALI OFE wartość jednostki rozrachunkowej GENERALI Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »