Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 14:40 Autor: PAP

ME 2021 - policja zajmie się pogróżkami pod adresem Marcusa Berga

Piłkarska federacja Szwecji SvFF, grupowego rywala Polski w mistrzostwach Europy, zdecydowała się zgłosić na policję groźby w mediach społecznościowych dotyczące Marcusa Berga, który w poniedziałkowym meczu Szwecji z Hiszpanią (0:0) nie trafił do bramki w stuprocentowej sytuacji.

„Najróżniejsze określenia organów płciowych, pozbawienie obywatelstwa i dożywotnia banicja były najłagodniejszymi komentarzami, lecz groźby pod jego adresem, a także jego rodziny przekroczyły wszelkie granice” - powiedział szef bezpieczeństwa w SvFF Martin Fredman.


Dodał że jego sztab skopiował i wydrukował kilkaset komentarzy głównie na profilu Berga, które przekraczają prawo i są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia piłkarza, a także obrażają jego godność w wyjątkowo obraźliwym i wyrafinowanym stylu - "w naszym kraju są na to konkretne paragrafy przewidujące surowe kary i autorami zajmie się już policja”.


SvFF już wielokrotnie wcześniej zgłaszała takie przypadki, zwłaszcza te dotyczące kilku sędziów piłkarskich, którzy po groźbach śmierci otrzymywali ochronę policji. Raz nawet podpalono dom jednego z arbitrów.


Podczas mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku ofiarą hejtu szwedzkich kibiców padł Jimmy Durmaz, który w meczu z Niemcami (1:2) w doliczonym czasie sprowokował rzut wolny, z którego Niemcy strzelili zwycięską bramkę.


Fala hejtu przybrała tak ogromne rozmiary, że po groźbach śmierci i rasistowskich komentarzach SvFF również zgłosiła sprawę na policję, która odnalazła autorów najgroźniejszych wpisów i ich ukarała.


Jak wyjaśnił Fredman: „hejt stał się zjawiskiem codziennym, lecz jak wiemy może prowadzić do tragedii, więc należy reagować surowo i najszybciej jak to możliwe”.


Rywalami Szwecji w grupie E są Hiszpania, Słowacja i Polska, z którą drużyna Janne Anderssona spotka się 23 czerwca w Sankt Petersburgu.


Zbigniew Kuczyński (PAP)


kucz/ co/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:20 Ukraina/ Władze: dzięki rozejmowi w Donbasie dwa razy mniej zabitych żołnierzy Dzięki trwającemu od roku zawieszeniu broni między ukraińskimi siłami a wspieranymi przez Rosję separatystami liczba zabitych ukraińskich żołnierzy jest… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Tokio/triathlon - policja w domu ojca Kristiana Blummenfelta w/s zakłócania ciszy nocnej Sensacyjny złoty medal w triathlonie Norwega Kristiana Blummenfelta miał też swój drugi finał w domu jego ojca w Bergen, gdzie podczas świętowania zwycięstwa… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom (opis) Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 UE wydała deklarację potępiającą działania Turcji w sprawie Cypru Unia Europejska potępiła we wtorek stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w sprawie Cypru i zagroziła podjęciem działań odwetowych. Deklarację… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Dr hab. Karol Polejowski powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Dr hab. Karol Polejowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Gdynia/ Umowa na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej - podpisana (opis) Umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Miecznik na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP została podpisana we wtorek w Gdyni. Fregaty… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 27 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Polska ekipa nadal pozostaje bez medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. We wtorek najbliższa podium była taekwondzistka… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (opis) Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Wcześniej komisja nie zgodziła… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 29 zgłoszeń w konkursie na pięć stanowisk w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 29 zgłoszeń wpłynęło w ogłoszonym ponad dwa tygodnie temu konkursie na prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jego czterech zastępców: ds. ekonomicznych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Białoruś/ MSW: portal i sieci społecznościowe Biełsatu uznano za ekstremistyczne (opis) Strona internetowa telewizji Biełsat, a także jej sieci społecznościowe zostały uznane za ekstremistyczne - poinformowało we wtorek w komunikacie białoruskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »