Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 09:40 Autor: PAP

Soboń: Polska musi szukać porozumienia z Czechami

Polska musi szukać porozumienia z Czechami po to, aby Czesi wycofali skargę główną i zakończyli postępowanie w taki sposób, w którym obie strony porozumieją się, co robić na przyszłość - mówił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń o sprawie związanej z kopalnią Turów.

Soboń pytany we wtorek w radiu Tok FM o negocjacje z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, przyznał, że jeśli chodzi o tę sprawę, to "rzeczywiście Czesi są w przewadze".


Ocenił, że gdyby literalnie zastosować postanowienie TSUE, to miałoby ono wymiar nie tyle zabezpieczający, ile rozstrzygający. "Stąd też Polska musi szukać porozumienia z Czechami po to, aby Czesi wycofali skargę główną i zakończyli to postępowanie w taki sposób, w którym obie strony porozumieją się, co robić na przyszłość" - zaznaczył Soboń.


"Mamy swoje narzędzia prawne, które też będziemy stosować (...) i wystąpimy o uchylenie tego sposobu zabezpieczenia, ze względu nowe okoliczności zgodnie z regulaminem TSUE" - zapowiedział Soboń.


Dopytywany, czy Polska w ostatnim czasie wykonała jakiekolwiek gesty dobrej woli, by "udobruchać" Czechów, wiceminister aktywów państwowych powiedział, że największym gestem dobrej woli jest budowa ekranu filtracyjnego, czyli "faktycznego zabezpieczenia" gospodarki wodnej na granicy polsko-czeskiej. Zaznaczył przy tym, że Polska miała go wykonać do roku 2023. "Wykonaliśmy go już, a jego fizyczne odbiory zgodne z prawem budowlanym będą we wrześniu tego roku" - dodał.


W poniedziałek na Twitterze czeski minister środowiska Richard Brabec poinformował, że Republika Czeska wysłała do Polski projekt umowy międzyrządowej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.


Według niego projekt zawiera warunki, których spełnienia przed wycofaniem pozwu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i po jego wycofaniu domagają się Czesi. Brabec zapowiedział, że negocjacje rozpoczną się w czwartek. Przed tygodniem czeski rząd polecił Brabcowi i ministrowi spraw zagranicznych Jakubowi Kulhankowi wynegocjowanie umowy międzyrządowej.


Szczegółów wysłanego do Warszawy projektu nie ujawniono. Według wcześniejszych deklaracji Brabca, Polska ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą. Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.


W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. (PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ pad/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 03:50 Tokio/kajakarstwo - Naja i Puławska awansowały do finału K2 500 m Karolina Naja i Anna Puławska zajęły czwarte miejsce w wyścigu półfinałowym w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio i awansowały… » więcej 2021-08-03, godz. 03:40 Tokio/lekkoatletyka - rollercoaster Lewandowskiego: upadek, rezygnacja, płacz, ulga Marcin Lewandowski przeżył we wtorek emocjonalny i sportowy rollercoaster. Przewrócił się w eliminacyjnym biegu na 1500 m, płakał przed kamerami, a następnie… » więcej 2021-08-03, godz. 03:40 Tokio/lekkoatletyka - Kaczmarek awansowała do półfinału biegu na 400 m Natalia Kaczmarek zajęła drugie miejsce (51,06) w piątym biegu eliminacyjnym i awansowała do środowego półfinału na 400 metrów w igrzyskach olimpijskich… » więcej 2021-08-03, godz. 03:20 Reuters: Cimanouska odleci z Japonii do Polski w środę Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska poleci z Japonii do Polski w środę - poinformowała we wtorek Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej. 'Nie wrócę… » więcej 2021-08-03, godz. 03:10 Tokio/kajakarstwo - kanadyjkarze Głazunow i Barniak w finale C2 1000 m Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli trzecie miejsce w półfinale konkurencji C2 1000 m kajakarskich regat olimpijskich i zakwalifikowali się… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Rozmys i Lewandowski w półfinale biegu na 1500 m (opis) Michał Rozmys i Marcin Lewandowski awansowali do półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach w Tokio. Wymieniany wśród kandydatów do medalu Lewandowski… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Andrejczyk w finale rzutu oszczepem po pierwszej próbie Maria Andrejczyk wynikiem 65,24 w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne i awansowała do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w To… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/kajakarstwo - Walczykiewicz w finale K1 200 m Marta Walczykiewicz awansowała do finału konkurencji K1 200 kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu półfinałowym… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m (krótka2) Marcin Lewandowski został dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio. » więcej 2021-08-03, godz. 02:40 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski przewrócił się i nie awansował do półfinału na 1500 m (krótka) Marcin Lewandowski przewrócił się w biegu eliminacyjnym, dotarł do mety ponad minutę po zwycięzcy swojej serii i nie awansował do półfinału olimpijskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »