Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 22:50 Autor: PAP

Chile/ Po raz pierwszy wybierano władze średniego szczebla; głosowała jedna piąta uprawnionych

Druga tura wyborów regionalnych w Chile, która odbyła się w niedzielę w czasie silnego nawrotu epidemii koronawirusa, przy udziale 2,5 mln spośród 13 mln uprawnionych do głosowania zakończyła się sukcesem centrolewicy. Po raz pierwszy władze administracyjne średniego szczebla w tym kraju będą pochodziły z wyboru.

Wybory osłabiły rządzącą konserwatywną koalicję Naprzód Chile prezydenta Sebastiana Pinery.


Główna batalia rozegrała się w okręgu metropolitalnym stolicy, Santiago de Chile, gdzie mieszka 7 z 19 milionów Chilijczyków. Tutaj niewielką przewagą nad lewicową rywalką zwyciężył w wyborach chrześcijański demokrata, Claudio Orrego, który pokonał kandydatkę Szerokiego Frontu, Karinę Olivę.


W Chile Chrześcijańska Demokracja jest postępową partią centrolewicy; odgrywała ona wiodącą rolę w ugrupowaniu zwanym Koncentracją, to jest w sojuszu, który rządził krajem przez 20 lat po upadku wojskowych rządów generała Augusto Pinocheta (1973-1990). Orrego uzyskał 52,3 proc. głosów, podczas gdy jego przeciwniczka – 47,4 proc. głosów.


Spośród wybieranych w tym głosowaniu gubernatorów 13 stanów rządowy kandydat, Luciano Rivas, odniósł zwycięstwo tylko w jednym z nich – w Araukanii. Jest on najtrudniejszy do administrowania ze względu na ostry, narastający konflikt z rdzenną ludnością, która podjęła walkę o uznanie jej prawa do „ziemi ojców” i próbuje – w drodze faktów dokonanych - zajmować ziemie eksploatowane przez osadników i ich gospodarstwa.


W skali całego kraju zwyciężczynią głosowania stała się chilijska centrolewica. Jej przedstawiciele obejmą urzędy gubernatorów w większości chilijskich stanów.


Gubernatorzy trzech chilijskich stanów dzięki uzyskaniu ponad 40 proc. głosów zostali wybrani w pierwszej turze wyborów, która odbyła się w dniach 15 i 16 maja. Gubernatorem Valparaiso został kandydat niezależny, a stanów Aysen i Magallanes na południu Chile – kandydujący z ramienia centrolewicy.


Gubernatorzy, którzy obejmą swe urzędy z dniem 14 lipca na okres czterech lat, będą m.in. sprawowali nadzór nad instytucjami publicznymi. Po raz pierwszy w Chile władze administracyjne średniego szczebla będą pochodziły z wyboru - podkreślają w poniedziałkowych komentarzach media Ameryki Łacińskiej.


Odpowiedzialność za bezpieczeństwo publiczne na zarządzanym przez nie terytorium nadal będzie spoczywać w rękach delegatów mianowanych przez prezydenta kraju, konserwatystę Sebastiana Pinerę.(PAP)


ik/ jo/ kib/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 19:50 Andrzej Duda: rozporządzenie o podwyżkach podpisane (krótka) Rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu jest podpisane - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda. » więcej 2021-07-30, godz. 19:50 Mazowieckie/ Policjant KSP zatrzymany za jazdę pod wypływem alkoholu Policjant z komendy stołecznej został zatrzymany za jazdę pod wypływem alkoholu. Miał 2,5 promila. Sprawą zajmuje się prokuratura - poinformowała w piątek… » więcej 2021-07-30, godz. 19:50 Węgry/ Szef MSZ: najpóźniej w 2025 roku będziemy mieć swojego astronautę Węgry najpóźniej do 2025 roku znów będą miały swojego astronautę - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Peter Szijjarto w nagraniu… » więcej 2021-07-30, godz. 19:50 Superpuchar UEFA - na trybunach w Belfaście zasiądzie 13 tys. widzów Mecz o Superpuchar UEFA w Belfaście między Chelsea Londyn i Villarrealem będzie mogło obejrzeć z trybun 13 tysięcy widzów - poinformowała w piątek Europejska… » więcej 2021-07-30, godz. 19:40 Stolica/ Rocznica Powstania Warszawskiego w kawiarni Niepodległa. Miejsce spotkań Plenerowy pokaz filmu 'Powstanie Warszawskie' Jana Komasy i 'Śpiewanki powstańcze z Ferajną z Hoovera' odbędą się w weekend w ogródku kawiarni Niepodległa… » więcej 2021-07-30, godz. 19:40 Poznań/ Wznowiono ruch na stacji Poznań Główny Przed godz. 19. wznowiono ruch na stacji Poznań Główny - poinformował PAP Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. W piątek po południu doszło… » więcej 2021-07-30, godz. 19:40 Rząd przyjął projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB (opis) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Dzięki niej do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Poznań/ Zaginiony prof. Roman Dziergwa odnalazł się Odnalazł się zaginiony prof. Roman Dziergwa pracownik Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ub. sobotę profesor poinformował… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Gdańsk/ Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska - przyjaźń na trybunach, walka na boisku Piłkarze Radomiaka rozegrają w sobotę pierwszy po 36 latach przerwy mecz w ekstraklasie przed własną publicznością. Rywalem będzie mistrz Polski Legia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »