Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 20:00 Autor: PAP

USA/ Zachodnie stany mierzą się z potężną suszą i rekordowymi temperaturami

Zachód USA czekają w tym tygodniu temperatury sięgające 50 st. Celsjusza, a lokalne rekordy ciepła spodziewane są w ponad 150 miejscowościach. Od tygodni na zachodzie panuje najgorsza od dwóch dekad susza, co rodzi obawy o nową falę pożarów.

Jak podaje w poniedziałek telewizja CBS, prognozy Narodowej Służby Pogodowej mówią, że w jednym z najgorętszych miejsc na ziemi - Dolinie Śmierci w Kalifornii - temperatury będą przekraczały 53,3 st. przez cztery kolejne dni.


Choć nie będzie to rekord (ten wynosi 57 st.), to najwyższe notowane temperatury mogą paść w tym tygodniu w aż 150 miejscach. Wśród nich jest m.in. Las Vegas (obecny rekord to 47 st.), oraz stany Arizona (53,3 st.) i Nevada (51,7 st.). Fala upałów ma potrwać od poniedziałku do soboty. W poniedziałek centrum "kopuły gorąca" będzie nad Górami Skalistymi, a w kolejnych dniach przesunie się na zachód w kierunku Nevady i Kalifornii.


Jak pisze portal Axios, upały dodatkowo pogorszą trwającą na zachodzie suszę, najgorszą od co najmniej 20 lat zarówno pod względem jej intensywności, jak i objętego obszaru. Najwyższy poziom suszy panuje już na ponad 27 proc. terytorium zachodnich stanów USA. Ogólnie aż 97 proc. zachodu przeżywa jakąś formę suszy.


W rezultacie lokalne władze w coraz większej liczbie miast i hrabstw w Kalifornii wprowadziły lub zaostrzyły zasady ograniczeń użycia wody. W Las Vegas wprowadzono zakaz "niefunkcjonalnych" trawników, co oznacza usunięcie 40 proc. trawy w mieście.


Ograniczenia w użyciu wody sięgają nawet Minnesoty, jednego z biegunów zimna w USA. Restrykcje obejmują m.in. podlewanie trawników, ale też mycie samochodów czy mycie domów.


Choć susze i fale upałów nie są niczym nowym dla zachodu USA, w tym roku zjawiska te pojawiają się rekordowo wcześnie; dla wielu regionów, problemy z wodą zaczynają się dopiero w sierpniu.


W jeziorze Mead, potężnym rezerwuarze powstałym w 1936 w rezultacie konstrukcji Zapory Hoovera w 1936, które stanowi źródło dla dolnego biegu rzeki Kolorado, poziom wody jest obecnie najniższy od początku jego istnienia. Oznacza to, że - jak spodziewają się eksperci - w tym roku po raz pierwszy w historii zostanie oficjalnie ogłoszony niedobór wody, co będzie skutkować obcięciem alokacji wody dla stanów Arizona i Nevada.


"Czerwiec jest dotąd jednym z najgorszych miesięcy, jakie pamiętam" - przyznaje w rozmowie z PAP Eric Justice, mieszkaniec Phoenix w Arizonie. "Okresy skrajnych upałów powyżej 40 st. i właściwie zero szans jakichkolwiek chłodzących monsunów. Zwykle w lipcu warunki są trochę lepsze. Nadal jest gorąco, ale zdarzają się burze... zobaczymy, czy teraz też tak będzie" - dodaje.


Susze i rekordowe temperatury potęgują też zagrożenie związane z pożarami, rozszerzając istniejące obecnie pożary lasów w Kalifornii, Arizonie, Utah i Nowym Meksyku. Ostrzeżenia związane z pożarami wydano dla obszarów zamieszkanych przez 3 mln ludzi. Już w tym roku w Kalifornii spłonęło 58 proc. więcej hektarów niż w analogicznym okresie w 2020 r., czyli najgorszym pod tym względem roku w historii.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ kib/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 14:40 Chiny/ 13-piętrowy „hotel dla świń” ma uchronić zwierzęta przed chorobami W Chinach powstają wielopiętrowe fermy trzody chlewnej, określane przez media mianem „hoteli dla świń”. Taka organizacja hodowli ma zmniejszyć szkody… » więcej 2021-08-02, godz. 14:40 Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień w Zamościu Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień w Zamościu (Lubelskie). Widać na nim zamaskowanego sprawcę przestępstwa, do którego doszło… » więcej 2021-08-02, godz. 14:40 PKO TFI - FWP PKP SFIO wartość jednostek uczestnictwa PKO TFI - FWP PKP SFIO wartości jednostek uczestnictwa na dzień: 2021-07-30 » więcej 2021-08-02, godz. 14:40 Łódź/ Uczczono pamięć 5 tys. Romów, więźniów Litzmannstadt Getto Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, przy Kuźni Romów na terenie dawnego Litzmannstadt Getto w Łodzi odbyła się w poniedziałek… » więcej 2021-08-02, godz. 14:40 Opole/ Areszt dla recydywisty za kradzież katalizatorów Opolski sąd aresztował tymczasowo 36-latka podejrzanego o szereg przestępstw - w tym kradzieże katalizatorów samochodowych. Jak poinformowało w poniedziałek… » więcej 2021-08-02, godz. 14:40 W. Brytania/ Badanie: nie znaleziono koronawirusa na stacjach i w pociągach Przeprowadzone dwukrotnie na czterech głównych stacjach kolejowych w Anglii testy wykazały, że ani na powierzchniach dotykanych przez wiele osób, ani w pociągach… » więcej 2021-08-02, godz. 14:30 Włochy/ Raport: powoli rośnie liczba chorych na Covid-19 w szpitalach We Włoszech rośnie powoli liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 - wynika z monitoringu krajowej agencji do spraw regionalnej służby zdrowia. W ogłoszonym… » więcej 2021-08-02, godz. 14:30 Warmińsko-mazurskie/ Ruszyła budowa odcinka drogi S16 Borki - Mrągowo W poniedziałek rozpoczęły się prace budowlane na odcinku drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie - Mrągowo. Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk… » więcej 2021-08-02, godz. 14:30 Śląskie/ ZTM zapowiada dodatkowe kontrole przewoźników i domaga się dokumentacji z PKM Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) - organizator komunikacji miejskiej na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim - po śmierci kobiety przejechanej w sobotę… » więcej 2021-08-02, godz. 14:30 Firma odpowiedzialna społecznie, to firma, która lepiej zarabia (MediaRoom) Do 9 sierpnia trwa nabór do 15. edycji konkursu na najlepsze raporty z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju - organizowanego przez Forum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »