Bramki: 0:1 Patrik Schick (42-głową), 0:2 Patrik Schick (52).

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów 12 000.

Szkocja: David Marshall - Stephen O'Donnell (79. James Forrest), Grant Hanley, Liam Cooper, Jack Hendry (67. Callum McGregor), Andy Robertson - Stuart Armstrong (67. Ryan Fraser), John McGinn, Scott McTominay - Lyndon Dykes (79. Kevin Nisbet), Ryan Christie (46. Che Adams).

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Jan Boril - Lukas Masopust (72. Matej Vydra), Tomas Soucek, Vladimir Darida (87. Petr Sevcik), Alex Kral (67. Tomas Holes), Jakub Jankto (72. Adam Hlozek) - Patrik Schick (87. Michael Krmencik).

Zwycięska reprezentacja Czech miała na Hampden Park w Glasgow dwóch głównych bohaterów: strzelca obu bramek - w tym jednej z okolicy linii środkowej boiska - Patrika Schicka oraz bramkarza Tomasa Vaclika.

Napastnik Bayeru Leverkusen pierwszy raz na listę strzelców wpisał się w 42. minucie, kiedy pokonał bramkarza gospodarzy Davida Marshalla głową, mimo że wraz z nim do "główki" wyskoczyło dwóch obrońców. Z kolei w 52. Schick był ponad 40 metrów od bramki rywali, ale zobaczył, że Marshall wybiegł w okolice linii pola karnego, więc bez zastanowienia się spróbował go przelobować. Trafił idealnie, nie dając Szkotowi żadnych szans.

Jednak nie można powiedzieć, że Czesi mieli w Glasgow wszystko pod kontrolą i zdominowali przeciwników. Początkowo zostali wręcz nieco stłamszeni przez gospodarzy, którzy tradycyjnie zaprezentowali dość ostrą, bezpośrednią grę.

Pierwszą groźną okazję stworzyli wprawdzie goście - w 16. minucie z kilkunastu metrów na bramkę Marshalla uderzył Schick, ale szkocki bramkarz poradził sobie z tą próbą - jednak kolejne minuty należały do niesionych dopingiem ok. 12 tysięcy kibiców Szkotów.

W 18. minucie w dogodnej sytuacji niecelnie uderzył Lyndon Dykes, a w 32. kapitan Andrew Robertson oddał mocny strzał sprzed linii pola karnego, jednak świetnie spisał się Vaclik, który końcówkami palców przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Po 40 minutach gry Czesi raz po raz próbowali dośrodkowywać w pole karne gospodarzy, raz z rzutu rożnego, raz z akcji. Te dogrania ciągle były niedokładne lub wybijane przez obrońców, aż wreszcie w 42. idealnie trafił Vladimir Coufal, a akcję "główką" wykończył Schick, dając gościom prowadzenie.

Początek drugiej połowy był nieco chaotyczny, a groźne ataki wyprowadzały obie strony. Już na początku tej części gry kolejne uderzenie bardzo aktywnego w poniedziałek Schicka wybronił Marshall, a chwilę później po drugiej stronie boiska Jack Hendry oddał groźny strzał, jednak piłka odbiła się od poprzeczki.

W 49. minucie Szkotów niemal "wyręczył" obrońca gości Tomas Kalas, który próbując wybić piłkę był bliski przelobowania Vaclika, ale bramkarz Sevilli zdążył cofnąć się w stronę bramki i wybić piłkę do boku.

Gra uspokoiła się dopiero w 52. minucie po drugim golu Schicka. Golu, który zapewne znajdzie się w gronie najbardziej efektownych w tegorocznym turnieju.

Szkoci, którzy w turnieju finałowym ME grali ostatnio w 1996 roku, ambitnie dążyli choćby do zmniejszenia straty, ale szczęście nie było tego dnia po ich stronie. Ich strzały były rozpaczliwie blokowane - np. gdy po uderzeniu Lyndona Dykesa i rykoszecie piłka przeszła tuż nad poprzeczką, a po próbie Jamesa Forresta - minimalnie obok słupka. Świetnie też spisywał się Vaclik, który zawsze reagował odpowiednio szybko i był ustawiony w odpowiednim miejscu, żeby skutecznie interweniować.

Czesi cieszą się zatem z trzech punktów i obejmują prowadzenie w grupie D, w której rywalizują także Anglia i Chorwacja. W ich meczu w niedzielę na londyńskim Wembley reprezentacja "Trzech Lwów" zwyciężyła 1:0.(PAP)

mm/ sab/

2024-04-24, godz. 18:40 Gasiuk-Pihowicz (KO): zobowiązaniem koalicji 15 października było naprawienie TK (krótka) Zobowiązaniem koalicji 15 października było naprawienie Trybunału Konstytucyjnego i oto efekt woli 12 mln obywateli - powiedziała wnioskodawczyni projektów… » więcej 2024-04-24, godz. 18:40 Eksperci: szczepionka przeciw HPV chroni przed różnymi rakami, ale Polacy z niej nie korzystają Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi… » więcej 2024-04-24, godz. 18:40 Kraków/ Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej będzie czyszczona metodą ablacji laserowej Cegły i elementy kamienne elewacji wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej w Krakowie będą czyszczone metodą ablacji laserowej - przekazała Parafia Mariacka… » więcej 2024-04-24, godz. 18:40 USA/ Pentagon ogłosił pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1 mld USD W skład pierwszego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy po przyjęciu nowej ustawy przez Kongres USA weszły m.in. rakiety do systemów obrony powietrznej, amunicja… » więcej 2024-04-24, godz. 18:40 Turniej WTA w Madrycie - awans Linette do 2. rundy, kolejną rywalką Sabalenka Magda Linette awansowała do 2. rundy turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Polska tenisistka pokonała po zaciętym pojedynku Włoszkę Elisabettę… » więcej 2024-04-24, godz. 18:30 Klub PiS zebrał się na posiedzeniu w siedzibie partii w Warszawie Klub Prawa i Sprawiedliwości zebrał się w środę po południu na posiedzeniu w siedzibie ugrupowania w Warszawie na wyjazdowym posiedzeniu. Celem spotkania… » więcej 2024-04-24, godz. 18:30 Białoruś/ Od ponad 430 dni nie ma wieści o więzionej opozycjonistce Maryi Kalesnikawej Rodzina Maryi Kalesnikawej, białoruskiej aktywistki i współpracowniczki Swiatłany Cichanouskiej, od 434 dni nie ma o niej ani od niej żadnych wiadomości… » więcej 2024-04-24, godz. 18:30 Mural Sasnala upamiętniający prof. K. Modzelewskiego odsłonięto w Warszawie Mural autorstwa Wilhelma Sasnala, przedstawiający Karola Modzelewskiego odsłonięto w środę w Warszawie. 'Była u niego gotowość odsiedzenia za ideały… » więcej 2024-04-24, godz. 18:30 Raport: ponad 280 mln ludzi dotkniętych głodem w 2023 r. Liczba osób dotkniętych kryzysem głodu nigdy nie była tak wielka - informuje dziennik 'Le Monde', powołując się na globalny raport o kryzysach głodu (GRFC… » więcej 2024-04-24, godz. 18:30 Wielkopolskie/We Wrześni władzę może przejąć komisarz Tomasz K. (PO) wygrał w drugiej turze wybory burmistrza Wrześni (Wielkopolskie). Na razie nie wiadomo, czy złoży ślubowanie i będzie rządził gminą; ciążą… » więcej