Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 15:00 Autor: PAP

Albrycht: to przełomowy momentem dla NATO jeśli chodzi o wyścig technologiczny m.in. z Chinami

Mamy obecnie do czynienie z przełomowym momentem dla NATO jeśli chodzi o wyścig technologiczny. Od podjęcia właściwych działań, przede wszystkim inwestycji w nowe technologie, będzie zależało utrzymanie przewagi nad Chinami - mówi w rozmowie z PAP prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

Jak podkreśla ekspertka, w najbliższych latach należy spodziewać się zwiększenia wydatków NATO na cele technologiczne. „Jest to elementem adaptacji Sojuszu do nowej rzeczywistości i wyzwań przyszłości. Te fundusze są potrzebne do tego, aby zwiększyć innowacyjność sektora obronnego, żeby inwestować w rozwój przełomowych technologii, a także wdrażać te technologie w obszarze bezpieczeństwa i obrony” – powiedziała.


Jej zdaniem, te kwestie są ściśle związane z rozwojem nowej Koncepcji Strategicznej NATO. „Instytucjonalne i finansowe wsparcie rozwoju nowych i przełomowych technologii jest elementem większej całości, czyli procesu dostosowania się NATO do nowych wyzwań w ramach procesu „NATO 2030”. Szczyt w Brukseli ma podkreślić geopolityczne znaczenie technologii, ten komunikat powinien rezonować w stolicach krajów członkowskich” – wskazała.


W opinii Albrycht, jest to moment przełomowy dla Sojuszu i od zwiększenia wydatków i większego zaangażowania wszystkich krajów natowskich będzie zależało utrzymanie globalnej przewagi w dziedzinie obronności, przede wszystkim nad Chinami. „Sojusznicy muszą dokonać być może nawet tak przełomowego w skutkach kroku, jak kiedyś lot Apollo 11 na Księżyc i do tego są potrzebne nowe środki finansowe i właściwa koordynacja” – powiedziała.


W opinii prezes Instytutu Kościuszki sojusznicy wcześniej przespali czas, w którym Chiny zaczęły bardzo szybko i systemowo rozwijać technologie cyfrowe. „Chiny nadają teraz ton wyścigowi technologicznemu i od lat strategicznie rozwijają swoje zdolności w tym obszarze, co wzmacnia ich pozycję polityczną, gospodarczą i militarną. Dlatego na szczycie w Brukseli administracja prezydenta Bidena będzie przekonywała sojuszników do solidarnego zaangażowania się w rywalizację strategiczną z Chinami” – powiedziała.


Przypomniała, że aby zachować przewagę technologiczną, a także wzmocnić bezpieczeństwo i zdolności obronne, NATO zdecydowało się utworzyć technologiczny akcelerator dla przemysłu zbrojeniowego (Defense Innovation Accelerator), który w oparciu o kooperację między startupami a sektorem obronnym będzie wspierał rozwój innowacji, współpracę technologiczną i adopcję nowych i przełomowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wielkie zasoby danych i ich zaawansowana analityka, technologie autonomiczne czy kwantowe. Tworzenie innowacyjnych produktów i usług w ramach działalności akceleratora ma zostać w przyszłości podparte publicznym funduszem inwestycyjnym (Venture Capital), który NATO uruchomi we współpracy z chętnymi krajami członkowskimi.


Albrycht dodała, że jeśli chodzi o odstraszanie i obronę głównym kierunkiem działań NATO będzie wciąż Rosja. „Konflikt na Ukrainie będzie istotnym wektorem, wobec którego będzie pozycjonowało się NATO, ale do tego dochodzą zagrożenia z cyberprzestrzeni czy działania dezinformacyjne ze strony Rosji” – zaznaczyła.


Ekspertka podkreśla też, że wraz z rozwojem nowych technologii zwiększają się zagrożenia w cyberprzestrzeni. „Nie można zapominać, że znaczna część cyberataków pochodzi z Rosji. Nowe technologie, które NATO chce rozwijać, mają też służyć temu, abyśmy byli bardziej bezpieczni w cyberprzestrzeni” – zaznaczyła.


W poniedziałek w Brukseli rozpoczął się jednodniowy szczyt NATO. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów jest inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.


Szefowie państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.


To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników - podkreślają przywódcy NATO.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ tebe/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 16:20 Tokio/piłka nożna - wyniki turnieju kobiet Mistrzynie świata Amerykanki dopiero w rzutach karnych pokonały mistrzynie Europy Holenderki 4-2 (2:2, 2:2, 1:2) i awansowały do półfinału olimpijskiego… » więcej 2021-07-30, godz. 16:20 TFI SUPERFUND SA wartości jednostek uczestnictwa TFI SUPERFUND SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-29 » więcej 2021-07-30, godz. 16:20 Tokio - medaliści piątkowych konkurencji i miejsca Polaków Medaliści piątkowych konkurencji (30 lipca) i miejsca Polaków: BADMINTON gra mieszana1. Wang Yi Lyu, Huang Dong Ping (Chiny)2. Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong… » więcej 2021-07-30, godz. 16:20 Hiszpania/ Biskupi: kultura i społeczeństwo nie czerpią już z wiary chrześcijańskiej Kultura Hiszpanii i jej społeczeństwo nie czerpią już z wiary chrześcijańskiej, a kraj, a nawet Kościół, staje się coraz bardziej zeświecczony - wynika… » więcej 2021-07-30, godz. 16:20 Tokio - w piątek żeglarki nadal na złotym kursie, rekordowa sztafeta, siatkarze w ćwierćfinale Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill wciąż prowadzą w olimpijskich regatach wioślarskich w klasie 470 i są coraz bliżej medalu. W sobotę w Tokio o podium… » więcej 2021-07-30, godz. 16:20 DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może wrócić w okolice 4,60/EUR; rentowności SPW w górę Po ostatniej zniżce kurs EUR/PLN może wrócić w okolice 4,60, gdyż nie widać potencjału do większego umocnienia złotego - ocenił w rozmowie z PAP Biznes… » więcej 2021-07-30, godz. 16:10 PPL: na Lotnisko Chopina wraca fortepian, na którym będą mogli grać też pasażerowie Po przerwie na terminal stołecznego Lotniska Chopina wraca fortepian, na którym będą mogli grać też pasażerowie - poinformowało w piątek Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-30, godz. 16:10 Niemcy/ 19 osób rannych w wypadku autobusu w pobliżu Berlina Do poważnego wypadku autobusowego doszło w piątek na autostradzie A13 prowadzącej do Berlina - poinformowała miejscowa policja. Rannych zostało 19 osób… » więcej 2021-07-30, godz. 16:10 Senat: Plan posiedzeń komisji senackich (komunikat) - Centrum Informacyjne Senatu przekazuje plan posiedzeń komisji senackich w dniach 2-6 sierpnia br.: Wtorek 3 sierpnia 2021 r. Komisja Nadzwyczajna do spraw… » więcej 2021-07-30, godz. 16:10 Warmińsko-Mazurskie/ Proces burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów - 27 października Na 27 października został wyznaczony pierwszy termin rozprawy w sprawie przeciwko burmistrzowi Biskupca Kamilowi K. i prezesowi tamtejszego Przedsiębiorstwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »