Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:50 Autor: PAP

Dwoje młodych ludzi otrzymało pierwsze zaproszenia na Campus Polska Przyszłości

Dwoje młodych ludzi otrzymało w poniedziałek w Warszawie pierwsze zaproszenia na Campus Polska Przyszłości, organizowany przez Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. Przekazała je trójka posłów KO - Aleksandra Gajewska, Katarzyna Piekarska i Michał Szczerba.

Kasia i Bartek - którzy przeszli cały proces rekrutacji i odbierali pierwsze dwa zaproszenia na Campus - podziękowali za zaufanie i zaznaczyli, że są zaszczyceni wyborem. Dopytywani przez dziennikarzy, na czym polegała selekcja i o co byli pytani w ramach rekrutacji przyznali, że pytano ich m.in. o przeczytane książki i obejrzane filmy, które zrobiły na nich wrażenie. Nie pytano ich natomiast - jak zapewnili - o poglądy polityczne.


Zaproszenia zostały przekazane podczas konferencji w parku im. Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie. Poseł Szczerba powiedział, że Campus Polska Przyszłości będzie "największym wydarzeniem młodzieżowym tego lata" i "szkołą edukacji obywatelskiej", da też możliwość spotkania wielu fantastycznych ludzi.


"Dla mnie jest szczególnie ważne, że na Campus zostały zaproszone również osoby z krajów, gdzie demokracja kuleje" - zaznaczył. W spotkaniu ma wziąć udział także młodzież z Białorusi oraz z Rosji, a także Mołdawii i Ukrainy. Jednym z gości Campusu będzie liderka demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska.


"Specjalny panel dotyczący obywatelskiego, nowoczesnego patriotyzmu poprowadzą dwie fantastyczne kobiety - żołnierze Armii Krajowej i honorowe obywatelki miasta Warszawy: Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska" - zapowiedział Szczerba podkreślają, że będzie wielkim zaszczytem gościć na Campusie osoby tak zasłużone.


Posłanka Piekarska powiedziała, że nie może się doczekać "burzy mózgów tego następnego pokolenia, ich debaty na temat Polski". "Jako osoba od prawie 30 lat zajmująca się ochroną przyrody i ochroną zwierząt bardzo się cieszę, że będzie cały segment poświęcony temu zagadnieniu" - dodała.


Posłanka Gajewska oceniła, że Campus Polska Przyszłości "to jedyne takie wydarzenie, które będzie miało miejsce w Polsce, a niewiele takich wydarzeń jest organizowanych w ogóle w Europie". "Rzadko zdarza się, aby podjąć się tak ambitnego wyzwania i zebrać tysiąc osób, które pochodzą z różnych miast, ale i z różnych krajów" - stwierdziła.


Ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska na przełomie sierpnia i września organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas tego spotkania uczestnicy mają dyskutować o najważniejszych sprawach dla młodego pokolenia, w tym polityce klimatycznej, czy edukacji. Zaplanowano także spotkania z ludźmi sportu, kultury, nauki.


Na Campus Polska Przyszłości będą mogły przyjechać jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia, ale jednocześnie nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Prezydent Warszawy i jego współpracownicy od kilku tygodni zachęcają młodych z całej Polski, by wzięli udział w Campusie. Początkowo zgłosiło się 4276 osób, z których ma być wybrany tysiąc uczestników. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mok/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 18:30 Wielkopolskie/ Ogłoszono przetarg na remont drogi krajowej nr 15 na odcinku Miłosław – Skotniki GDDKiA ogłosiła postępowanie przetargowe na remont DK15 na odcinku Miłosław - Skotniki. Termin składania ofert został wyznaczony na 12 sierpnia. » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Tokio - 29 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 29 lipca, czwartek (godziny wg czasu polskiego): GOLF 0.30: mężczyźni, 1. runda - Adrian MeronkJUDO… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 USA/ Pelosi nazwała lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów "debilem" za sprzeciw ws. masek Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi nazwała w środę lidera republikańskiej mniejszości w tej izbie Kevina McCarthy'ego 'debilem' w związku… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Rosja/ Współpracowniczce Nawalnego grożą dwa lata ograniczenia wolności Kary dwóch lat ograniczenia wolności zażądał w środę prokurator na odbywającym się w Moskwie procesie Lubow Sobol, współpracowniczki rosyjskiego opozycjonisty… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Tokio - 29 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 29 lipca - czwartek (godziny wg czasu polskiego): 17 finałów----------GIMNASTYKA SPORTOWA 12.50, wielobój indywidualnie kobiet… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 W. Brytania/ Dawne kopalnie łupków w Walii wpisane na listę UNESCO Tereny dawnych kopalni łupków w północno-zachodniej Walii otrzymały w środę status Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stały się one 32. brytyjskim obiektem… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Niemcy/ Przestępcy grasują na terenach dotkniętych powodzią; zatrzymano 23 osoby Podczas prac porządkowych po powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii dochodzi do kradzieży, oszustw i przypadków uszkodzenia ciała lub mienia - przekazał… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Leszczyna: W wyniku Polskiego Ładu przedsiębiorcy będą uciekać z Polski Skutkiem Polskiego Ładu może być ucieczka przedsiębiorców za granicę lub w szarą strefę, a także spadek skłonności do płacenia podatków - uważa posłanka… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Podkarpackie/ Ponad 162 mln zł na drogi lokalne W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy na Podkarpaciu będą miały do dyspozycji ponad 162 mln zł - poinformowała w środę na konferencji prasowej… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Kaleta: resort sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał TSUE do wykonania wyroku TK Ministerstwo Sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »