Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:20 Autor: PAP

Kraków/ Otwarto zmodernizowany, największy budynek szpitala Babińskiego

Budynek nr 1 – największy obiekt Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie otwarto w poniedziałek po 2,5-rocznej modernizacji. Obok oddziału ogólnopsychiatrycznego będzie tu najnowocześniejsza pracownia neurostymulacji. Koszt inwestycji to ponad 25,5 mln zł.

Zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom, odnowiony budynek liczy 3 tys. mkw. Mieści tu oddział kliniczny ogólnopsychiatryczny dla Krakowa Krowodrzy i Krakowa Nowej Huty. Na parterze jest 50 łóżek dla kobiet i tyle samo na piętrze – dla mężczyzn. Zarówno na parterze jak i na piętrze jest odcinek ostroprzyjęciowy z możliwością izolacji (dla 16 pacjentów) i odcinek, na którym kontynuowane jest leczenie, rehabilitacje. W części ostroprzyjęciowej sale są jedno- i dwuosobowe, a w pozostałej części otwartej – trzy-, maksymalnie pięcioosobowe.


Na terenie obiektu są gabinety lekarskie, psychologiczne, sale terapeutyczne. Głównie w części piwnicznej znajdują się sale dydaktyczne dla studentów wydziałów lekarskich i pielęgniarstwa, a także sala kinowa.


P.o. dyrektora szpitala dr Anna Depukat w rozmowie z dziennikarzami szczególną uwagę zwróciła na Pracownię Neurostymulacji. „Będzie to jedna z najnowocześniejszych takich pracowni w Polsce. Znajdzie się tu sprzęt do magnetoterapii – teraz jest on na etapie przetargu. Sprzęt w tej pracowni będzie miał takie parametry, jakich dotychczas nie ma w Polsce” – powiedziała Depukat.


Pracownia umożliwi przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) – nieinwazyjną metodę leczenia zaburzeń i chorób psychicznych. Magnetoterapia pomoże m.in. w terapii lekoopornych utrwalonych zaburzeń nastroju, ale i posłuży pacjentom, u których są przeciwskazania do elektrowstrząsów.


„Drugim bardzo ważnym aspektem wykorzystania tej aparatury będą badania kliniczne” – mówiła p.o. dyrektora wyjaśniając, że w pracowni możliwy będzie mapping mózgu, ważny w badaniach i leczeniu wielu chorób.


Poniedziałkowego otwarcia dokonali przedstawiciele szpitala, także jego były wieloletni dyrektor Stanisław Kracik, jak i władze województwa. Obiekt poświęcił bp Jan Zając.


W tym tygodniu trwać będą przenosiny pacjentów z dwóch starych budynków do odnowionego obiektu.


Odnowienie budynku nr 1 trwało 2,5 roku. Kosztowało ponad 25,5 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to środki unijne. Finanse pochodziły też z budżetu województwa, którego szpital jest instytucją, oraz ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.


„Dzięki wsparciu funduszy europejskich został zakończony kolejny etap konsekwentnych działań zmierzających do stworzenia pacjentom szpitala Babińskiego w Krakowie warunków spełniających – w zakresie leczenia i pobytu – standardy XXI wieku” – powiedział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ dki/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 18:00 Fogiel: jako wiceszef EKR nie przeniosę się do Brukseli Poseł PiS Radosław Fogiel, który został wybrany na wiceprzewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zapewnił, że nie wyjedzie do… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 ME kadetów w tenisie stołowym – Redzimski z trzema medalami Miłosz Redzimski zdobył w poniedziałek brązowe medale w singlu oraz deblu z Alanem Kulczyckim w mistrzostwach Europy kadetów. Łącznie tenisista stołowy… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 Gliński: Polska zapewni Cimanouskiej odpowiednie warunki do kontynuowania kariery Polskie władze zapewnią białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej odpowiednie warunki pobytu i kontynuowania kariery sportowej - poinformował minister… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 Białoruś/ Mąż Cimanouskiej: nie jest łatwo doprowadzić żonę do płaczu Nie jest łatwo doprowadzić ją do łez - powiedział mąż Krysciny Cimanouskiej portalowi Euroradia. „Mówiła, że się boi, ale była spokojna” - opowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 17:50 PEKAO TFI SA wartości jednostek uczestnictwa PEKAO TFI SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-30 » więcej 2021-08-02, godz. 17:40 GIS ostrzega przed bakteriami w kilku partiach sera Firma Cahills Farm Cheeses wycofuje kilka partii serów ze względu na możliwą obecność bakterii Listeria monocytogenes - poinformował w poniedziałek Główny… » więcej 2021-08-02, godz. 17:40 STALEXPORT AUTOSTRADY SA Raport okresowy półroczny za 2021 PSr Raport okresowy półroczny za 2021 PSr » więcej 2021-08-02, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 253,28 pkt. (-0,01%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej 2021-08-02, godz. 17:40 Grabiec: KO złoży projekt dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta ws podwyżek (opis) Klub KO złoży projekt ustawy dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta w konsekwencji którego wzrosnąć mają uposażenia parlamentarzystów - poinformował… » więcej 2021-08-02, godz. 17:30 Afganistan/ Prezydent winą za pogorszenie sytuacji w kraju obarczył USA Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani w przemówieniu w parlamencie w poniedziałek stwierdził, że szybkie pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w kraju to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »