Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:20 Autor: PAP

Litwa z udziałem polskich wicemarszałków upamiętnia 80. rocznicę wywózek na Syberię

Na Litwie w poniedziałek odbywają się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki. W uroczystościach uczestnicą między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, Ryszard Terlecki i Marek Pęk.

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.


„Masowe deportacje, które głęboko wstrząsnęły całym krajem, dotknęły wszystkie warstwy społeczne, wszystkie społeczności narodowe – Litwinów, Polaków, Żydów, Rosjan, Białorusinów” – podkreśliła przewodnicząca Sejmu Litwy Viktoria Czmilyte-Nielsen podczas centralnych uroczystości zorganizowanych na wileńskim placu Łukiskim z udziałem przywódców kraju i kościoła, korpusu dyplomatycznego, świadków wywózek, młodzieży i dzieci.



Przewodnicząca przypomniała, że deportowani w nieludzkich warunkach w głąb ZSRR, zostali „poddani eksterminacji w więzieniach i łagrach”.


„Tylko jedna trzecia deportowanych zdołała, po ciężkich próbach, wrócić na Litwę. Pozostali albo zginęli, albo ich los nie jest znany” – wskazała Czmilyte-Nielsen.


„Jest to wspólna tragedia. Powinniśmy wspólnie ją upamiętniać” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który wspólnie z wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem uczestniczył w Wilnie w obchodach Dnia Żałoby i Nadziei.


Terlecki podkreślił, że „mamy jeszcze tragiczniejsze doświadczenia, bo w czasie II wojny doświadczyliśmy aż cztery sowieckie deportacje (…),a zbliża nas to, że przez wiele lat ten fakt był ukrywany, a (obchodzenie) rocznic zakazane zarówno na Litwie, jak i w Polsce”.


„Szczęśliwie jesteśmy w czasach, kiedy można tę pamięć utrwalać, przekazywać następnym (pokoleniom), żeby ta pamięć została w naszych narodach” – powiedział wicemarszałek.


Ryszard Terlecki i Marek Pęk w poniedziałek wzięli udział w centralnych uroczystościach na placu Łukiskim oraz w zorganizowanych przy pomniku zesłańcom w Nowej Wilejce. To właśnie ze stacji kolejowej w Nowej Wilejce wyruszyły na Syberię pierwsze wagony 14 czerwca 1941 roku.


Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP w poniedziałek w Wilnie spotkali się też z litewskimi parlamentarzystami. Jak mówił wicemarszałek Terlecki rozmawiano m.in. o październikowych uroczystościach związanych z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów oraz o działaniach w celu ulepszenia polsko-litewskiej współpracy parlamentarnej.


Terlecki zapowiedział, że w Wilnie spotka się też z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Przed tygodniem skrytykował on Cichanouską za planowany jej udział w Campusie Polska Przyszłości — wydarzeniu organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego.


„Wydaje się, że (Cichanouska) popełniła pewien błąd, deklarując gotowość udziału w kongresie antyrządowym, opozycyjnym. Zwróciłem na to uwagę i następnie w liście do pani prezydent elekt tłumaczyłem motywy tego działania i wydaje się, że zrozumiała” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek. Dodał: „spotkamy się, żeby zasypać jakby ostatnie rowy między nami”.


W ramach wizyty w Wilnie wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, Ryszard Terlecki i Marek Pęk złożyli kwiaty na Rossie w mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego i w kaplicy, w której spoczywają powstańcy styczniowi.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ tebe/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 06:50 "GW": Kosztowne podróże prokuratorów Prokuratura Krajowa w latach 2020-2023 finansowała podróże służbowe ważnych prokuratorów z Jeleniej Góry i Legnicy do pracy w Warszawie. Na delegacje kierowców… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Druga tura wyborów/ Głos ważny to znak X przy jednym nazwisku W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Aby oddać ważny głos, na karcie należy postawić… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę 'dzień po' osobom niepełnoletnim bez zgody… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 "Rzeczpospolita": Gigantyczne odprawy dla zarządu PFN Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy - poinformowała w czwartek 'Rzeczpospolita' » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Paryż - Łukaszewicz: już oswoiłem się z myślą o igrzyskach (wywiad) Robert Łukaszewicz, który będzie pierwszym od 32 lat polskim skoczkiem do wody w olimpijskiej rywalizacji, przyznał, że zdążył się już oswoić z myślą… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 W. Brytania/ Twórca muzeum polskich lotników: to unikatowy w skali świata projekt Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii -… » więcej 2024-04-18, godz. 06:40 Raport: niemal połowa respondentów najwięcej wolnego czasu poświęca mediom społecznościowym 49 proc. respondentów najwięcej wolnego czasu poświęca mediom społecznościowym - wynika z badania Santander Consumer Banku 'Polaków Portfel Własny: Polacy… » więcej 2024-04-18, godz. 06:30 Kraków/ Collegium Medicum UJ nie planuje już rekrutować na medycynę niestacjonarną Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zamierza prowadzić rekrutacji na kierunek lekarski niestacjonarny na najbliższy rok akademicki… » więcej 2024-04-18, godz. 06:20 Raport: absencja w pracy wywołana epizodami depresyjnymi kosztowała gospodarkę w 2023 r. 2,8 mld zł Absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 r. 2,8 mld złotych - wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl… » więcej 2024-04-18, godz. 06:20 Film o Irenie Gut ratującej Żydów w czasie II wojny światowej - od piątku w kinach Fabuła filmu 'Przysięga Ireny” oparta jest na biografii młodej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Polsko-kanadyjską produkcję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »