Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:20 Autor: PAP

Białystok/ RCKiK: mimo pandemii krwiodawcy oddali tyko nieznacznie mniej krwi

Mimo pandemii, tylko nieznacznie mniej krwi oddali w ostatnim roku krwiodawcy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku - podsumował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor tego centrum prof. Piotr Radziwon.

W poniedziałek obchodzone jest święto krwiodawców. Z tej okazji białostocka stacja krwiodawstwa podziękowała wszystkim tym, którzy oddają krew.


"Krwiodawcy są osobami szczególnymi w naszym społeczeństwie, zasługującymi na ogromny szacunek i uznanie na co dzień, nawet w tych dniach, w których nie oddają krwi, a sami czasami potrzebują pomocy" - powiedział prof. Radziwon.


Dyrektor RCKiK Białymstoku poinformował, że podczas pandemii białostockie centrum zmieniło system pracy, pojawiły się nowe wyzwania, zadania, nie można było wyjeżdżać do miast w regionie do poboru krwi krwiobusem. Również do stacji przychodziło mniej krwiodawców, były dwa miesiące (kwiecień i listopad 2020 r.) gdy ilość pobieranej krwi spadła o jedną trzecią. W trudnych sytuacjach krew oddawali funkcjonariusze służb mundurowych. Radziwon dodał, że szczęśliwie się złożyło, że w tamtym czasie szpitale wykonywały mniej zabiegów i procedur, krwi i innych jej składników nie zabrakło.


"Mimo wszystko ubiegły rok zakończyliśmy liczbą pobranych donacji tylko o 812 mniejszą niż w roku sprzed pandemii. Także tu też wielki ukłon dla krwiodawców, którzy byli odważni, nie bali się przychodzić do nas oddawać krew nawet wtedy, kiedy ten strach przed zakażeniem był ogromny, zwłaszcza na początku pandemii" - powiedział prof. Radziwon. Dodał, że te 812 donacji mniej to niewiele, bo rocznie stacja przyjmuje ok. 70 tys. donacji.


Wicedyrektor ds. medycznych RCKiK w Białymstoku dr Dariusz Średziński przypomniał, że przed rokiem w tej stacji powstało jedno z pierwszych wtedy w regionie laboratoriów do oznaczeń pod kątem COVID-19. Dotąd wykonano ich ok. 60 tys. na rzecz pacjentów. W szczytowych momentach pandemii było to ok. tysiąca badań na dobę. Obecnie w tym laboratorium są wykonywane testy antygenowe, PCR i oznaczenia przeciwciał.


Białostockie RCKiK było też przez jakiś czas jednym w Polsce, które na potrzeby innych centrów oznaczało przeciwciała antySARS-CoV-2 w osoczu pobieranym od osób, które przechorowały COVID-19, a które to osocze jest stosowane do terapii innych zakażonych koronawirusem. Dr Średziński powiedział, że do końca maja 2021 r. białostockie centrum pobrało ok. 4 tys. donacji osocza od ozdrowieńców, uzyskano z tego ok. 5,3 tys. jednostek osocza, które (w 98 proc.) trafiło głównie do szpitali w regionie, czasem także poza regionem.


"To osocze posłużyło do walki z pandemią i w znaczący sposób przyczyniło się do wyzdrowienia wielu osób" - podkreślił Średziński.


Dyrekcja RCKiK przypomniała także, że prowadzi od dziesięciu lat ośrodek dawców szpiku. Dr Dariusz Średziński podał, że w 2020 r. do stacji zgłosiło się ok. 2,8 tys. osób, dotąd w 2021 r. 1,4 tys. Podał, że przez 10 lat odbyło się 80 pobrań komórek macierzystych (13 w 2020 r., 6 w 2021 r.).


Prof. Piotr Radziwon przypomniał, że pod koniec 2020 r. oddano nowy oddział w Łomży RCKiK, planowane są dalsze inwestycje w budynku w Białymstoku tak, by ułatwić codzienną pracę, dostosować ją do trudnych warunków pandemicznych. Przebudowywane są laboratoria i inne pomieszczenia, by skrócić czas pobytu krwiodawcy w stacji, usprawnić pobór krwi. Będzie np. zwiększona liczba stanowisk do oddawania krwi, badania dawców. Prace potrwają około roku lub półtora roku.(PAP)


autor: Izabela Próchnicka


kow/ krap/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 16:50 Prezydent odwiedził salon firmy Red is Bad Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek salon firmy Red is Bad produkującej odzież patriotyczną. Podczas spotkania prezydent rozmawiał o misji firmy, a… » więcej 2021-07-30, godz. 16:50 Wielkopolskie/ Pożar na terenie firmy w Ciszewie; prawie 30 zastępów straży w akcji Prawie 30 zastępów straży bierze udział w akcji gaśniczej na terenie jednej z firm w Ciszewie (woj. wielkopolskie). Akcja nadal trwa, ale pożar już się… » więcej 2021-07-30, godz. 16:50 PEKAO TFI SA wartości jednostek uczestnictwa PEKAO TFI SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-29 » więcej 2021-07-30, godz. 16:50 Francja/ Telefon ministra gospodarki badany pod kątem inwigilacji programem Pegasus Minister gospodarki Francji Bruno Le Maire powiedział w piątek w radiu France Inter, że jego telefon jest obecnie badany w celu ustalenia, czy doszło do inwigilacji… » więcej 2021-07-30, godz. 16:50 Warszawa/ Jeden chętny do wykonania pomiaru jakości powietrza w okolicy tunelu POW na Ursynowie Otworzyliśmy ofertę w przetargu na wybór wykonawcy, który dokona pomiaru jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł… » więcej 2021-07-30, godz. 16:50 Łódzkie/ Zablokowana droga krajowa nr 71 w Kolonii Brużycy Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych zablokowana jest droga krajowa nr 71 w Kolonii Brużycy (Łódzkie). » więcej 2021-07-30, godz. 16:40 Tokio/piłka ręczna – wyniki turnieju mężczyzn Czwarte zwycięstwa podczas olimpijskiego turnieju piłkarzy ręcznych odniosły drużyny Francji i obrońca tytułu Dania. Oba te zespoły oraz Egipt, Szwecja… » więcej 2021-07-30, godz. 16:40 W. Brytania/ W Szkocji rekordowa liczba zgonów z powodu narkotyków Rekordowa liczba osób - 1339 - zmarła w 2020 roku w Szkocji z powodu zażywania narkotyków - podały w piątek władze tego kraju. W Szkocji odsetek zgonów… » więcej 2021-07-30, godz. 16:40 Champions Chess Tour - tym razem bez Carlsena i Dudy W sobotę rozpoczyna się Chessable Masters, ósmy z cyklu turniejów online szachów szybkich Champions Chess Tour, który potrwa do 8 sierpnia. Tym razem bez… » więcej 2021-07-30, godz. 16:30 Włochy/ Szefowa MSW zapowiada wzmocnienie kontroli przepustek Covid-19 Szefowa MSW Włoch Luciana Lamorgese zapowiedziała w piątek wzmocnienie kontroli w związku z wejściem w życie 6 sierpnia obowiązku okazywania przepustki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »