Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:00 Autor: PAP

MKDNiS: zakończenie prac modernizacyjnych w Pałacu Czapskich

Prawie 26,5 mln zł wyniósł koszt zakończonych prac rewitalizacyjnych Pałacu Czapskich - podało MKDNiS. Projekt przebudowy Pałacu, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podczas uroczystości, na której przedstawione zostały efekty przeprowadzonych prac, rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Błażej Ostoja-Lniski podkreślił, że przebudowa Pałacu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz udzielona pomoc finansowa, za którą podziękował w imieniu całej społeczności ASP.


Całkowity koszt zrealizowanego projektu "Akademia Otwarta – przebudowa i renowacja Pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na potrzeby działalności kulturalnej i edukacji artystycznej" - wyniósł ponad 26 mln 430 tys. złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – ponad 17 mln 288 tys. zł.


Na stronie MKDNiS wskazano, że "celem rewitalizacji pałacu i dziedzińca była poprawa dostępności instytucji tak, aby przestrzeń głównej siedziby Akademii stała się otwarta i przyjazna dla odwiedzających ją gości oraz umożliwiała organizowanie konferencji naukowych związanych z działalnością ASP, wyeksponowanie cennych zbiorów uczelni odpowiednio do ich rangi i udostępnienie ich szerokiemu gronu odbiorców, rozwój dziedzictwa narodowego poprzez promocję wiedzy historycznej dotyczącej pałacu i miejsca, a także - poprzez sąsiedztwo z Uniwersytetem Warszawskim – stworzenie kampusu akademicko-artystycznego otwartego dla mieszkańców Warszawy i całego regionu Mazowsza".


Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podano, że "aby połączyć koncepcję wystawienniczą ze współczesną koncepcją edukacji kulturalnej, wdrożony został nowy program kulturalno-edukacyjny zintegrowany z ofertą uczelni". "Twórcom szczególnie zależało na zwiększeniu dostępności infrastruktury kultury oraz wzroście uczestnictwa społeczeństwa w kulturze przy wsparciu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie" - podkreślono.


Projekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i zagrożonych społecznym wykluczeniem.


Przypomniano, że "21 sierpnia 2017 roku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla inicjatywy przebudowy i renowacji Pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na potrzeby działalności kulturalnej i edukacji artystycznej". "18 października tego samego roku nastąpiło uroczyste podpisanie umowy w sprawie projektu" - dodano. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ dki/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 11:30 Grodzki: samorządowcy muszą dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład Klasa samorządowa musi dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład - powiedział w sobotę w Szczecinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas Forum 'Samorząd… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Poznań/ W weekend na Cytadeli „Kejtrówka” i pokazy „latających psów” Pokazy „latających psów”, czyli czworonogów, które zmierzą się w dyscyplinie dogfrisbee, a także porady na temat zwierząt, warsztaty i konkursy dla… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Podkarpackie/ Spuścizna Kresów dawnej Rzeczpospolitej dostępna wirtualnie Ponad tysiąc obiektów: zdjęć, zdigitalizowanych eksponatów, informacji, sylwetek osób i historii całych rodów związanych z Kresami dawnej Rzeczpospolitej… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Olsztyn/ Zmiany w organizacji ruchu w związku z budową linii tramwajowej W nadchodzącym tygodniu w Olsztynie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w związku z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej. W śródmieściu na alei… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Tokio/tenis - Djokovic bez medalu w singlu Serb Novak Djokovic przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 4:6, 7:6 (8-6), 3:6 w meczu o brązowy medal olimpijskiego turnieju tenisistów w Tokio. » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Podhale/ 55. Sabałowe Bajania od 5 do 8 sierpnia Paradny przejazd konny kapel i innych gości rozpocznie 5 sierpnia 55. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Zjazd gawędziarzy, muzyków i śpiewaków… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Podlaskie/ Kasacja w sprawie b. policjanta skazanego za wypadek, w którym zginął pieszy Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja obrońcy b. policjanta z Sokółki (Podlaskie), prawomocnie skazanego na 4 lata więzienia za śmiertelny wypadek spowodowany… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Kujawsko-pomorskie/ Kolejki przed bramkami na A1 w Nowej Wsi k. Torunia w kierunku Gdańska Kolejki tworzą się przed bramkami wjazdowymi na płatny odcinek autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Gdańska. Na przejazd trzeba czekać ponad… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Tokio/ciężary - w kat. 81 kg złoty medal i olimpijskie rekordy Chińczyka Lyu Xiaojun Chińczyk Lyu Xiaojun zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 81 kg. Rezultatem 374 kg w dwuboju ustanowił rekord olimp… » więcej 2021-07-31, godz. 11:10 Japonia/ Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Tokio W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Tokio 4058 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w sobotę władze miasta. Liczba nowych infekcji w stolicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »