Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:50 Autor: PAP

Sprawa b. szefa Colloseum przekazana z sądu w Gliwicach do Katowic

Sąd Okręgowy w Katowicach, a nie w Gliwicach – gdzie pierwotnie trafił akt oskarżenia – ma poprowadzić proces byłego właściciela Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum Józefa J., oskarżonego o oszustwa na kwotę 600 tys. zł.

"Sprawa J. została przekazana Sądowi Okręgowemu w Katowicach według właściwości. Postanowienie w tej sprawie jest prawomocne" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Gliwicach sędzia Agata Dybek-Zdyń.


Były właściciel Colloseum przed kilkoma laty został prawomocnie skazany za wielomilionowe oszustwa w handlu wierzytelnościami, o kolejnych zarzutach wobec niego katowicka prokuratura poinformowała w lutym br., w kwietniu skierowała akt oskarżenia. Wraz z J. na ławie oskarżonych zasiądzie współpracująca z nim Katarzyna L.


Także ostatnie zarzuty mają związek z obrotem wierzytelnościami. Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie czterech przestępstw oszustwa, w związku z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 600 tys. zł.


Według ustaleń śledztwa, prowadząca działalność gospodarczą kobieta, zajmująca się dystrybucją sprzętu elektronicznego dla biznesu, w związku z brakiem możliwości odzyskania swych wierzytelności zawarła w 2014 roku ze spółką zarządzaną przez J. i L. m.in. umowę cesji powierniczej. Wbrew postanowieniom umowy, przedstawiciele spółki zażądali od pokrzywdzonej wypłaty zaliczki w wysokości 94 tys. zł na poczet przyszłego wynagrodzenia; pieniądze miały być zwrócone w przypadku braku skutecznego dochodzenia roszczeń - informowali śledczy.


"Spółka nie podjęła jednak żadnych realnych działań w celu wywiązania się z zawartej umowy i nie zwróciła pokrzywdzonej otrzymanej zaliczki. Jak ustalono, oskarżeni wprowadzili także pokrzywdzoną w błąd co do faktycznego celu i zasadności dokonania przelewów na kwotę 56 000 złotych" – podawała prokuratura, kiedy przesłała akt oskarżenia. Jak dodali śledczy, w kwietniu 2015 roku pokrzywdzona zawarła z tą samą spółką dwie umowy cesji wierzytelności, jednak pomimo postanowień umowy nie zostały uregulowane należności z tytułu cesji.


"Jak wynika z przeprowadzonych dowodów, już w chwili zawarcia umowy cesji spółka zarządzana przez oskarżonych nie była w stanie uregulować należności. Pokrzywdzona została wprowadzona przez Józefa J. i Katarzynę L. w błąd co do zamiaru i realnej możliwości wywiązania się z umowy i doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 454 000 złotych" – informowała przed kilkoma miesiącami rzeczniczka katowickiej prokuratury.


Józef J. i Katarzyna L. zostali zatrzymani 9 lutego br. Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia, które według prokuratury są sprzeczne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. J. został wówczas aresztowany. Wobec L. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł. Za zarzucane im przestępstwa – oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości - grozi do 10 lat więzienia.


Sprawa konsorcjum Colloseum, którego właścicielem był przed laty J., dotyczyła oszustw na kwotę 430 mln zł. Większość została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).


Prawomocny wyrok w sprawie Colloseum wydał w 2013 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach, który wymierzył wówczas J. karę 6 lat więzienia i 720 tys. zł grzywny. Zobowiązał go też do naprawienia szkody w wysokości 54 mln zł i zakazał mu pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego na 10 lat. Poza J. na ławie oskarżonych przed sądem odwoławczym zasiadało 10 innych osób.


Proces dotyczący Colloseum należał do najbardziej skomplikowanych w historii wymiaru sprawiedliwości na Śląsku. W I instancji sąd rozpoznawał ją na 177 rozprawach, akta liczyły prawie 250 tomów. Przed sądem apelacyjnym - gdzie wyroki zapadają z reguły po jednym lub dwóch posiedzeniach - sprawa była rozpoznawana w 9 terminach.


Pod koniec lat 90. BZE był winien PSE setki milionów złotych za energię elektryczną, jednak nie spłacał tych należności. Do negocjacji ws. oddłużenia BZE włączyło się Colloseum. Konsorcjum to nie płaciło za nabycie tych wierzytelności. Z tymi bezprawnymi - w części zupełnie sfałszowanymi - umowami cesji przedstawiciele Colloseum szli do BZE. Dzięki głównemu księgowemu i dyrektorowi ds. finansowych tej spółki natychmiast otrzymywali pieniądze, których wcześniej PSE nie mogły odzyskać od BZE.


W marcu 2002 r. Józef J. wyjechał z Polski po tym, jak katowicki sąd postanowił go aresztować. Zniknęli też inni podejrzani w sprawie. J. zatrzymano w lipcu 2003 r. w izraelskim mieście Jaffa. Został sprowadzony do Polski na podstawie umowy ekstradycyjnej i spędził w areszcie cztery lata i siedem miesięcy. W 2007 r. wyszedł na wolność, gdy w jego imieniu wpłacono 3 mln zł kaucji. Dopiero w lutym 2012 r. zatrzymany został b. wiceprezes konsorcjum Piotr W. Odpowiadał w osobnym procesie.


Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum istniało od 1996 r. Zaczynało od handlu samochodami i obrotu wierzytelnościami. W końcu lat 90. rozwinęło szeroką działalność finansową, inwestycyjną i handlową. Kupiło m.in. kontrolny pakiet akcji Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i lubelską spółkę PRiM. Dzięki współpracy z innymi akcjonariuszami uzyskało decydujący głos w akcjonariacie dwóch spółek giełdowych: Huty Ferrum i Energomontażu-Północ. (PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ lena/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 13:50 Hiszpania/ Ponad połowa firm doświadczyła ataku hakerskiego podczas pandemii 53 proc. hiszpańskich przedsiębiorstw doświadczyło ataku hakerskiego w okresie pandemii - wynika z szacunków dziennika “El Mundo”, opracowanych we współpracy… » więcej 2021-08-02, godz. 13:50 Niedzielski o podpaleniu punktu szczepień w Zamościu: doszło do aktu terroru (krótka) Doszło do aktu terroru, który jest skierowany nie tylko wobec osób, które pracują w powiatowej inspekcji sanitarnej, ale także wobec państwa - oświadczył… » więcej 2021-08-02, godz. 13:50 MSZ: białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną (opis) Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Cimanouska, jak powiedział… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 „Formation” Beyoncé został uznany za najlepszy teledysk wszech czasów Z okazji 40-lecia stacji MTV magazyn muzyczny „Rolling Stone” opublikował listę stu najlepszych teledysków wszech czasów. Na szczycie tego zestawienia… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Rośnie ruch na lotnisku Kraków Airport W lipcu z usług lotniska Kraków Airport skorzystało blisko 383,4 tys. pasażerów, czyli o ponad połowę mniej w stosunku do lipca 2019 roku, ale o 86 proc… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Kaznowska: WSA stwierdził nieważność decyzji o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym - poinformowała wiceprezydent… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Tokio/gimnastyka sportowa - Koreańczyk Shin Jeahwan złotym medalistą w skoku Reprezentant Korei Południowej w gimnastyce Shin Jeahwan wygrał w Tokio olimpijską rywalizację w skoku. Srebrny medal zdobył Rosjanin Denis Abliazin, a brązowy… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Watykan/ Po przerwie wracają papieskie audiencje generalne Po tradycyjnej lipcowej przerwie wakacyjnej w środę wznowione zostaną papieskie audiencje generalne. Franciszek spotka się z wiernymi w Auli Pawła VI. » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Tokio/gimnastyka sportowa - skok mężczyzn (wyniki) Wyniki skoku mężczyzn: 1. Shin Jeahwan (Korea Południowa) 14,783 pkt 2. Denis Abliazin (Rosyjski Komitet Olimpijski) 14,783 3. Artur Dawtjan (Armenia) 14,733… » więcej 2021-08-02, godz. 13:40 Lubelskie/ Odblokowana dk 12 po wypadku, w którym zginęły dwie osoby Przejezdna jest już droga krajowa nr 12 w pobliżu miejscowości Bezek Kolonia (Lubelskie). W wypadku między Piaskami a Chełmem zginęły dwie osoby, a dziewięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »