Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:50 Autor: PAP

Niemcy/ Ministrowie spraw wewnętrznych chcą precyzyjniej rejestrować przestępstwa antysemickie

Ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych, Badenia-Wirtembergia i Nadrenia Północna-Westfalia postanowili poprawić zasady rejestracji przestępstw antysemickich. Dotychczasowy "sposób liczenia aktów antysemickich jest stronniczy" - pisze dziennik "Welt"

Rejestrowanie przestępstw antysemickich ma zostać usprawnione - za tym chcą się opowiedzieć Badenia-Wirtembergia i Nadrenia Północna-Westfalia na zaplanowanej na środę konferencji ministrów spraw wewnętrznych.


Do tej pory akty antysemickie były najczęściej przypisywane do kategorii "prawicowych". Dwa kraje związkowe chcą teraz, aby statystyki przestępczości były bardziej precyzyjne w całym kraju. Minister spraw wewnętrznych NRW Herbert Reul, powiedział gazecie "Welt": "Skrajnie prawicowy, skrajnie lewicowy lub importowany z zagranicy - antysemityzm ma różne oblicza".


Po raz kolejny wyraźnie pokazały to wydarzenia w synagodze w Gelsenkirchen, gdzie w maju doszło do antysemickich zamieszek. "Aby podjąć ukierunkowane działania przeciwko różnym przejawom antysemityzmu, potrzebujemy precyzyjnej i zróżnicowanej analizy" - podkreślił Reul. Z tego powodu NRW i Badenia-Wirtembergia podjęły wspólną inicjatywę.


"Ze statystyk policyjnych jasno wynika, przez kogo popełniana jest większość przestępstw antysemickich. Przemoc i nienawiść wobec Żydów emanuje przede wszystkim z prawicowych ekstremistów, i to w ponad 90 procentach zarejestrowanych przypadków, wynika z najnowszych ustaleń Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej na rok 2020. Ale statystyki mogą być mylące (...) od pewnego czasu pojawiają się głosy krytyki dotyczące przypisywania i tendencyjnego przedstawiania danych. Dostrzegają to teraz także niemieccy politycy" - pisze "Welt".


"Sposób liczenia aktów antysemickich jest stronniczy. Zwraca na to uwagę Amerykański Komitet Żydowski (AJC). I faktycznie, jedna z wytycznych uzgodnionych przez federalnych i stanowych ministrów spraw wewnętrznych w 2001 roku brzmi: +Zbrodnie antysemickie należy zaliczyć do zjawiska prawicowego ekstremizmu, jeśli nie ma innych faktów na temat motywacji sprawcy+" - informuje "Welt".


Oznacza to, że "jeśli motyw przestępstwa antysemickiego pozostaje niejasny, policja przyjmuje prawicowo-ekstremistyczny – zamiast kategoryzować przestępstwo pod nagłówkiem "nie do przypisania". (...) Według AJC motywacja jest niejasna nawet w około 50 procentach działań" - opisuje gazeta.


Przewodniczący konferencji ministrów spraw wewnętrznych Thomas Strobl, szef rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, podkreślił w gazecie "Die Welt", że rejestracja przestępstw antysemickich w jego kraju związkowym została już odpowiednio zmieniona. "Byliśmy pionierami w Badenii-Wirtembergii", powiedział Strobl. Jest to jedyny sposób, aby "wykrywać i zapobiegać rozprzestrzenianiu się (antysemityzmu) na wczesnym etapie oraz podejmować ukierunkowane środki przeciwdziałania".


Jak podaje "Die Welt", oba kraje związkowe podkreślają w projekcie uchwały konieczność "zróżnicowanego i całościowego ujęcia antysemityzmu w policyjnym rejestrze przestępstw motywowanych politycznie".


Dlatego też tzw. instrukcje wypełniania należy teraz zmienić tak, aby "przestępstwa ksenofobiczne i antysemickie" przyporządkować do obszarów zjawisk prawicowego ekstremizmu, lewicowego ekstremizmu, popełnianych przez cudzoziemców, motywowanych religijnie, jeżeli istnieją fakty dotyczące okoliczności przestępstwa lub motywacji sprawcy umożliwiające takie przyporządkowanie. W przeciwnym razie należy je zaklasyfikować do kategorii "nie do przypisania".


Z Berlina Berenika Lemańczyk


bml/ tebe/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 21:00 Tokio/taekwondo - trener Kowalczuk: liczyliśmy na medal, ale to był udany występ Trener Waldemar Łakomy przyznał, że sztab szkoleniowy polskich taekwondzistek liczył, iż Aleksandra Kowalczuk zdobędzie w Tokio medal olimpijski. 'Ale jej… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Wielkopolskie/ W piątek zaczną działać punkty szczepień w urzędzie wojewódzkim i w jego delegaturach W piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i w jego delegaturach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i w Pile chętni będą mogli zaszczepić się przeciw… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Premier w środę porozmawia z częścią ministrów o projektach ustaw realizujących Polski Ład W środę premier Mateusz Morawiecki ma zaplanowane rozmowy m.in. z ministrami: zdrowia, infrastruktury, finansów i rodziny - dowiedziała się PAP ze źródeł… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Łódzkie/Sejmik wojewódzki przyznał pomoc dla gmin poszkodowanych w nawałnicy Sejmik województwa łódzkiego na nadzwyczajnej sesji we wtorek przyznał po 100 tys. zł na usuwanie skutków klęski żywiołowej dla gmin Bielawy, Zduny i… » więcej 2021-07-27, godz. 20:50 Posłanki PO: 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka; to jedna z propozycji PO dotyczących zmian w systemie emerytalnym… » więcej 2021-07-27, godz. 20:50 PLAZA CENTERS NV (25/2021) UPDATE REGARDING A PROPOSAL OF L.I.A PURE CAPITAL LTD Report no 25/2021 » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 Hiszpania/ Rząd krytykuje władze Kuby po aresztowaniu korespondentki Rzeczniczka rządu Hiszpanii Isabel Rodriguez skrytykowała we wtorek kubański reżim za nierespektowanie praw człowieka i wolności prasy. Korespondentka hiszpańskiego… » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 MSZ: Minister Zbigniew Rau z wizytą w Niemczech (komunikat) MSZ informuje: Głównymi elementami programu dzisiejszej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Niemczech były spotkania z kandydatami na kanclerza we wrześniowych… » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 USA/ Były analityk wojskowy skazany na 45 miesięcy więzienia za ujawnienie tajnych informacji Były analityk wywiadu amerykańskich sił powietrznych Daniel Hale został we wtorek skazany na 45 miesięcy więzienia za ujawnienie dziennikarzowi ściśle… » więcej 2021-07-27, godz. 20:40 USA/ Nieznany sprawca wyrzeźbił swastykę wewnątrz budynku Departamentu Stanu Nieznany sprawca wyrzeźbił swastykę wewnątrz budynku Departamentu Stanu - podał we wtorek portal Axios. W reakcji szef dyplomacji USA Antony Blinken potępił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »