Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:40 Autor: PAP

MKDNiS: Niezwykła lekcja historii z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego (komunikat)

- MKDNiS informuje:


Z okazji 81. rocznicy deportacji pierwszej grupy Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wicepremier Piotr Gliński wziął udział w specjalnej społecznej akcji zorganizowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, skierowanej do uczniów z całej Polski. W efekcie powstała wersja wideo książki "Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych" autorstwa dr. Piotra M. A. Cywińskiego.


14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.


Piotr Cywiński w swojej publikacji zestawił fragmenty relacji świadków tych wydarzeń, tworząc płynnie opowiedzianą historię 728 młodych polskich mężczyzn, często dopiero wkraczających w dorosłość, którzy jako pierwsi trafili do obozu zagłady Auschwitz.


W filmie, który powstał z okazji 81. rocznicy deportacji pierwszej grupy Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wszystkie świadectwa ocalałych przeczytane zostały przez uczniów z całej Polski, którzy przesłali swoje nagrania wideo. Oprócz uczniów, świadectwa ocalałych przeczytali także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz autor książki dr Piotr Cywiński.


"Byli więźniowie pozostawili nam tysiące relacji i wspomnień. Pomagają nam one zrozumieć to, co działo się za drutami kolczastymi obozu, nie z perspektywy faktów, dokumentów i statystyk, ale z perspektywy ludzi wepchniętych w brutalny świat odczłowieczenia i nienawiści. Chciałem niezwykle podziękować wszystkim młodym ludziom za aktywną pamięć i włączenie się w ten szczególny projekt. Dzięki nim słowa ocalałych nabrały dziś szczególnej mocy" – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.


"Założenie obozu nie powinno być postrzegane jedynie w kategoriach decyzji administracyjnej, jako pewien fakt lub punkt w linearnej historii II wojny światowej. Utworzenie tego typu instytucji i osadzenie w niej pierwszych setek więźniów od samego początku wskazywało na coś więcej" – napisał Piotr Cywiński we wstępie do książki.


"Widać w tym pierwszym okresie, niemalże jak w pigułce, najważniejsze elementy polityki koncentracyjnej: faktyczne wyjęcie osadzonych spod prawa, świadomą dehumanizację, hierarchizację struktury więźniarskiej oraz totalną ingerencję w każdy aspekt bytowania społeczności więźniów – zarówno w pracy, w czasie niby-wolnym, w porze noclegów, posiłków, w momencie zachorowania, jak i w namiastkach życia społecznego" – czytamy.


Zobacz lekcję internetową o pierwszych transportach Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. https://youtu.be/YpOwcAVoHzQ.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


kom/ ksi/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 03:10 Tokio/kajakarstwo - kanadyjkarze Głazunow i Barniak w finale C2 1000 m Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli trzecie miejsce w półfinale konkurencji C2 1000 m kajakarskich regat olimpijskich i zakwalifikowali się… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Rozmys i Lewandowski w półfinale biegu na 1500 m (opis) Michał Rozmys i Marcin Lewandowski awansowali do półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach w Tokio. Wymieniany wśród kandydatów do medalu Lewandowski… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Andrejczyk w finale rzutu oszczepem po pierwszej próbie Maria Andrejczyk wynikiem 65,24 w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne i awansowała do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w To… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/kajakarstwo - Walczykiewicz w finale K1 200 m Marta Walczykiewicz awansowała do finału konkurencji K1 200 kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu półfinałowym… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m (krótka2) Marcin Lewandowski został dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio. » więcej 2021-08-03, godz. 02:40 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski przewrócił się i nie awansował do półfinału na 1500 m (krótka) Marcin Lewandowski przewrócił się w biegu eliminacyjnym, dotarł do mety ponad minutę po zwycięzcy swojej serii i nie awansował do półfinału olimpijskiej… » więcej 2021-08-03, godz. 02:30 Bill Gates finalizuje rozwód. Była żona zachowuje nazwisko Jak przekazuje serwis 'People', w poniedziałek sędzia zatwierdził rozwód Billa Gatesa i Melindy French Gates. Ich trwające 27 lat małżeństwo zostało oficjalnie… » więcej 2021-08-03, godz. 02:20 Hiszpania/ Rząd nie zgadza się na przymusowe szczepienie obywateli Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił w poniedziałek, że nie zgodzi się na obowiązkowe poddawanie obywateli szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Przyznał… » więcej 2021-08-03, godz. 02:00 The Weeknd chciałby założyć rodzinę Popularny wokalista zakończył już romans z piciem i twardymi narkotykami. We wrześniowym wywiadzie udzielonym magazynowi 'GQ' The Weeknd ujawnił, że zrezygnował… » więcej 2021-08-03, godz. 01:40 Tokio - 3 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 3 sierpnia - wtorek (godziny wg czasu polskiego): 26 finałów----------BOKS 6.05: 57 kg kobiet, finał12.05: 69 kg mężczyzn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »