Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:40 Autor: PAP

Premier Nowej Zelandii skrytykowała pomysł filmu o masakrze w Christchurch

Pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowano, że ruszają prace nad filmem Andrew Niccola „They Are Us”. Opowiadać on będzie o masakrach w nowozelandzkich meczetach, w trakcie których zginęło 51 osób. Pomysł filmu spotkał się z głosami krytyki ze strony mieszkańców Nowej Zelandii, a także samej premier tego kraju, Jacindy Ardern. W ich wyniku z projektu zrezygnowała jedna z producentek.

„Wysłuchałam obaw zgłaszanych w ostatnich dniach, a także dotarła do mnie siła tych sprzeciwów. Zgadzam się teraz, że wydarzenia z 15 marca 2019 roku są zbyt świeże, by móc kręcić o nich film i nie chcę być częścią projektu, który powoduje taką rozpacz” – powiedziała w oświadczeniu przesłanym do nowozelandzkich mediów producentka Philippa Campbell („Tajemnice Laketop”).


„Kiedy zaproponowano mi prace nad filmem, poruszyła mnie wizja filmowców, którzy zamierzali oddać szacunek ofiarom, ich rodzinom oraz osobom, które im pomagały. Projekt został przedyskutowany przez producenta Aymana Jamala z członkami muzułmańskiej społeczności w Christchurch. Miałam nadzieję, że opowiedzenie tej historii o szybkich działaniach nad kwestią kontroli posiadania broni może odbić się echem w Ameryce i innych krajach, które również walczą o taką kontrolę. Głęboko żałuję szoku i bólu, jakie w całej Nowej Zelandii wywołało ogłoszenie planów realizacji tego filmu” – tłumaczyła w dalszej części oświadczenia Campbell.


W wyniku ataku uzbrojonych zamachowców na mieszczące się w Christchurch meczety zginęło 51 osób, a kolejne 40 odniosło obrażenia. Masakrę relacjonował na żywo w Internecie jeden z napastników. Film „They Are Us” ma skupić się nie tyle na samych atakach, co na wydarzeniach, które były ich pokłosiem, czyli pokazać reakcje rządu premier Ardern i obywateli Nowej Zelandii, którzy poparli propozycję wprowadzenia zakazu korzystania w tym kraju z karabinów szturmowych.


Wśród krytyków planowanego filmu jest sama premier Jacinda Ardern. „W moim osobistym odczuciu jest zdecydowanie zbyt wcześnie dla Nowej Zelandii na taki projekt. Jest wiele różnych historii, które powinny zostać opowiedziane w konkretnym czasie. Nie sądzę, aby moja była jedną z nich” – powiedziała Ardern w rozmowie ze stacją „TVNZ”.


Przeciwko tworzeniu filmu „They Are Us” zaprotestowała też organizacja National Islamic Youth Association (Narodowe Stowarzyszenie Młodzieży Islamskiej). Pod ich petycją podpisało się już blisko 60 tysięcy osób. Członkowie stowarzyszenia twierdzą, że film zepchnie na margines ofiary, a skupi się na odpowiedzi białej kobiety na ataki z marca 2019 roku. Twierdzą też, że konsultacje ekipy filmowej z członkami muzułmańskiej społeczności nie były prowadzone w odpowiedni sposób.


Burmistrz Christchurch, Lianne Dalziel, zapowiedziała już, że ekipa filmowa nie zostanie powitana w jej mieście z otwartymi ramionami. (PAP Life)


kal/ gra/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/żeglarstwo – klasa RS:X kobiet (wyniki) Wyniki w windsurfingowej klasie RS:X kobiet:1. Yunxiu Lu (Chiny) 36 pkt2. Charline Picon (Francja) 383. Emma Wilson (W. Brytania) 384. Marta Maggetti (Włochy)… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/gimnastyka - złoto dla Białorusina Litwinowicza na trampolinie Gimnastyk reprezentacji Białorusi Iwan Litwinowicz zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w rywalizacji na trampolinie. Srebro wywalczył Chińczyk Dong Dong… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/gimnastyka - trampolina mężczyzn indywidualnie (wyniki) Wyniki indywidualnej rywalizacji na trampolinie w gimnastyce mężczyzn: 1. Iwan Litwinowicz (Białoruś) 61,715 pkt 2. Dong Dong (Chiny) 61,235 3. Dylan Schmidt… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Tokio/lekkoatletyka - od niedzieli rzut młotem, czyli polska specjalność Rzut młotem od lat jest polską specjalnością. Z igrzysk w Tokio biało-czerwoni mają szansę wrócić nawet z czterema medalami. Skąd bierze się taka dominacja?… » więcej 2021-07-31, godz. 08:50 Lubelskie/ Znaczny spadek zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19 Lubelskie punkty szczepień odnotowują znacznie mniejszą liczbę chętnych na szczepienia przeciw COVID-19. W sobotę kończy działanie punkt szczepień powszechnych… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 Kujawsko-pomorskie/ Na A1 pomiędzy Włocławkiem i Ciechocinkiem - ruch jednym pasem Na autostradzie A1 w woj. kujawsko-pomorskim pomiędzy węzłami Włocławek Północ i Ciechocinek, gdzie zderzyły się cztery samochody osobowe, ruch odbywa… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 Katowice/ 19-latka zginęła pod kołami autobusu 19-letnia dziewczyna zginęła w sobotę rano pod kołami autobusu miejskiego w ścisłym centrum Katowic. Kierowca był trzeźwy. Przyczyny wypadku wyjaśniają… » więcej 2021-07-31, godz. 08:40 KAS: wydano ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg w spłacie podatków na kwotę ok. 8,1 mld zł Od początku epidemii COVID-19 naczelnicy urzędów skarbowych wydali ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg w spłacie podatków na łączną kwotę ok. 8,1 mld… » więcej 2021-07-31, godz. 08:30 Tokio/żeglarstwo – Noceti-Klepacka dziewiąta, Yunxiu Lu złotą medalistką Zofia Noceti-Klepacka zajęła dziewiąte miejsce w regatach olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. Złoty medal igrzysk w Tokio zdobyła Chinka Yunxiu L… » więcej 2021-07-31, godz. 08:30 Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »