Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:30 Autor: PAP

"Lancet": Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa

Brytyjskie czasopismo medyczne „Lancet” wezwało do „globalnych rozmów” na temat organizacji Igrzysk w Tokio w czasie pandemii Covid-19 i skrytykowało międzynarodowe organizacje ds. zdrowia za milczenie w tej sprawie – podała w poniedziałek agencja Kyodo. Niezabieranie głosu na ten temat przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne organizacje jest próbą „odbicia odpowiedzialności”, ponieważ Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa w Japonii i innych krajach – ocenił „Lancet” w sobotnim artykule redakcyjnym.

Według autorów artykułu niewymaganie szczepień przeciw Covid-19 i zgromadzenie w jednym miejscu ok. 15 tys. sportowców, a także wielu urzędników, członków ekip i dziennikarzy z całego świata może przyczynić się do powstania nowych ognisk choroby, gdy uczestnicy wrócą do swoich krajów.


„Pandemia Covid-19 i bezpieczeństwo w czasie Igrzysk dotyczą wszystkich krajów, tymczasem dyskusje ograniczały się w dużej mierze do MKOl i japońskiego rządu (…) Ryzyko związane z Igrzyskami oraz zarządzanie nim wymaga szerokiego nadzoru i zatwierdzenia” – ocenił „Lancet”.


Do rozpoczęcia Igrzysk pozostał nieco ponad miesiąc, a w Tokio i dużej części Japonii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania czwartej fali pandemii. Japońscy eksperci wyrażali obawy związane z organizacją zawodów, a większość japońskiego społeczeństwa opowiada się za ich ponownym przełożeniem lub odwołaniem.


Międzynarodowy Komitet Olimpijski i japoński rząd twierdzą, że są w stanie zapewnić wystarczające bezpieczeństwo Igrzysk przy pomocy reżimu sanitarnego. Twierdzenia te zakwestionował jednak niedawno japoński wirusolog doradzający rządowi w sprawie pandemii Hitoshi Oshitani, który ocenił, że „bezpieczne Igrzyska” są niemożliwe do zorganizowania.


Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ tebe/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 13:20 URE: druga aukcja na premie dla energii z kogeneracji - 20 września 20 września br. ruszy druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW - poinformował… » więcej 2021-08-02, godz. 13:20 ARP: w czerwcu wzrost krajowych cen węgla dla energetyki, spadek dla ciepłownictwa Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w czerwcu br. wzrosły o 2,8 proc. wobec maja, a ceny dla ciepłownictwa spadły o 0,4 proc. - podała Agencja… » więcej 2021-08-02, godz. 13:20 Lewica: apelujemy o sądy 24-godzinne dla agresywnych antyszczepionkowców Apelujemy o rozszerzenie działania sądów 24-godzinnych na tych, którzy atakują krytyczną infrastrukturę medyczną, a także o wzmocnienie patroli policyjnych… » więcej 2021-08-02, godz. 13:20 Podlaskie/ 850 osób skorzystało w weekend z mobilnych punktów szczepień Większość mobilnych punktów szczepień umiejscowionych było w niedzielę przy jedenastu parafiach - poinformował w poniedziałek Podlaski Urząd Wojewódzki… » więcej 2021-08-02, godz. 13:20 Watykan/ Instrukcja w sprawie nauczania zdalnego na uniwersytetach i wydziałach kościelnych Uniwersytety i wydziały kościelne stosując metodę nauczania zdalnego mogą rozszerzyć swoją ofertę kształcenia akademickiego, by dotrzeć do pracowników… » więcej 2021-08-02, godz. 13:20 W Belwederze konferencja na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" Cieszę się, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd - napisał… » więcej 2021-08-02, godz. 13:10 Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym – LIBOR Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym ogłoszone 2021-07-30 - LIBOR* » więcej 2021-08-02, godz. 13:10 Wiceszef MSZ: Cimanouska w najbliższych dniach przyleci do Warszawy (krótka) Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska w najbliższych dniach przyleci do Warszawy; jeszcze w poniedziałek ma otrzymać tzw. wizę humanitarną - poinformował… » więcej 2021-08-02, godz. 13:10 Australia/ Aresztowano mężczyznę za podszywanie się pod funkcjonariusza policji W mieście Perth aresztowano mężczyznę, który podszywał się pod wysokiego rangą funkcjonariusza Australijskiej Policji Federalnej - poinformowano w poniedziałek… » więcej 2021-08-02, godz. 13:10 Gdańsk/ Ponad 900 osób zaszczepiono w plenerowym punkcie na Jarmarku św. Dominika Ponad 900 osób skorzystało ze szczepienia przeciw COVID-19 w plenerowym punkcie na Jarmarku św. Dominika - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka spółki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »