Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:30 Autor: PAP

Piechowiak: Polski Park Technologiczny szansą dla naszych firm na nowe kontrakty w Egipcie

Utworzenie Polskiego Parku Technologicznego w Egipcie to szansa dla polskich przedsiębiorców do inwestowania i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych - powiedział PAP wiceszef MRPiT Grzegorz Piechowiak. Wskazał m.in. na firmy z branży spożywczej i nowoczesnych technologii.

Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę ze Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego na utworzenie Polskiego Parku Przemysłowego "KSE otrzymała 100 ha ziemi, na których może tworzyć firmy. Trzy polskie przedsiębiorstwa - m.in. z branży spożywczej - już rozważają możliwość rozpoczęcia działalności w tej strefie" - powiedział wiceminister. Jak zaznaczył jest to szansa dla polskich przedsiębiorców "do inwestowania i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych".


Piechowiak wyjaśnił, że polskim firmom, które będą inwestować na terenie parku technologicznego będzie przysługiwać pomoc publiczna ze strony rządu egipskiego. "Zagwarantowano pełną własność założonego oddziału firmy oraz zwolnienie przedsiębiorców od cła i podatku od sprzedaży. W przypadku importu na rynek egipski podatek będzie zapłacony za sprowadzane komponenty, a nie za produkt końcowy" - wskazał. Dodał, że 50 proc. obniżka dochodu netto do opodatkowania dla nowych projektów będzie obowiązywała do 7 lat.


"Zainteresowani przedsiębiorcy mogą już zwracać się do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która nadzoruje umowę, a działalność można rozpocząć w każdej chwili" - wskazał.


W ocenie Piechowiaka Egipt wyrasta na lidera gospodarczego w regionie. "W kolejnych latach może stać się dla polskich firm +bramą+ w dostępie do rynków afrykańskich" - ocenił. Według Piechowiaka duży potencjał dla polskich przedsiębiorców ma egipski rynek m.in. spożywczy, ale też branża wysokorozwiniętych technologii IT/ICT.


Zwrócił też uwagę, że Polska ma z Egiptem dodatni bilans handlowy, a od stycznia do marca 2021 r. nastąpił wzrost wzajemnych obrotów. "Ich wartość przekroczyła 165 mln dol. To wzrost wobec analogicznego okresu ub.r. o ponad 12 proc. Eksport z Polski stanowił 104 mln dol." - podkreślił.


Wiceszef MRPiT dodał, że rynkami z potencjałem dla naszych firm są też rolnictwo i obszar ochrony środowiska. "Egipt jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z Polską w zakresie produktów żywnościowych, a także nowych technologii środowiskowych, gospodarki odpadami, ściekowa czy związana z oszczędzaniem energii" - wskazał. Dodał, że w grę wchodzi też uruchomienie bezpośredniego połączenia LOT-u z Kairem.


Piechowiak ocenił, że jest szansa na zacieśnienie współpracy gospodarczej między Polską a Egiptem. "Zaprosiłem egipską minister ds. współpracy gospodarczej w tym roku do Polski; podczas tej wizyty jest szansa na podpisanie umowy o współpracy gospodarczej i na wizytę w naszym kraju przedsiębiorców egipskich" - wskazał.


Zdaniem Piechowiaka duży potencjał dla polskich firm spożywczych ma też rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym nasi eksporterzy spożywczy mają obecnie 1-proc. udział. "ZEA są zainteresowane przetwarzaniem żywności, jej ochroną, również technologiami odzyskiwania wody" - wskazał. Dodał, że nasi przedsiębiorcy są w ZEA znani i cieszą się dobrą opinią na tym rynku.


Wiceszef MRPiT zwrócił uwagę, że szansą do podpisania kolejnych kontaktów z parterami z regionu Bliskiego Wschodu będą światowe targi EXPO, które rozpoczynają się 1 października. W ramach targów ma się odbyć m.in. Forum Polsko-Arabskie (zaplanowane na 6 grudnia) i Forum Polsko-Afrykańskie w lutym. "Widzimy, że zainteresowanie naszym krajem jest w tym regionie duże. Te imprezy będą początkiem dwustronnych rozmów z poszczególnymi krajami" - wskazał.


Dodał, że nasze firmy meblarskie podpisały nowe kontrakty podczas odbywających się na początku czerwca największych w regionie targów The Hotel Show w Dubaju, w których uczestniczyło blisko 30 firm z Polski. "To nowy, ale bardzo chłonny rynek dla polskich firm" - podsumował. (PAP)


autor: Magdalena Jarco


maja/ skr/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 15:20 Białoruś/ Ambasador USA: dzięki Japonii i Polsce Cimanouska uniknęła upokorzenia ze strony władz Dzięki szybkim działaniom japońskich i polskich władz Kryscina Cimanouska uniknęła upokorzenia i dyskredytacji za wyrażenie swoich poglądów - napisała… » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 Parlamentarny Zespół ds. Transplantacji pozytywnie o doszczepianiu trzecią dawką pacjentów po przeszczepach Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji pozytywnie ocenili pomysł, by chorym po transplantacjach podawać trzecią dawkę szczepionki przeciwko… » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 Tokio/jeździectwo - Niemka Krajewski najlepsza w WKKW Niemka Julia Krajewski zdobyła złoty medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW) podczas igrzysk w Tokio. Ze srebra cieszył się Brytyjczyk… » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 ALLIANZ POLSKA OFE wartość jednostki rozrachunkowej ALLIANZ Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 UNIQA OFE wartość jednostki rozrachunkowej UNIQA Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 Warszawa/ Obchody zdobycia przez powstańców warszawskich budynku PWPW Poniedziałkowe obchody 77. rocznicy zdobycia Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odbyły się pod hasłem 'Medycy w Powstaniu Warszawskim'. » więcej 2021-08-02, godz. 15:20 Tokio/lekkoatletyka - Holenderka Sifan Hassan ze złotym medalem na 5000 m 28-letnia reprezentantka Holandii Sifan Hassan zdobyła w Tokio złoty medal w biegu na 5000 m. To pierwszy medal olimpijski podwójnej mistrzyni świata (1500… » więcej 2021-08-02, godz. 15:10 Tokio/siatkówka - Polacy cztery razy z rzędu kończyli na ćwierćfinale (dokumentacja) Reprezentacje Brazylii, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych na czterech ostatnich turniejach olimpijskich pozbawiały polskich siatkarzy szans na medal. Tym… » więcej 2021-08-02, godz. 15:10 Tokio/zapasy - kat. 130 kg w stylu klasycznym mężczyzn (wyniki) Wyniki zapasów mężczyzn w kategorii 130 kg w stylu klasycznym:finałMijain Lopez Nunez (Kuba) - Jakobi Kadżaia (Gruzja) 5:0o 3. miejsceRiza Kayaalp (Turcja)… » więcej 2021-08-02, godz. 15:10 Opolskie/ Areszt dla nożownika z Krapkowic Na wniosek policji sąd zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec 28-latka, który pod koniec lipca pchnął nożem w brzuch 23-latkę - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »