Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:20 Autor: PAP

ME 2021 - Budapeszt czeka na pierwszy mecz węgierskiej reprezentacji

Ochrona policji, większa częstotliwość kursowania komunikacji publicznej, otwarcie wielkiej strefy kibica dla 11 tys. osób – w taki między innymi sposób szykuje się Budapeszt do meczów piłkarskich mistrzostw Europy, rozgrywanych na stadionie Puskas Arena.

Pierwszy mecz w Budapeszcie zostanie rozegrany we wtorek, tego dnia reprezentacja Węgier zmierzy się z drużyną Portugalii. Puskas Arena jest jedynym stadionem, na którym dopuszczono zajęcie wszystkich miejsc siedzących podczas tych mistrzostw.


Aby wejść na stadion, trzeba mieć zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem wraz z dowodem tożsamości lub paszportem. Węgrzy muszą okazać kartę poświadczającą o takiej ochronie, cudzoziemcy zaś zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR. W razie potrzeby test może zostać wykonany w dwóch specjalnych autobusach przy stadionie. Osoby, które przejdą tę procedurą, otrzymają specjalną opaskę na rękę upoważniającą do wejścia na dany mecz.


Osoby nieletnie nie muszą mieć opaski, mogą wejść na mecz w towarzystwie chronionego przed koronawirusem dorosłego.


Rzecznik Węgierskiego Związku Piłki Nożnej Jenoe Sipos zapowiedział, że na wtorkowym meczu będzie 50 tys. kibiców. Zaapelował do nich, by przybywali na mecz komunikacją publiczną, nie zaś samochodami, gdyż okolice stadionu będą nieprzejezdne. Informacji gościom będzie udzielać kilkuset wolontariuszy.


Dla tych, których nie będzie na stadionie, przygotowano wielką darmową strefę kibica w Parku Miejskim, otwartą codziennie od godz. 11 do 22, a w dniach rozgrywek do godziny po ostatnim meczu. Zainstalowano tam cztery wielkie ekrany, a także scenę, gdzie prezentowane będą programy rozrywkowe. Także strefa kibica jest dostępna za okazaniem zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem.


Zgodnie z węgierskimi przepisami przeciwepidemicznymi mecze można oglądać na ekranach ustawionych na świeżym powietrzu, np. na tarasach restauracji, bez konieczności okazywania zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem i nie jest to traktowane jako masowe zgromadzenie.


Węgierska policja podkreśliła, że jest odpowiednio przygotowana do wykonywania zadań podczas mistrzostw. Zapewniona będzie ochrona stadionu, miejsc noclegowych, konferencji prasowych, miejsc treningów, przejazdów drużyn oraz okolic strefy kibica. Spółka komunikacji publicznej w Budapeszcie zwiększyła zaś częstotliwość kursów w czasie mistrzostw.


Sipos podkreślił, że organizacja takiego wydarzenia jak mistrzostwa Europy to dla Węgierskiego Związku Piłki Nożnej „ogromna radość i honor”. Wyraził też przekonanie, że węgierska reprezentacja podczas występu przed krajową publicznością może być zdolna do wszystkiego.


Węgierscy piłkarze - bramkarz Adam Bogdan i obrońca Attila Szalai - mówią, że już w pierwszym meczu drużyna chce pokazać, na co ją stać, zaprezentować „stuprocentową gotowość fizyczną i mentalną”. „Mamy bardzo profesjonalny zespół, który poważnie traktuje treningi i wykonuje niesamowita pracę. Wszyscy odnoszą się do innych pozytywnie i to jest bodaj naszą największą siłą” – oznajmił Bogdan.


Pomocnik David Siger podkreślił, że drużynie zależy na strzeleniu goli. „Chcemy strzelić gola albo gole. Bylibyśmy rozczarowani, gdyby to się nie udało. Oczywiście chcemy też zdobyć punkty, ale nie wiemy, w którym meczu będzie na to realna szansa” – oznajmił. Według niego w meczu z Portugalią kluczowe znaczenie będzie mieć zgranie drużyny, a także to, by „walczyć do końca i wierzyć, że jesteśmy zdolni do rzeczy wielkich”.


Napastnik Roland Varga przyznał, że to nie Węgrzy są faworytami, ale „chcemy grać ofensywnie; wiemy, że będziemy mieć na boisku sytuacje i chcielibyśmy jak najwięcej z nich wykorzystać”.


Cristiano Ronaldo, który wraz z portugalską drużyną przybył do Budapesztu w czwartek wieczorem, powiedział natomiast: „Swoją pracę wykonaliśmy. Najważniejsze, żebyśmy dobrze zaczęli i pokonali Węgrów” – powiedział.


Na budapeszteńskim stadionie rozegrane zostaną w sumie cztery mecze mistrzostw: oprócz wtorkowego meczu Węgry - Portugalia także Węgry - Francja w sobotę oraz Francja - Portugalia 13 maja. 27 maja planowany jest natomiast mecz ćwierćfinałowy.


Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


mw/ co/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 10:50 MZ: 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Wietnam walczy z wariantem Delta: posterunki, szlabany, kartki na zakupy W Wietnamie trwa dramatyczna fala zachorowań na Covid-19. W największych miastach obowiązuje godzina policyjna, a wiele osób uciekło z nich na wieś. Walka… » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Kujawsko-pomorskie/ Kolejki przed bramkami na A1 w Nowej Wsi k. Torunia w kierunku Łodzi Kolejki tworzą się przed bramkami wyjazdowymi z płatnego odcinka autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Łodzi. Czas oczekiwania na przejazd wynosi… » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Tokio/tenis - Brazylijki z brązem w deblu Brazylijskie tenisistki Laura Pigossi i Luisa Stefani zdobyły brązowe medal igrzysk olimpijskich w Tokio w grze podwójnej. W decydującym spotkaniu pokonały… » więcej 2021-07-31, godz. 10:50 Wielkopolskie/ Koniec powypadkowych utrudnień na A2 Ok. godz. 10.30 zakończyły się powypadkowe utrudnienia w ruchu na autostradzie A2 w kierunku Świecka. Obecnie trwa rozładowywanie zatoru. » więcej 2021-07-31, godz. 10:40 RCB ostrzega przed burzami i gradem na południowym wschodzie kraju Dzisiaj burze z gradem możliwe na południowym wschodzie Polski - poinformowało w sobotę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie zaapelowano o… » więcej 2021-07-31, godz. 10:30 Tokio/strzelectwo - Szwajcarka Christen złotą medalistką w karabinie małokalibrowym Szwajcarka Nina Christen zdobyła złoty medal olimpijski w strzelectwie w konkurencji karabinu małokalibrowego w trzech postawach na dystansie 50 metrów. Srebrny… » więcej 2021-07-31, godz. 10:30 Tokio/strzelectwo - karabin małokalibrowy trzy postawy 50 m kobiet (wyniki) Wyniki strzelania z karabinu małokalibrowego w trzech postawach 50 m kobiet: 1. Nina Christen (Szwajcaria) 463,9 pkt2. Julia Zykowa (RKO) 461,93. Julia Karimowa… » więcej 2021-07-31, godz. 10:30 Tokio/łucznictwo - Turek Gazoz ze złotym medalem Turek Mete Gazoz pokonał w finale Włocha Mauro Nespolego 6:4 i został mistrzem olimpijskim w łucznictwie. To pierwszy triumf sportowca tego kraju w igrzyskach… » więcej 2021-07-31, godz. 10:30 Tokio/łucznictwo - turniej indywidualny mężczyzn (wyniki) Wyniki turnieju indywidualnego łuczników: o brązowy medal Takaharu Furukawa (Japonia)- Chih-Chun Tang (Tajwan) 7:3finałMete Gazoz (Turcja) - Mauro Nespoli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »