Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:10 Autor: PAP

Lewiatan: mała aktywność zawodowa Polek to m.in niższa wartość PKB

Mała aktywność zawodowa Polek to nie tylko mniejsze dochody z pracy, ale też niższa wartość PKB, niższe wpływy ze składek i podatków, a tym samym na mniejsze możliwości finansowania transferów i usług publicznych - oceniła w poniedziałek Konfederacja Lewiatan.

Jak wynika z informacji, aktywność zawodowa Polek jest niska w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Ma to negatywne konsekwencje gospodarcze w skali makro- i mikroekonomicznej: przekłada się na niższą wartość PKB, niższe wpływy ze składek i podatków, a tym samym na mniejsze możliwości finansowania transferów i usług publicznych - oceniono. Dodano, że w wymiarze mikroekonomicznym bierność zawodowa – szczególnie dłuższa – przekłada się na niższe dochody z pracy, mniejsze szanse na powrót do pracy i na lepiej płatne stanowiska, a w konsekwencji – na dużo gorszą sytuację po przejściu na emeryturę (niższe świadczenie, wyższe ryzyko braku świadczenia, ubóstwo).


"W krajach o małej aktywności zawodowej kobiet niższe są współczynniki dzietności. W związku z tym w propozycjach skierowanych na rynek pracy należy szukać w szczególności rozwiązań wspierających rodziców" – wskazała cytowana w informacji wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan Małgorzata Lelińska. Zaznaczyła, że celowo mówi o rodzicach, a nie tylko o matkach, bo konieczne są działania na rzecz obojga rodziców. " W 2019 r. mniej niż 1 proc. ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Powinniśmy o tym pamiętać planując wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2021-2027" - dodała.


Napisano, że aby zwiększyć aktywność zawodową kobiet należy upowszechniać elastyczne formy pracy, zmniejszyć bariery w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym, wyrównać lukę płacową między kobietami i mężczyznami, zwiększyć dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci, umożliwić dostęp do usług wspierających opiekę nad innymi osobami zależnymi i seniorami, a także wesprzeć zmiany kulturowe, które wzmocnią aspiracje zawodowe kobiet i zachęcą mężczyzn do angażowania się w opiekę nad dziećmi.


Podkreślono, że równości na rynku pracy nie da się osiągnąć bez wyrównywania nierówności w życiu społecznym. "Bez większego partnerstwa w życiu prywatnym działania związane ze sferą zawodową nie będą aż tak skuteczne, a ich wpływ długotrwały. Dlatego nie da się oddzielić poszczególnych obszarów życia. Ogromną rolę w budowaniu właściwych postaw, a w konsekwencji równości na rynku pracy, odgrywa edukacja" - czytamy.


Z informacji Lewiatana wynika, że najmniej aktywne zawodowo są trzy grupy kobiet: słabiej wykształcone, mieszkające w mniejszych miejscowościach i na wsi, matki dwójki małych dzieci. Napisano, że kobiety napotykają bariery w postaci nieelastycznego czasu pracy, nieatrakcyjnych finansowo i fizycznie miejsc pracy, obciążenia obowiązkami domowymi i opiekuńczymi, braku instytucji edukacyjnych i świadczących usługi opiekuńcze dla małych dzieci, czy osób zależnych. Ich aktywność zawodową ograniczają także rozwiązania podatkowo-zasiłkowe, zmniejszające opłacalność podejmowania pracy, ale także luka płacowa.


"Blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki. 94,4 proc. niepracujących mam zadeklarowała chęć powrotu na rynek pracy, jednocześnie prawie 70 proc. kobiet boi się tego, że po powrocie do pracy nie będą miały możliwości łączenia opieki nad dzieckiem i pracy w taki sposób, jaki by tego chciały" - wskazała Lelińska.(PAP)


autorka: Ewa Wesołowska


ewes/ drag/


Kraj i świat

2021-07-26, godz. 06:00 Młode pterozaury od razu potrafiły latać Pterozaury potrafiły latać zaraz po wykluciu z jaj - dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Scientific Reports”. » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Tokio/judo - Kowalczyk awansowała do ćwierćfinału Judoczka Julia Kowalczyk (kat. 57 kg) pokonała mistrzynię Europy Portugalkę Telmę Monteiro i awansowała do ćwierćfinału olimpijskiego turnieju w Tokio… » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Dziś (poniedziałek, 26 lipca) w kraju Dziś jest poniedziałek, dwieście siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.45, zachód o godz. 20.38. Imieniny obchodzą: Anna, Grażyna, Hanna, Joachim… » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Prognoza pogody na 26 i 27 lipca Jak podaje IMGW, nad Europą dominują niże, wpływ wyżów ogranicza się głównie do Europy wschodniej i krańców północnych kontynentu. Polska jest pod… » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Tokio/pływanie - triumf Amerykanów na 4x100 m st. dowolnym Amerykańscy pływacy triumfowali w wyścigu sztafetowym 4x100 m st. dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Osiągnęli czas 3.08,97. Srebro zdobyli Włosi… » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Włochy/ Trzy dni poszukiwań pierścionka zgubionego nad morzem Trzy dni trwały w Rimini nad Adriatykiem poszukiwania zgubionego nad morzem pierścionka, wartego 6 tysięcy euro. Zgubiła go podczas kąpieli turystka z Mediolanu… » więcej 2021-07-26, godz. 05:40 Tokio/pływanie - 4x100 m st. dowolnym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu w sztafecie 4x100 m st. dowolnym mężczyzn: 1. USA 3.08,97 (Zach Apple, Bowen Becker, Caeleb Dressel, Blake Pieroni) 2. Włochy 3.10,11… » więcej 2021-07-26, godz. 05:20 Liga MLS - kolejna bramka Przybyłki dla Philadelphia Union Kacper Przybyłko zdobył bramkę dla zespołu Philadelphia Union w zremisowanym 1:1 (0:0) wyjazdowym meczu z Interem Miami w piłkarskiej lidze MLS. To jego szósty… » więcej 2021-07-26, godz. 05:10 Dziś (poniedziałek, 26 lipca) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-07-26, godz. 05:00 Tokio/pływanie - Australijka Titmus złotą medalistką na 400 m st. dowolnym Australijska pływaczka Ariarne Titmus zdobyła złoty medal na 400 metrów stylem dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Uzyskała czas 3.56,69. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »