Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:00 Autor: PAP

Premier Holandii na szczycie NATO: Sojusz nie może być naiwny w stosunku do Rosji i Chin

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył w poniedziałek, wchodząc na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO nie powinno być naiwne w stosunku do Chin i Rosji, określając ten ostatni kraj jako prawdziwy powód do niepokoju.

Rutte, jak cytuje Reuters, powiedział, że bez transatlantyckiego sojuszu obronnego ochrona Holandii byłaby „prawie niemożliwa”.


W poniedziałek w Brukseli rozpoczyna się jednodniowy szczyt NATO. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów jest inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.


Szefowie państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.


To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników - podkreślają przywódcy NATO.


Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda "NATO 2030" - zestaw konkretnych propozycji zebranych przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mal/


Kraj i świat

2021-07-26, godz. 06:40 Prof. Dzierżanowska-Fangrat: nowe antybiotyki powstają zbyt wolno Tempo i zakres prac nad nowymi lekami przeciwbakteryjnymi są niesatysfakcjonujące. W ostatnich 3 latach FDA i EMA zarejestrowały 11 antybiotyków, wśród których… » więcej 2021-07-26, godz. 06:40 "Rzeczpospolita": Posłowie odkupią używane przez siebie telefony Politycy dostaną możliwość nabycia sprzętów ze swoich biur. Powód? Co cztery lata dochodzi to tajemniczych przypadków ich zaginięć - informuje poniedziałkowa… » więcej 2021-07-26, godz. 06:40 Ekspert: najwyższe średnie ceny mieszkań w Warszawie, Gdańsku i Krakowie Najwyższe średnie ceny mieszkań notowane są w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, stawki na rynku pierwotnym w tych miastach już przebiły pułap 10 tys. zł… » więcej 2021-07-26, godz. 06:40 "PB": Polski rynek sztuki rośnie na przekór światu W ponad 30-letniej historii polskiego rynku aukcyjnego jeszcze nigdy nie padło tyle rekordów. Powodzeniem cieszy się zarówno sztuka dawna, jak i współczesna… » więcej 2021-07-26, godz. 06:40 "Dziennik Gazeta Prawna": Kolejny rekord zgonów Do połowy lipca tego roku zmarło ponad 60 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej - wynika z danych urzędów stanu cywilnego, które… » więcej 2021-07-26, godz. 06:30 Mazowieckie/ Ojciec i syn oskarżeni o napad z bronią na bank w Błoniu 55-letni Wojciech L. i jego 23-letni syn Piotr zostali przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie oskarżeni o dokonanie napadu z bronią na placówkę bankową… » więcej 2021-07-26, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: poniedziałek burzowy; możliwy grad i wiatr do 80 km/h W poniedziałek w kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. W czasie najsilniejszych z nich spaść… » więcej 2021-07-26, godz. 06:20 Złoty Puchar CONCACAF - Kanada i USA w półfinale Piłkarze Kanady i gospodarze Amerykanie awansowali do półfinałów turnieju o Złoty Puchar CONCACAF - mistrzostw strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów… » więcej 2021-07-26, godz. 06:10 Marczuk: w poniedziałek beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę subwencji PFR W poniedziałek 26 lipca beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, które pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR - powiedział… » więcej 2021-07-26, godz. 06:10 Badanie: rozwój e-usług pozytywnym skutkiem pandemii; negatywnym trudny dostęp do lekarzy 29 proc. Polaków ocenia, że rozwój e-usług to pozytywny skutek pandemii - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor. Respondenci dostrzegający… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »