Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 12:40 Autor: PAP

Olsztyn/ Trzy nowe przystanki kolejowe w granicach miasta

Nowe przystanki w Olsztynie - w Likusach, Redykajnach i nad Ukielem - to kolejny krok do utworzenia w mieście kolei aglomeracyjnej - podały w poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe. Podróże pociągiem ma ułatwić dodatkowy peron przystanku Olsztyn Śródmieście.

Podczas poniedziałkowego briefingu w Olsztynie PKP PLK przekazały, że dzięki funkcjonującym od 13 czerwca trzem nowym przystankom na linii Olsztyn Główny - Olsztyn Gutkowo poprawiły się możliwości podróży między osiedlami i centrum miasta, a także m.in. w kierunku Elbląga, Morąga, a przyszłości także do Braniewa.


Nowe przystanki to: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza oraz Olsztyn Jezioro Ukiel niedaleko tego akwenu i pobliskich zespołów szkół. Zbudowano też dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście.


"Kolej jest doskonałym uzupełnieniem infrastruktury transportowej dla aglomeracji olsztyńskiej" - podkreślił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.


Jak mówił, to kolejny krok do utworzenia w mieście tzw. kolei aglomeracyjnej. Zaznaczył, że już teraz podróż pociągiem między centrum a osiedlami jest szybsza i bardziej komfortowa niż przejazd autobusem w godzinach szczytu.


"Wszystko zależy od organizatora przewozów. Tylko poprawa cykliczności i rytmiczność ruchu pociągów na pewno pozwoli zdecydowanie poprawić płynność ruchu w Olsztynie i okolicach" - ocenił.


Uczestniczący w briefingu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślał, że obywateli nie powinny dotykać problemy komunikacyjne w dojazdach do pracy czy szkoły.


"Zadaniem władzy publicznej jest usuwanie tych barier i przeszkód. Mam nadzieję, że powstanie tych przystanków w Olsztynie spowoduje, że powstanie kolej aglomeracyjna i mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli swobodnie dojechać do stolicy województwa. I, że dzięki temu będziemy mogli tworzyć olsztyńską metropolię" - mówił.


Jak podały PKP PLK, dzięki inwestycji, przystosowano też trasę Olsztyn Główny - Olsztyn Gutkowo do szybszych przejazdów pociągów. Wymieniono tory i sieć trakcyjną. Nowa mijanka na przystanku Olsztyn Likusy zwiększy przepustowość jednotorowej trasy.


Przewidziano także budowę tunelu pieszo-rowerowego na ul. Jeziornej. Nowy obiekt zastąpi przejście w poziomie szyn i zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Będzie to dojście na olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.


Projekt pn. Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo realizowany jest z udziałem środków unijnych z RPO woj. warmińsko-mazurskiego. Wartość prac to ok. 70 mln zł netto.(PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ drag/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 20:30 Piłkarska LM - Flora Tallinn - Legia Warszawa 0:1 (opis) Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 (0:0) i awansowała do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz na własnym… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 USA/ Policjant: podczas zamieszek 6 stycznia bałem się bardziej niż podczas wojny w Iraku Podczas ataku na Kapitol bałem się o życie bardziej, niż podczas jakiegokolwiek momentu mojej misji w Iraku - powiedział we wtorek sierżant policji Kapitolu… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Łódzkie/ Pożar wysypiska odpadów koło Wielunia - na miejscu 18 jednostek straży W miejscowości Ruda koło Wielunia (Łódzkie) pali się miejskie wysypisko odpadów. W akcji gaśniczej bierze obecnie udział 18 jednostek straży pożarnej… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Francja/ Nicea wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Położona na Lazurowym Wybrzeżu Nicea została we wtorek wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako 'kurort zimowy Riwiery'. Organizacja doceniła… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Kraków/ O około 10 proc. spadły donacje krwi, ale nie brakuje jej na pilne transfuzje Krakowskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zanotowało w wakacje spadek donacji krwi o około 10 proc. Zapewniło jednak, że krew na pilne transfuzje jest… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Kościński: nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu Nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu, zyskamy wszyscy, bo polska gospodarka będzie się szybciej rozwijać niż inne - przekonywał… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Tokio/kolarstwo górskie - Włoszczowska: ostatnie igrzyska, ale nie ostatni start Maja Włoszczowska 20. miejscem w Tokio zakończyła swoje olimpijskie występy w kolarstwie górskim. 'To moje ostatnie igrzyska, ale nie ostatni start' - zaznaczyła… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Czechy/ W piwnicy domu hodowcy odnalazł się zaginiony krokodyl Czeska policja poinformowała we wtorek, że krokodyl Mireczek, którego od poniedziałku poszukiwały służby porządkowe, odnalazł się piwnicy domu hodowcy… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Kantar: Hołownia i Trzaskowski na czele rankingu atrakcyjności politycznej Po uwzględnieniu średnich ocen charyzmy i siły przekonywania młodych wyborców, na czele rankingu atrakcyjności politycznej uplasowali się Szymon Hołownia… » więcej 2021-07-27, godz. 20:10 Piłkarska LM - Flora Tallinn - Legia Warszawa 0:1 (wynik) Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 (0:0) i awansowała do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz na własnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »