Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 12:00 Autor: PAP

Stoltenberg: wśród tematów szczytu NATO genewskie rozmowy Biden-Putin (opis)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że jest przekonany, iż przywódcy państw Sojuszu skorzystają z możliwości, aby skonsultować się z prezydentem USA Joe Bidenem przed jego środowym spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Przywódcy przedyskutują na szczycie szeroki zakres tematów, wśród nich Rosję. Nasze relacje z Rosją są w najniższym punkcie od końca zimnej wojny. Powodem tego są agresywne działania Rosji. Jestem pewien, że przywódcy NATO potwierdzą nasze dwutorowe podejście do Rosji, czyli silną obronę połączoną z dialogiem" - powiedział Stoltenberg.


"Jestem przekonany, że przywódcy NATO skorzystają z możliwość, aby skonsultować się z prezydentem USA Bidenem przed jego spotkaniem z prezydentem Putinem" - dodał.


Szef NATO oświadczył, że NATO nie rozpoczyna nowej zimnej wojny z Chinami. Podkreślił jednak konieczność wspólnego reagowania na wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa, które pochodzą z Chin i które są coraz bliżej.


"Nie wchodzimy w nową zimną wojnę z Chinami. Chiny nie są naszym wrogiem. Ale musimy razem - jako Sojusz - reagować na wyzwania, które Chiny stanowią dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział.


"Wiadomość dla Chin jest taka: w naszych wzajemnych relacjach są pewne możliwości. Na przykład - w sprawie kontroli zbrojeń i zmian klimatu. Musimy ze sobą rozmawiać. Jednocześnie w ciągu kilku lat byliśmy świadkami znaczącego wzmocnienia militarnego Chin. Inwestowały one w nowe zdolności wojskowe, w tym nuklearne i bardziej zaawansowane systemy broni" - zakomunikował sekretarz generalny.


Zauważył, że Państwo Środka próbuje wywierać presję na Morzu Południowochińskim.


"Zdajemy sobie sprawę również z tego, że Chiny nie podzielają naszych wartości. Dostrzegamy to na przykładzie tłumienia demokratycznych protestów w Hongkongu i prześladowania mniejszości (...). Używają przy tym mediów społecznościowych i technologii do rozpoznawania twarzy, do monitorowania i inwigilacji własnej ludności" - wyliczał Stoltenberg.


"To wszystko ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Żaden kontynent i żaden kraj nie jest w stanie poradzić sobie z tym w pojedynkę. Dlatego musimy odpowiedzieć razem - jako Sojusz. Jako NATO. Chiny są coraz bliżej nas. Widzimy je w cyberprzestrzeni, w Afryce, ale też inwestują w naszą infrastrukturę krytyczną i próbują ją kontrolować" - oświadczył.


Wyraził też przekonanie, że na szczycie Sojuszu przywódcy podejmą decyzje o potrzebie zwiększenia funduszy NATO. Pozwoli to m.in. prowadzić więcej ćwiczeń, zwiększyć gotowość reagowania, inwestować więcej w sprzęt.


Jak dodał, sojusznicy na szczycie przyjmą nową agendę NATO z wyższymi ambicjami. "Będziemy robić więcej, by wzmocnić naszą wspólną obronę, odporność, technologie, pracować więcej z partnerami, w tym Unią Europejską. Żeby to się stało, musimy mieć zasoby, które będą odpowiadały tym większym ambicjom" - oznajmił.


Dodał, że częścią tego jest zwiększenie krajowych wydatków na obronność. "Jestem przekonany, że przywódcy zgodzą się, że na zwiększone potrzeby trzeba odpowiedzieć większymi wydatkami, większymi inwestycjami w samym NATO. To dotyczy trzech budżetów NATO - militarnego, cywilnego i inwestycyjnego" - wskazał.


Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz(PAP)


luo/ asc/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 10:20 UE/ Szef frakcji EPL: Unia mogłaby sfinansować budowę płotu na granicy z Białorusią Unia Europejska mogłaby sfinansować budowę płotu na granicy z Białorusią - powiedział w rozmowie z portalem Politico szef największej frakcji w Parlamencie… » więcej 2021-07-28, godz. 10:20 Aviva PTE Aviva Santander SA informuje Aviva PTE Aviva Santander SA - komunikat » więcej 2021-07-28, godz. 10:20 Pomorskie/ W gdańskim zoo na świat przyszły dwa szpaki balijskie W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym wykluły się dwa osobniki szpaka balijskiego-gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem. To pierwszy przychówek tego ptaka… » więcej 2021-07-28, godz. 10:20 Dlaczego nowy film z Johnnym Deppem nie trafił do kin? Jego reżyser ma swoją teorię Choć najnowszy film z Johnnym Deepem w obsadzie zatytułowany „Minamata” zadebiutował jeszcze w lutym ubiegłego roku na festiwalu w Berlinie, amerykańscy… » więcej 2021-07-28, godz. 10:10 MZ: w szpitalach przebywa 308 chorych z COVID-19 W szpitalach jest 308 chorych z COVID-19, a 44 z nich jest podłączonych do respiratorów - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-28, godz. 10:10 Müller: sprawa dokończenia Nord Stream 2 jest raczej przesądzona Sprawa dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest już raczej przesądzona, niestety Niemcy po raz kolejny wyłamały się z zasady solidarności energetycznej… » więcej 2021-07-28, godz. 10:10 Upalnie w Beskidach; warunki na szlakach są bardzo dobre Bardzo dobre warunki są na szlakach turystycznych w Beskidach. W środę było bardzo ciepło; już rano temperatura przekraczała także wyżej w górach 20… » więcej 2021-07-28, godz. 10:10 UE/ KE wstrzymuje kroki prawne przeciw W. Brytanii za jednostronną zmianę ustaleń ws. Irlandii Płn. Komisja Europejska poinformowała, że nie przejdzie do kolejnego etapu działań prawnych przeciwko Wielkiej Brytanii za jednostronną zmianę ustaleń handlowych… » więcej 2021-07-28, godz. 10:00 Onet.pl: gdańska prokuratura prowadzi śledztwo ws. handlu fałszywymi dyplomami; w tle nazwiska polskich piłkarzy Prokuratura w Gdańsku prowadzi śledztwo ws. handlu podrabianymi dyplomami studiów, a główny podejrzany, naukowiec Zbigniew D. przyznał się do winy. W jego… » więcej 2021-07-28, godz. 10:00 Rząd planuje przyjąć uchwałę ws. portu instalacyjnego dla offshore w III kwartale Rada Ministrów planuje przyjąć w III kwartale br. uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - wynika z nowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »