Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 11:40 Autor: PAP

Kosiniak-Kamysz do opozycji: potwierdźmy pakt senacki

O potwierdzenie paktu senackiego zaapelował w poniedziałek do wszystkich ugrupowań opozycyjnych prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To propozycja płynąca z wniosków po wyborach w Rzeszowie i kilku innych gminach - zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami.

Prezes PSL komentował w poniedziałek w Sejmie wyniki wyborów prezydenta Rzeszowa oraz przedterminowych wyborów w kilku innych gminach. Zwracał uwagę, że kandydaci opozycyjni wygrali nie tylko w Rzeszowie, gdzie zwyciężył Konrad Fijołek (popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050), ale też m.in. w gminie Warlubie, gdzie wójtem został były wieloletni poseł PSL Eugeniusz Kłopotek oraz w innych gminach.


Prezes PSL zwrócił uwagę, że wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów są najbardziej podobne do wyborów senackich, bo też są jednomandatowe i większościowe.


"Stad nasza dzisiejsza propozycja, potwierdźmy pakt senacki. To jest propozycja dla wszystkich ugrupowań opozycyjnych, w tym dla tych nowych ugrupowań, takich jak Polska 2050, wszystkich, które będą stały po dobrej stronie mocy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.


Przed wyborami 2019 r. z inicjatywy współtworzonego przez Lewicę Razem, SLD i Wiosnę bloku Lewicy zawarto "pakt senacki" - Lewica, PSL, PO zgodziły się nie wystawiać w poszczególnych okręgach przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu.


Kosiniak-Kamysz dodał, że "zwycięstwo w Rzeszowie oraz w mniejszych miejscowościach kandydatów opozycji świadczy o tym, że sondaże rozmijają się z rzeczywistością, w wielu przypadkach nie uwzględniają siły lokalnego kandydata".


"To dobra wiadomość dla całej opozycji, w tym środowiska Koalicji Polskiej i PSL" - zaznaczył. Dodał, że to "powiew wiatru nadziei, który był nam potrzebny po różnych doświadczeniach". W jego opinii "to pokazuje, jak ważny jest dobry kandydat" i że jeśli poważnie podchodzi do sprawy, może wygrać wybory.


Kosiniak-Kamysz uważa też, że po wyborach w Rzeszowie jest już pewne, że nie będzie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Według niego, doświadczenie, które dzisiaj ma PiS po wyborach w stolicy Podkarpacia i wyborach w mniejszych miejscowościach pokazuje bowiem, że ugrupowanie to nie jest "dzisiaj w stanie wygrać wyborów z taką przewagą jak w roku 2015 czy 2019".


Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie, podała, że Konrad Fijołek - popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 - został prezydentem Rzeszowa w przedterminowych wyborach. Na wspólnego kandydata opozycji głos oddało 56,51 proc. Jego konkurenci - Ewa Leniart (popierana m.in. przez PiS) otrzymała 23,62 proc., Marcin Warchoł (polityk Solidarnej Polski wspierany przez b. prezydenta miasta Tadeusza Ferenca) 10,72 proc., a Grzegorz Braun (Konfederacja) 9,15 proc. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mok/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 28 lipca, środa (godziny wg czasu polskiego): BOKS 5.18: 75 kg kobiet, 1/8 finału - Elżbieta Wójcik… » więcej 2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 28 lipca - środa (godziny wg czasu polskiego): 25 finałów----------GIMNASTYKA SPORTOWA 12.15, wielobój indywidualnie mężczyznJEŹDZIECTWO… » więcej 2021-07-28, godz. 01:20 USA/ Z 50 tys. złapanych nielegalnych imigrantów tylko 13 proc. zgłosiło się do urzędu imigracyjnego Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej. Mimo nakazu… » więcej 2021-07-28, godz. 00:40 W. Brytania/ Minister: odmawiający szczepień nie będą mogli wejść do niektórych miejsc Osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, są samolubne i narażają życie innych na ryzyko - powiedział we wtorek brytyjski minister… » więcej 2021-07-28, godz. 00:00 Pomorskie/ Strażacy interweniowali 35 razy w związku z nawałnicami W związku z nawałnicami, które przechodziły po południu i wieczorem przez województwo pomorskie, strażacy interweniowali 35 razy - poinformowała Komenda… » więcej 2021-07-27, godz. 23:50 Niemcy/ Po wybuchu w Leverkusen: co najmniej dwie ofiary śmiertelne, wielu rannych Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku… » więcej 2021-07-27, godz. 23:20 Tokio/triathlon - Flora Duffy rozsławia wyspiarskie Bermudy Mistrzyni olimpijska w triathlonie Flora Duffy rozsławia małe Bermudy leżące na Oceanie Atlantyckim. Według Gracenote Sports wyspy przeszły dzięki niej… » więcej 2021-07-27, godz. 23:10 USA/ Mark Gitenstein nominowany na ambasadora przy Unii Europejskiej Biały Dom ogłosił we wtorek nominację Marka Gitensteina jako kandydata na ambasadora USA przy Unii Europejskiej. W przeszłości pełnił on funkcję ambasadora… » więcej 2021-07-27, godz. 23:00 Liga francuska - Petkovic trenerem Bordeaux Trener Vladimir Petkovic, który w tym roku doprowadził reprezentację Szwajcarii do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy, zakończył pracę z tą… » więcej 2021-07-27, godz. 23:00 USA/ Spadki na Wall Street Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a S&P 500 przerwał serię pięciu wzrostowych dni z rzędu. Inwestorzy oczekują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »