Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 11:20 Autor: PAP

Premier: zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby Zjednoczona Prawica miała jedną kandydaturę w wyborach w Rzeszowie

Zdecydowanie lepiej by było, gdyby w wyborach prezydenta Rzeszowa była jedna kandydatura Zjednoczonej Prawicy; bardzo wyraźnie mówiliśmy o tym, nakłanialiśmy naszych koalicjantów; stało się inaczej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie, podała, że Konrad Fijołek - popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 - został prezydentem Rzeszowa w przedterminowych wyborach. Na wspólnego kandydata opozycji głos oddało 56,51 proc. Jego konkurenci - Ewa Leniart (popierana m.in. przez PiS) otrzymała 23,62 proc., Marcin Warchoł (polityk Solidarnej Polski wspierany przez b. prezydenta miasta Tadeusza Ferenca) 10,72 proc., a Grzegorz Braun (Konfederacja) 9,15 proc.


Premier został zapytany w poniedziałek na konferencji prasowej w Węgrowie, czy jest zaskoczony wynikiem wyborów prezydenta Rzeszowa i czy kandydatka popierana przez PiS, Ewa Leniart, miałaby większe szanse, gdyby została wsparta także przez koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie i Solidarną Polskę.


"Gratuluje zwycięzcy, ale warto też zauważyć, że w Rzeszowie zwycięzca, który był popierany przez całą opozycję otrzymał o ładnych kilka punktów procentowych mniejszy wynik, słabszy wynik, gorszy niż ten z 2018 roku, kiedy też ówczesny prezydent pan Tadeusz Ferenc był popierany przez całą opozycję. A więc coś tam, w tamtych szeregach najwyraźniej nie zagrało tak, jak oni na to liczyli" - powiedział Morawiecki.


"Natomiast z naszej strony zdecydowanie lepiej by było, gdyby była jedna kandydatka, jedna kandydatura, to wprost trzeba powiedzieć. Myśmy o tym bardzo wyraźnie mówili, nakłanialiśmy naszych koalicjantów. Stało się inaczej. Dobrze, że ta drobna lekcja może zostać odrobiona na przykładzie jednych wyborów w Rzeszowie. Myślę, że to podstawowa refleksja, która na pewno będzie nam towarzyszyć" - powiedział premier.


Podziękował Ewie Leniart za dobry wynik, a także za "jej życzliwą, stanowcza, bardzo dobrą, piękną walkę w tych wyborach".(PAP)


autor: Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski


mzk/ rbk/ mok/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/taekwondo - Kowalczuk: nie wiem, kiedy i czy w ogóle docenię ten wynik Aleksandra Kowalczuk, która w Tokio przegrała walkę o brązowy medal olimpijski w kategorii 67 kg w taekwondo i zajęła piąte miejsce, wciąż żałuje straconej… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Grodzki w Domu Miłosierdzia: To przykład humanizmu i człowieczeństwa To jest przykład humanizmu, człowieczeństwa i tego, jak jesteśmy gotowi służyć innym - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się we… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 MS: w klinice w Otwocku działa nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki Funduszowi Sprawiedliwości (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Niemcy/ Rau: dla polskiego rządu sprawa reparacji wojennych nie jest zamknięta (krótka) Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na konferencji… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/siatkówka - wyniki turnieju kobiet Siatkarki Chin, złote medalistki z Rio de Janeiro, doznały drugiej porażki w turnieju olimpijskim w Tokio. Azjatki uległy reprezentacji Stanów Zjednoczonych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Teatr 21 w witrynie sklepowej w Pasażu Wiecha zachęca do pomocy w zbieraniu środków na remont siedziby Teatr 21 wystawił na jednej z witryn Domów Towarowych Wars Sawa Junior elementy scenograficzne i kostiumy ze swoich spektakli. Ekspozycja ma na celu zachęcenie… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Wielkopolskie/ Autem przewoził ponad 1 kg narkotyków, w domu miał kolejne 3 kg Co najmniej trzy lata więzienia grożą 24-latkowi z powiatu pilskiego (woj. wielkopolskie), który przewoził autem ponad 1 kg narkotyków, a kolejne 3 kg przechowywał… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Włochy/ Duże szkody po gwałtownych ulewach w rejonie jeziora Como Poważne szkody wywołały gwałtowne ulewy w rejonie jeziora Como na północy Włoch, trwające od nocy z poniedziałku na wtorek. Strumienie, które wystąpiły… » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 GIS: w produkcie mąka gryczana biała bezglutenowa stwierdzono obecność glutenu Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności poinformował we wtorek o wycofaniu produktu 'Mąka gryczana biała bezglutenowa'… » więcej 2021-07-27, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 224,59 pkt. (-0,72%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »