Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-13, 19:30 Autor: PAP

Niemcy/ "Spiegel": Telegram to być może najbardziej niebezpieczny komunikator świata

Telegram jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym komunikatorem na świecie; jest popularny m.in. wśród przestępców i terrorystów, a w Niemczech może stać się źródłem fake newsów przed wyborami parlamentarnymi - pisze "Spiegel". Niemiecki tygodnik podkreśla, że o twórcy aplikacji, Pawle Durowie, wiadomo niewiele.

"Niektórzy nazywają (go) +rosyjskim Zuckerbergiem+, ponieważ w 2006 roku założył portal społecznościowy VKontakte, będący klonem Facebooka. Znacznie ważniejsza jest jednak jego najnowsza inwestycja: Telegram, prawdopodobnie najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie" - pisze "Spiegel" w tekście zatytułowanym "Miliarder Telegrama i jego mroczne imperium".


"Niemal każde wyobrażalne przestępstwo, które można popełnić za pośrednictwem internetu, można znaleźć na Telegramie. (...) W przeciwieństwie do darknetu, gdzie kupujący muszą znać konkretny adres czarnego rynku, zakazane oferty są często łatwe do znalezienia" - wskazuje gazeta.


Serwis deklaruje się jako platforma poza zasięgiem państw i władz, na której każdy człowiek może pisać, co chce. "To przyciąga maniaków, prawicowych ekstremistów, handlarzy narkotykami i oszustów. Bez długich poszukiwań można znaleźć +listę śmierci+ z nazwiskami członków Bundestagu. Za pośrednictwem tej aplikacji fałszerze sprzedają karty szczepień, dilerzy oferują wszelkiego rodzaju narkotyki. Przestępstwa są planowane i popełniane na Telegramie (...). Aplikacja stała się darknetem na każdą kieszeń" - pisze "Spiegel".


Podkreśla, że w Niemczech "platforma mogłaby stać się źródłem fałszywych informacji w okresie poprzedzającym wybory" parlamentarne we wrześniu.


Niemieckie MSW od dawna klasyfikuje Telegram jako "problematyczny przypadek". "Prawo (...) czy to niemieckie, czy unijne, wydaje się nie odgrywać żadnej roli dla tych ludzi" - mówi gazecie wysoki rangą urzędnik. Podkreśla, że jeśli firma nie będzie współpracować, w skrajnym przypadku możliwe jest zablokowanie komunikatora w Niemczech.


Stworzona przez Durowa aplikacja to światowa potęga, jest na 570 milionach smartfonów. "Od początku pandemii koronawirusa jest bardziej popularna niż kiedykolwiek (...) Miliony użytkowników przeszły w tym roku z WhatsApp na Telegram, wielu z nich w Niemczech" - informuje "Spiegel".


Podkreśla, że "na Telegramie (..) treści są usuwane tylko sporadycznie" i "niemieccy stróże prawa przez długi czas nie wiedzieli nawet, pod jakim adresem można skontaktować się z firmą".


Istnieje adres firmy w Dubaju, ale śledczy mówią "Spieglowi", że nie warto tam nawet wysyłać pytań. Gdy chciano się dowiedzieć, kto stoi za kontem, na którym popełniano przestępstwa, Telegram po prostu nie odpowiadał.


Z drugiej strony "w krajach autorytarnych ta sama aplikacja jest często jedną z najważniejszych broni ruchów prodemokratycznych, na przykład w Hongkongu, Iranie i Białorusi" - podkreśla tygodnik.


Gazeta zauważa przy tym, że "niewiele wiadomo o rosyjskim miliarderze, który jest uważany za najbogatszą osobę w swojej przybranej ojczyźnie, Dubaju" - zauważa gazeta. Dodaje, że 36-letni Durow to "jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych przedsiębiorców internetowych na świecie".


Przytacza historię z 2011 roku, kiedy "Durow był jeszcze szefem sieci społecznościowej VKontakte (...), z ponad 100 milionami użytkowników". "Fakt, że za jej pośrednictwem grupy opozycyjne wzywały do demonstracji, nie spodobał się rosyjskim władzom. FSB nakazała Durowowi zamknąć grupy. Zamiast wykonać polecenie, opublikował pismo (od FSB) na Twitterze i zamieścił pod nim zdjęcie, na którym widać psa w bluzie z kapturem, wystawiającego język w stronę widza. Trzy dni później pod drzwiami jego luksusowego apartamentu stanęły uzbrojone oddziały sił specjalnych policji OMON. (...) Po godzinie zniknęli" - pisze "Spiegel".


"(To) legenda założycielska Telegrama: jak mówi (Durow), gdy przed jego drzwiami stali funkcjonariusze, zdał sobie sprawę, że nie ma bezpiecznego kanału do komunikowania się z bratem, musiał więc go stworzyć. Niedługo potem rozpoczęły się prace nad Telegramem, a w sierpniu 2013 roku aplikacja była gotowa do uruchomienia" - dodaje.


Durow opuścił Rosję i według tygodnika porusza się po świecie z paszportem karaibskiego państwa Saint Kitts i Nevis, który miał kupić za 250 tys. dolarów.


Wiele kwestii wokół Telegrama pozostaje tajemnicą. "Nawet liczba pracowników przez długi czas nie była jasna. Uważa się, że w głównym zespole pracuje od 25 do 30 osób" - pisze gazeta. Były pracownik Anton Rosenberg opisuje zespół Telegrama jako "sektę" Durowa, "konspiracyjną, zamkniętą społeczność, w której władzę sprawował tylko (on)".


Ważną osobą w firmie jest starszy brat Durowa, Nikołaj. Bracia dorastali w Petersburgu w rodzinie naukowców.


"Durow postrzega siebie jako twórcę własnego wszechświata” – mówi autor książki o założycielu Telegrama, Nikołaj Kononow. "Spiegel" komentuje, że pasuje to do fascynacji Durowa filmem "Matrix" i jego głównym bohaterem, hakerem Neo. Jego entuzjazm posuwa się tak daleko, że w pewnym momencie zaczął ubierać się całkowicie na czarno".


Durow nie udziela już wywiadów, komunikuje się z publicznością za pośrednictwem swojego konta na Telegramie lub sporadycznych postów na Instagramie.


"Stan finansów Telegrama pozostaje tajemnicą Durowa. Oczywiste jest, że aplikacja generuje duże koszty", jednak sam Durow w jednym z postów przyznał, że "w wieku 28 lat miał już +setki milionów+" - pisze "Spiegel".


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ akl/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 07:10 Warszawa/ Napadli na przechodnia i ukradli mu plecak z laptopem; zostali zatrzymani Wolscy policjanci zatrzymali 19-latka i 23-latka podejrzanych o rozbój. Mężczyźni zaczepili na ulicy pokrzywdzonego, pobili, a następnie zabrali mu plecak… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Policjanci CBŚP i polski prokurator brali udział w zatrzymaniu członków narkotykowego gangu w Holandii Policjanci z wrocławskiego CBŚP i prokurator z dolnośląskiej Prokuratury Krajowej brali udział w działaniach na terenie Królestwa Niderlandów, podczas… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Frankowicze: korzystanie z firm windykacyjnych nie zdejmuje odpowiedzialności z BPH Korzystanie z zewnętrznych firm windykacyjnych nie zdejmuje odpowiedzialności z banku BPH za działania podejmowane przez te firmy - uważa prezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Liga NBA - Cade Cunningham wybrany jako pierwszy w drafcie Cade Cunningham został wybrany przez Detroit Pistons z pierwszym numerem w drafcie do ligi NBA. Mierzący 203 cm 19-letni rozgrywający jest pierwszym zawodnikiem… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Niedzielski dla "Faktu": Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Prof. Norman Davies: odyseja Armii Andersa jest oszałamiająca Odyseja Armii Andersa jest oszałamiająca. Jej historia jest niezwykła, choć jej losy na świecie są mało znane - mówi PAP brytyjsko-polski historyk prof… » więcej 2021-07-30, godz. 07:10 Saryusz-Wolski: konstytucje państw członkowskich stoją ponad prawem UE Konstytucje państw członkowskich stoją ponad prawem UE. Cała mantra KE, że wyższość prawa unijnego jest oczywista, nie jest zapisana w traktacie unijnym… » więcej 2021-07-30, godz. 07:00 Ukraina/ Nauczyciel języka polskiego na Wołyniu: przypominamy o powiązaniach z Polską W naszej szkole uczymy języka polskiego, ale też kultury i historii; przypominamy, że Rokitno było i pozostaje związane z Polską - opowiada Rusłan Alimamedow… » więcej 2021-07-30, godz. 07:00 Mazowieckie/ KAS i KSP rozbiły grupę przestępczą, która wyłudzała VAT; zatrzymano 9 osób Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 9 osób podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT. Straty… » więcej 2021-07-30, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Rynek pracownika wrócił ze zdwojoną mocą Oczekiwania finansowe poszukiwanych specjalistów są obecnie nawet o 50 proc. wyższe niż przed rokiem i coraz częściej przewyższają górną granicę widełek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »