Żółta kartka - Finlandia: Robin Lod, Tim Sparv.

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów: 16 000.

Dania: Kasper Schmeichel - Daniel Wass (75. Jens Stryger Larsen), Simon Kjaer (63. Jannik Vestergaard), Andreas Christensen, Joakim Maehle - Yussuf Poulsen, Christian Eriksen (43. Mathias Jensen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (76. Andreas Cornelius), Martin Braithwaite - Jonas Wind (63. Andreas Skov Olsen).

Finlandia: Lukas Hradecky - Jukka Raitala (89. Leo Vaisanen), Paulus Arajuuri, Daniel O'Shaughnessy, Jere Uronen - Robin Lod, Glen Kamara, Tim Sparv (76. Rasmus Schuller), Joona Toivio - Joel Pohjanpalo (84. Marcus Forss), Teemu Pukki (76. Joni Kauko).

Niecodziennie drużyna debiutująca w piłkarskich mistrzostwach Europy zdobywa komplet punktów w swoim pierwszym meczu. Jeszcze rzadziej zespół, który z takim nowicjuszem przegra, ma powody, by odczuwać ulgę i radość.

Rywalizacja w Kopenhadze rozpoczęła się tuż po godzinie 18 i do końcowych minut pierwszej połowy nic nie zapowiadało, że będzie to inny niż zwykle mecz ważnego turnieju. Jednak wówczas, w 43. minucie przy stanie 0:0, wrzut z autu wykonywał reprezentant Danii Joakim Maehle, kierując piłkę do Christiana Eriksena, największej gwiazdy drużyny gospodarzy. 29-letni pomocnik właśnie wtedy zasłabł, a jego koledzy z drużyny, a także fińscy piłkarze, natychmiast przywołali na murawę służby medyczne.

Po chwili widać było, że Eriksen jest reanimowany. Reprezentanci Danii otoczyli leżącego kolegę, stojąc do niego plecami, a ratownicy nie ustawali w wysiłkach, aby przywrócić pracę serca nieprzytomnego piłkarza. Niektórzy z jego kolegów trzymali twarze w dłoniach, pojawiły się też łzy.

Po kilku dramatycznych chwilach reanimacja przyniosła efekt, a Eriksena zniesiono z murawy na noszach - choć początkowo nie było wiadomo, w jakim stanie. Z czasem zaczęły pojawiać się informacje, że odzyskał przytomność, co później potwierdziły w oficjalnych komunikatach m.in. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) i Duńska Federacja Piłkarska (DBU). Pomocnik Interu Mediolan trafił do szpitala, gdzie stwierdzono, że miał zawał serca i poddano go badaniom.

W tym czasie mecz był wstrzymany, ale po pozytywnych wiadomościach o stanie zdrowia Duńczyka UEFA postanowiła go wznowić. Jak poinformowała, na taką decyzję nalegali piłkarze obu zespołów. Rzut sędziowski oznaczający powrót do gry miał miejsce około godziny 20.30, a więc prawie dwie godziny po zasłabnięciu Eriksena.

Bez większych incydentów dokończono pierwszą połowę i do przerwy utrzymywał się wynik bezbramkowy, choć przewaga Danii nie podlegała dyskusji. Finowie nie oddali do tego czasu ani jednego strzału, choćby niecelnego.

W tych okolicznościach zdecydowano, że przerwa nie potrwa zwyczajowych 15 minut i grę wznowiono po pięciu. Drużyny nie zeszły do szatni i na początek drugiej połowy czekały na murawie.

Po przerwie wyglądało na to, że obraz gry się nie zmieni. W dalszym ciągu gospodarze konstruowali kolejne ataki na fińską bramkę i choć nie przynosiły one efektu, wydawało się, że gol dla Danii jest tylko kwestią czasu. Jednak w 60. to Finowie cieszyli się z bramki po pierwszym i w ogóle jedynym oddanym strzale w całym spotkaniu.

Jere Uronen otrzymał piłkę od Teemu Pukkiego i z lewego skrzydła dośrodkował w pole karne, w sam raz na uderzenie głową dla Joela Pohjanpalo. Napastnik Bayeru Leverkusen (ostatnio na wypożyczeniu w Unionie Berlin) tej szansy nie zmarnował i debiutanci cieszyli się z prowadzenia.

Niespełna kwadrans później gospodarze mieli dobrą szansę, aby wyrównać, ale rzutu karnego nie wykorzystał Pierre-Emile Hoejbjerg. Jego strzał obronił Lukas Hradecky i został trzecim w historii ME bramkarzem, który obronił "jedenastkę" w debiucie. Wcześniej dokonali tego Duńczyk Trols Rasmussen (1988) oraz Przemysław Tytoń (2012).

Mimo kolejnych prób Duńczyków wynik się już nie zmienił i Finlandia, która nigdy wcześniej nie uczestniczyła też w mistrzostwach świata, zdobyła pierwsze trzy punkty w ważnym turnieju finałowym.

W grupie B rywalizują także Belgia i Rosja. Spotkanie tych ekip w Sankt Petersburgu rozpoczęło się o godzinie 21.(PAP)

mm/ cegl/

Kraj i świat

2024-03-28, godz. 17:00 Midea Group osiąga rekordowe wyniki przychodów i zysków, wykazując wynik 373,7 mld RMB w sprawozdaniu za 2023 r. (… FOSHAN, Chiny--(BUSINESS WIRE)-- Midea Group, największy na świecie dostawca sprzętu AGD, odnotowała imponujący wzrost oraz rekordowe zyski w sprawozdaniu… » więcej 2024-03-28, godz. 17:00 USA/ "WP": krytyczny wobec NATO dyplomata głównym kandydatem Trumpa na szefa dyplomacji Znany z kontrowersji i krytyki wobec NATO były ambasador USA w Niemczech Rick Grenell jest typowany na głównego kandydata Donalda Trumpa na przyszłego sekretarza… » więcej 2024-03-28, godz. 16:50 Szczecin/ Kandydat PiS na prezydenta miasta chce podwoić budżet rad osiedli Zwiększenie budżetu dla rad osiedli, budowa i rewitalizacja placów zabaw, ustanowienie funduszu na remont i rozbudowę dróg osiedlowych oraz cykliczne spotkania… » więcej 2024-03-28, godz. 16:50 Łotwa/ Szef Komitetu Wojskowego NATO: w razie zagrożenia uruchomienie art. 5 bezdyskusyjne W razie bezpośredniego zagrożenia dla kraju NATO zastosowanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego będzie obowiązkowe i nie będzie podlegać dyskusji -… » więcej 2024-03-28, godz. 16:50 Sztab Generalny WP: szef obrony Sił Zbrojnych Francji odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego (aktl.2) Przebywający z wizytą Warszawie generał Thierry Burkhard, który stoi na czele sił zbrojnych Francji, decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława… » więcej 2024-03-28, godz. 16:50 Rosja/ Korespondent "Wall Street Journal" Gershkovich od roku przebywa w więzieniu W piątek mija rok od zatrzymania w Rosji Evana Gershkovicha, korespondenta amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal'. Reporter, oskarżony o szpiegostwo… » więcej 2024-03-28, godz. 16:40 Małopolskie/ Wojewoda wydał pozwolenie na budowę wału przeciwpowodziowego w gm. Łapanów Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał decyzję o pozwoleniu na budowę i rozbudowę lewego wału rzeki Stradomki w gminie Łapanów. Obecnie istniejący… » więcej 2024-03-28, godz. 16:40 Ekstraklasa piłkarska - trener Legii: mamy ochotę przerwać serię Górnika Trener piłkarzy Legii Warszawa Kosta Runjaic docenia wysoką formę Górnika w ostatnich miesiącach, ale przed meczem 26. kolejki ekstraklasy w Zabrzu jest optymistą… » więcej 2024-03-28, godz. 16:30 Branża biotechnologiczna z całego świata dyskutowała w Warszawie (MediaRoom) Najważniejsze wyzwania dla rozwoju rynku biotechnologicznego były tematem międzynarodowej konferencji Central European BioForum 2024 (CEBioForum 2024). To największe… » więcej 2024-03-28, godz. 16:30 Alissa Valles laureatką nagrody Found in Translation 2024 Poetka i tłumaczka Alissa Valles za przekład wyboru wierszy Zuzanny Ginczanki 'Firebird' otrzymała nagrodę Found in Translation 2024 - poinformował we czwartek… » więcej