Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-12, 21:40 Autor: PAP

Białoruś/ Szef MSZ: Zachód nie chce dochodzenia ws. lądowania samolotu Ryanair w Mińsku

Zachód nie jest zainteresowany dochodzeniem w sprawie lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku, ponieważ rezultaty będą dla niego niekorzystne – ocenił minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. Sankcje mają „zadusić” białoruską gospodarkę - dodał.

„Widzimy, że kraje zachodnie nie chcą tego dochodzenia; zaprosiliśmy ich, by przyjechali. (…) Ewidentnie nie chcą tego dochodzenia. Dlaczego? Bo jego wyniki nie będą absolutnie na ich korzyść” – powiedział Makiej w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla białoruskiej telewizji ONT.


Dodał, że ani Polska, ani Litwa do tej pory nie przekazały Białorusi ani Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) materiałów dotyczących rozmów załogi samolotu Ryanair relacji Ateny-Wilno z wieżą kontroli lotów w Mińsku.


Makiej ocenił również, że kraje zachodnie nie są gotowe działać w tej sprawie zgodnie z zasadą praworządności.


Niezależny białoruski portal Nasza Niwa zwraca z kolei uwagę na wypowiedź ministra na temat zachodnich sankcji. Jego zdaniem mają one na celu „zaduszenie” białoruskiej gospodarki, doprowadzenie do „buntów głodowych”, protestów, które doprowadzą do zmiany władzy.


Przebywającym na emigracji opozycjonistom zarzucił, że „wzywają do ostrych sankcji, a sami mieszkają w drogich apartamentach”.


„Wiemy na pewno, że niedawno tym, którzy przebywają w Polsce, powiedziano, że jeśli do września nie będzie masowych protestów, to skończy się finansowanie” – oświadczył Makiej.


Białoruskie władze przedstawiają ubiegłoroczne masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich jako dzieło Zachodu, spiskującego przeciwko Białorusi.


23 maja na lotnisku w Mińsku doszło do przymusowego lądowania samolotu Ryanair lecącego z Aten do Wilna, z powodu informacji o rzekomej bombie na pokładzie. Następnie białoruskie służby aresztowały lecących tym samolotem opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę, Sofiję Sapiegę.


Strona białoruska przedstawia lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku jako awaryjne i przekonuje, że postępowała zgodnie z przepisami. Kraje zachodnie uważają, że doszło do wymuszenia lądowania przy użyciu wojskowego myśliwca i pod naciskiem kontrolerów. Działania Białorusi potępiło wiele rządów, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.


Incydent z samolotem Ryanair doprowadził do zakazu lotów nad UE i Ukrainą dla samolotów z Białorusi oraz ich odmowy korzystania z przestrzeni powietrznej Białorusi. Kraje zachodnie zapowiedziały też wprowadzenie nowych sankcji wobec władz w Mińsku.


Na poniedziałek białoruskie MSZ zapowiedziało konferencję prasową, podczas której białoruscy urzędnicy mają m.in. zreferować działania wobec samolotu Ryanair. (PAP)


just/ akl/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 19:40 Stolica/ Rocznica Powstania Warszawskiego w kawiarni Niepodległa. Miejsce spotkań Plenerowy pokaz filmu 'Powstanie Warszawskie' Jana Komasy i 'Śpiewanki powstańcze z Ferajną z Hoovera' odbędą się w weekend w ogródku kawiarni Niepodległa… » więcej 2021-07-30, godz. 19:40 Poznań/ Wznowiono ruch na stacji Poznań Główny Przed godz. 19. wznowiono ruch na stacji Poznań Główny - poinformował PAP Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. W piątek po południu doszło… » więcej 2021-07-30, godz. 19:40 Rząd przyjął projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB (opis) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Dzięki niej do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Poznań/ Zaginiony prof. Roman Dziergwa odnalazł się Odnalazł się zaginiony prof. Roman Dziergwa pracownik Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ub. sobotę profesor poinformował… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Gdańsk/ Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska - przyjaźń na trybunach, walka na boisku Piłkarze Radomiaka rozegrają w sobotę pierwszy po 36 latach przerwy mecz w ekstraklasie przed własną publicznością. Rywalem będzie mistrz Polski Legia… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie (k… Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego… » więcej 2021-07-30, godz. 19:20 Tokio/siatkówka plażowa - Fijałek: prawdziwy turniej zaczyna się w niedzielę Siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Michał Bryl zanotowali porażkę na koniec fazy grupowej igrzysk w Tokio, ale już wcześniej mieli zapewniony awans do… » więcej 2021-07-30, godz. 19:20 Formuła 1 - Bottas najlepszy na drugim treningu przed GP Węgier Fin Valtteri Bottas (Mercedes) był najszybszy na drugim treningu przed zaplanowaną na niedzielę Grand Prix Węgier, jedenastym w sezonie 2021 rundą mistrzostw… » więcej 2021-07-30, godz. 19:20 Białoruś/ Łukaszenka o spotkaniu Cichanouskiej z Bidenem: „poczęstowali ciasteczkami” Poparcie polityczne Zachodu dla uciekinierów do niczego nie prowadzi - oświadczył w piątek przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, nawiązując do spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »