Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-11, 08:40 Autor: PAP

Niedzielski: mała liczba zachorowań pozwala na prowadzenie śledztw epidemicznych wobec wariantu Delta

Wirus Delta pojawił się w Polsce w sytuacji, kiedy mamy małą liczbę zachorowań, co daje możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnych śledztw epidemicznych - ocenił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że do tej pory w Polsce było kilka ognisk tego wariantu wirusa.

Szef resortu zdrowia odnosząc się w piątek w TVP Info do pytania o tzw. indyjski wariant koronawirusa - nazywany obecnie wirusem Delta - zaznaczył, że "szczęśliwie się złożyło", że pojawił się on sytuacji, kiedy w Polsce występuje niska liczba zakażeń. Podkreślił, że daje to możliwość interwencji ze strony służb epidemicznych.


"Mieliśmy kilka ognisk - wcale niemałych - związanych z osobami, które podróżują do Indii i bezpośrednio sprowadziły to ryzyko zakażenia, i takie ogniska, które były nawet rzędu 50-60 osób udało nam się opanować, tzn. izolować skutecznie te osoby tak, że ogniska były wygaszane" - powiedział.


Dodał, że takie działania są priorytetem dla służb sanitarnych. "Koncentrujemy się z jednej strony na weryfikowaniu, z jaką mutacją mamy do czynienia, a z drugiej strony każde ognisko, każdy przypadek zachorowania związany właśnie z tymi alternatywnymi mutacjami, jest bardzo dogłębnie studiowany przez służbę epidemiczną" - zaznaczył.


Na pytanie o liczbę przypadków wirusa Delta w Polsce odpowiedział, że mowa jest o kilkudziesięciu przypadkach. "To nie jest liczba na dwóch rękach do policzenia, to jest zdecydowanie więcej" - powiedział.


Pytany o zasadność szczepienia nastolatków wskazał, że "rzeczywiście jest tak, że do tej pory zachorowania dzieci - bez względu na to, czy to była ta mutacja pierwotna, czy mutacja brytyjska - były takie powiedziałbym łagodnie przechodzące".


"Natomiast z drugiej strony pojawia się pewnego rodzaju mądrość i pragmatyka podejścia, bo mogą być kolejne mutacje, które mogą być np. o wiele bardziej groźne dla dzieci" - wskazał.


Dodał, że szczepienie dzieci jest nie tylko odpowiedzią na to, co było w przeszłości, "ale jest to po prostu forma zabezpieczenia". "Tym bardziej, że we wrześniu, jak wrócimy do szkoły, wrócimy do normalnego funkcjonowania - mam nadzieję, że wtedy ta liczba zachorowań cały czas będzie tak samo niska - to też trzeba zabezpieczeń, bo dzieci, chodzenie do szkół to też jest pewnego rodzaju możliwość przekazywania wirusa na osoby dorosłe, które jak wiemy o wiele trudniej przechodzą zachorowanie" - powiedział.


Powołując się na nowe badania dotyczące preparatu, który jest podawany dzieciom zaznaczył, że szczepienia dają ponad 90 procentową skuteczność ograniczenia transmisji wirusa,(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ krap/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 08:20 Liga NHL - wynik Wynik poniedziałkowego meczu trzeciej rundy play off w hokejowej lidze NHL: Półfinał Pucharu StanleyaVegas Golden Knights - Montreal Canadiens 4:1(stan… » więcej 2021-06-15, godz. 08:20 Müller: premier zwrócił się do marszałek Witek o zwołanie niejawnego posiedzenia Sejmu ws. cyberataków Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w poniedziałek wieczorem do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, by przedstawić… » więcej 2021-06-15, godz. 08:20 Müller: w tym tygodniu do Czech poleci delegacja negocjować umowę ws. Turowa (krótka) Do Czech poleci w tym tygodniu polska delegacja złożona z kilku ministrów konstytucyjnych, aby ustalić ostateczne szczegóły umowy w sprawie kopalni w Turowie… » więcej 2021-06-15, godz. 08:20 Dolnośląskie/ Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski w tym roku przez całe wakacje Odbywający się w Sokołowsku na Dolnym Śląsku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski w tym roku będzie trwał przez całe wakacje. Imprezy… » więcej 2021-06-15, godz. 08:10 Maląg: rząd wprowadza rozwiązania, by zapewnić odpowiedni poziom finansowy seniorom Rząd od kilku lat wprowadza działania, by zapewnić odpowiedni poziom finansowy seniorom - zapewniła we wtorek w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki… » więcej 2021-06-15, godz. 08:10 Poznań/ Zatrzymania i zarzuty za wyłudzenie 15 mln zł za dostarczenie rękawic medycznych Do 10 lat więzienia grozi czterem zatrzymanym, którzy mieli wyłudzić od różnych podmiotów ponad 15 mln zł za dostarczenie rękawic medycznych. Spółka… » więcej 2021-06-15, godz. 08:10 Miedź na LME w Londynie wyceniana najniżej od 7 tygodni; cena spada o prawie 3 proc. Miedź na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana najniżej od 7 tygodni. Tanieją też inne metale bazowe w związku z obawami o możliwe zacieśnienie polityki… » więcej 2021-06-15, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki poniedziałkowych meczów drugiej rundy play off w koszykarskiej lidze NBA: Konferencja Wschodnia: Atlanta Hawks - Philadelphia 76ers 103:100(stan rywalizacji… » więcej 2021-06-15, godz. 08:00 Ropa w USA wyceniana blisko 71 USD; inwestorzy rozważają popyt i warianty wirusów Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są w pobliżu 71 USD za baryłkę. Inwestorzy rozważają perspektywy wzrostu popytu na paliwa wobec rozszerzania ograniczeń… » więcej 2021-06-15, godz. 08:00 KAS i CBŚP zatrzymały 4 podejrzanych o fabrykowanie faktur kosztowych na ponad 2 mld zł KAS i CBŚP zatrzymały cztery osoby podejrzane o udział w gangu z grupy paliwowej, który wprowadził do obrotu fałszywe faktury na ponad 2 mld zł. Skarb Państwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »