Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-17, 14:50 Autor: PAP

Zbiorniki retencyjne w przedszkolach, bajki z morałem dla najmłodszych. Wystartowała kampania edukacyjna „Obiecajmy”, mająca zmienić nawyki dotyczące oszczędzania wody (MediaRoom)

W 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie nawet o 40 proc. niższa niż zapotrzebowanie na nią. Już teraz w Polsce na 1 mieszkańca przypada średnio około 1600 m3 zasobów wodnych na rok, a to prawie trzy razy mniej niż średnia zasobów wodnych dla przeciętnego Europejczyka (4500 m3/rok). Priorytetem staje się retencja wody deszczowej, która w Polsce nadal jest na niskim poziomie. W odpowiedzi na ten problem firma Reckitt zainicjowała w ramach marki Finish kampanię „Obiecajmy”, w której wraz z partnerem merytorycznym, IMGW-PIB – Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym, marką Bosch i National Geographic edukują najmłodszych mieszkańców naszej planety, jak oszczędzać wodę.

W ramach kampanii w wybranych przedszkolach, położonych na terenach najbardziej zagrożonych suszą hydrologiczną zostaną zainstalowane zbiorniki retencyjne, które pomogą w codziennym gromadzeniu deszczówki. Dzieci otrzymają niezbędne zestawy narzędzi wraz z nasionami warzyw i owoców, dzięki którym z łatwością będą mogły dbać o roślinność wokół budynków, przy okazji świetnie się bawiąc. Dodatkowo nauczyciele przedszkolni zostaną zaopatrzeni w scenariusze lekcji, które pozwolą na rzetelną edukację najmłodszych na temat konieczności oszczędzania wody. Do tej pory przeprowadzono pilotażowe zajęcia w trzech przedszkolach na terenie Warszawy. Materiały edukacyjne (książeczka w formie elektronicznej, scenariusze zajęć dla przedszkolaków) dostępne będą także na dedykowanej stronie kampanii: https://obiecajmy.finish.pl/


„Dzieci z wybranych przedszkoli na terenach najbardziej zagrożonych suszą hydrologiczną otrzymają książeczki o przygodach Kropelki Amelki, która będzie ich przewodnikiem po magicznej krainie >>Dostatkowo<<. Nasza bohaterka w zabawny i przystępny sposób wytłumaczy najmłodszym, jak codziennie mogą oszczędzać wodę w domu i swoim najbliższym otoczeniu” – mówi Bartosz Stawikowski, Senior Brand Manager marki Finish, która jest inicjatorem kampanii.


W 2020 roku niedobory wody w rzekach i glebie pogłębiły się trzeci rok z rzędu. Sezon zimowy 2020/2021 oraz deszczowa jesień znacznie poprawiły sytuację, ale eksperci są zgodni, że problem suszy na pewno będzie powracał. Jednym ze sposobów zapobiegania im w przyszłości jest edukacja najmłodszych, ponieważ to właśnie oni będą się mierzyć ze skutkami zmiany klimatu. Dlatego też do kampanii przyłączył się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy – IMGW-PIB.


„W ciągu najbliższych 50 lat, przewiduje się wzrost temperatury powietrza o około 2-3°C, a na przestrzeni dekady o około 0,6 °C. Opady będą malały, szacuje się, że do 2100 roku spadną aż o około 10 proc. Wzrost temperatury, większe parowanie, niższe opady wpłyną bezpośrednio na zmniejszenie zasobów wodnych. Dane pokazują, że do roku 2030, ilość dostępnej wody będzie o 40 proc. niższa od jej zapotrzebowania” – mówi Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju i Rzecznik Prasowy IMGW-PIB.


Organizatorzy kampanii przekonują, że rzetelna i nowoczesna edukacja ekologiczna powinna zaczynać się od najmłodszych lat, tak aby nawyki i zachowania wykształcone w dzieciństwie towarzyszyły dzieciom również w dorosłym życiu.


Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć pod linkiem: https://obiecajmy.finish.pl/


KONTAKT:


e-mail: biuroprasowefinish@havas.pl


Źródło informacji: Havas PR Warsaw


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2021-11-27, godz. 10:10 Nadbużański Oddział SG: spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej Noc z piątku na sobotę na polsko-białoruskim odcinku granicy w woj. lubelskim upłynęła spokojnie - powiedział PAP w sobotę rano rzecznik Nadbużańskiego… » więcej 2021-11-27, godz. 10:10 Liga NBA - Warriors i Suns nie zwalniają tempa Koszykarze Golden State Warriors pokonując Portland Trail Blazers 118:103 odnieśli 17. zwycięstwo w tym sezonie NBA i przy ledwie dwóch porażkach mają najlepszy… » więcej 2021-11-27, godz. 10:10 Ministerstwo Zdrowia: zajętych 19 tys. 707 z 25 tys. 876 łóżek dla pacjentów z COVID-19 W szpitalach przebywa 19 tys. 707 pacjentów z COVID-19, w tym 1 tys. 752 chorych podłączonych do respiratorów - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dla… » więcej 2021-11-27, godz. 10:10 Lasy Państwowe: kilkudziesięciu Strażników Leśnych zaangażowanych na wschodzie W związku z sytuacją na wschodzie Polski w działania zaangażowanych jest w sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy Straży Leśnej - przekazał PAP rzecznik… » więcej 2021-11-27, godz. 10:00 MŚ w tenisie stołowym - pierwszy przypadek koronawirusa, zakażony Wang Yang Słowak chińskiego pochodzenia Wang Yang uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa i oddał walkowerem mecz z Niemcem Timo Bollem w 1/8 finału mistrzostw… » więcej 2021-11-27, godz. 10:00 Policja: cudzoziemcy próbowali sforsować granicę w okolicach miejscowości Grudki W piątek wieczorem cudzoziemcy próbowali sforsować granicę w okolicach miejscowości Grudki k. Białowieży. Na zapory z drutu kolczastego rzucali kładki… » więcej 2021-11-27, godz. 09:50 Koncert „Panny Wyklęte” w niedzielę W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku W Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku odbędzie się w niedzielę koncert „Panny Wyklęte”, będący projektem historyczno-muzycznym autorstwa Dariusza… » więcej 2021-11-27, godz. 09:50 Sasin: nie ma dzisiaj w PiS żadnych dyskusji o konieczności przyspieszenia wyborów Zakładamy, że wybory parlamentarne odbędą się za dwa lata; nie ma dzisiaj żadnych dyskusji w PiS o konieczności ich przyspieszenia - powiedział w sobotę… » więcej 2021-11-27, godz. 09:50 CNN: co wiemy o wariancie Omikron? Eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron i został odkryty w RPA, stanowi kolejne… » więcej 2021-11-27, godz. 09:50 Poznań/ „Wielkotrąbka” - pierwszy w Polsce festiwal poświęcony trąbce Konkurs na najgłośniejszego trębacza będzie głównym punktem „Wielkotrąbki” - pierwszej edycji festiwalu dla trębaczy i przyszłych adeptów tego instrumentu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »