Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-16, 06:50 Autor: PAP

Wyspa Wielkanocna – jak przetrwać w absolutnej izolacji

Struktura społeczna rdzennej ludności Wyspy Wielkanocnej pozwoliła im przetrwać kilka stuleci w całkowitej izolacji – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Po długiej podróży w drobnych drewnianych łodziach grupa osadników zasiedliła izolowany spłachetek lądu pośród Oceanu Spokojnego. Ogrom przestrzeni oddzielał ich od innych społeczności, odcinając wszelkie możliwości kontaktu zewnętrznego.


Badanie sposobu życia dawnych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, zwanej w miejscowym języku Rapa Nui, może być przydatne dla przetrwania przyszłych kolonistów marsjańskich – uważają antropolodzy z Binghamton University, Carl Lipo i Robert DiNapoli.


„Intrygującą rzeczą dotyczącą Wyspy Wielkanocnej jest to, że jest to świetne studium przypadku tego, co dzieje się w absolutnej izolacji” – mówi Lipo.


Zespół badał, w jaki sposób rdzenna społeczność na Rapa Nui przetrwała od XII-XIII w., a więc od początków osadnictwa, aż do kontaktu z europejskimi kolonizatorami. Wówczas rdzenna społeczność wyspy liczyła trzy-cztery tys. mieszkańców.


Kontakty z Europejczykami doprowadziły do zdziesiątkowania populacji. Przyczyniły się do tego choroby zakaźne oraz napady w celu porywania mieszkańców do pracy niewolniczej. W 1877 r. populacja wyspy spadła do zaledwie 111 osób.


Utracona została znaczna część wiedzy kulturowej, w tym umiejętność interpretowania pisma rongorongo. Przetrwały jednak inne tradycje, takie jak pieśni, sztuka i, co najważniejsze, sam język, którym nadal posługują się mieszkańcy wyspy.


Zdaniem naukowców, ta izolowana, niewielka społeczność, potrafiła przetrwać i zachować tradycję dzięki specyficznej strukturze społecznej. Społeczność wyspy nie była monolitem, ale dzieliła się na wiele podgrup, niekiedy wielkości dużej rodziny. W ten sposób przekaz kulturowy został zdywersyfikowany.


Na niewielkiej przestrzeni wyspy rdzenni mieszkańcy tworzyli wiele klanów. Te małe społeczności utrzymywały zarówno kulturową, jak i fizyczną separację. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne. Znajdowane przedmioty odznaczają się odmiennością stylistyczną, mimo że społeczności oddalone są od siebie o zaledwie 500 m. Podobne wnioski przynoszą badania genetyczne szkieletów.


„Powiedzmy, że mój ojciec zmarł, zanim był w stanie nauczyć mnie jakiejś ważnej technologii i był jedyną osobą, która wiedziała, jak to zrobić – wyjaśnia DiNapoli. – To może mieć negatywny wpływ na małą, izolowaną populację. Taka populacja nigdy nie wejdzie w interakcję z inną grupą ludzi, która mogłaby im ponownie przekazać te umiejętności”.


Naukowcy są przekonani, że tak właśnie się stało na Tasmanii, gdzie rdzenni mieszkańcy stracili umiejętność rybołówstwa, praktykowanego przez sąsiednie populacje w Australii kontynentalnej.


Badacze przeprowadzili symulacje komputerowe na modelu przypominającym społeczność Wyspy Wielkanocnej. Podzielono ją przy tym na wiele podgrup. Ich zdaniem, w przypadku izolacji taka struktura daje większe szanse na zachowanie pewnych umiejętności i na przetrwanie, niż całkowity monolit.


Zdaniem naukowców, ich badania można odnieść do przyszłej kolonizacji Marsa. Koloniści znaleźliby się w izolacji z dala od Ziemi, musieliby rozwiązywać własne problemy i zapewnić sobie przetrwanie, w tym zachowanie niezbędnej wiedzy i technologii. Być może lekcja z Wyspy Wielkanocnej mogłaby im pomóc.


Więcej na ten temat: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0250690 (PAP)


krx/ agt/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 17:10 Ekstraliga rugby - zespół z Białegostoku z prawem gry w krajowej elicie Zespół Rugby Białystok w sobotnim finale pierwszej ligi pokonał Posnanię Poznań 24:0 (14:0) i uzyskał prawo gry w ekstralidze w sezonie 2024/25. » więcej 2024-06-01, godz. 17:00 RPA/ Partia rządząca ANC straciła po 30 latach większość w parlamencie, zdobywając 40 proc. głosów Afrykański Kongres Narodowy (ANC), rządzący w RPA nieprzerwanie od 30 lat, stracił większość, zdobywając w środowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego… » więcej 2024-06-01, godz. 16:40 Szwecja/ Członkowie zespołu Abba odznaczeni przez króla Orderem Wazów (korekta) Członkowie słynnego zespołu Abba zostali odznaczeni przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa prestiżowym Orderem Wazów za 'wybitne zasługi w muzyce szwedzkiej… » więcej 2024-06-01, godz. 16:30 Ekstraklasa piłkarska - bramkarz Alomerovic odchodzi z Jagiellonii Z Jagiellonii odchodzi Zlatan Alomerovic - od wiosny 2022 roku podstawowy bramkarz zespołu, który w zakończonym przed tygodniem sezonie po raz pierwszy sięgnął… » więcej 2024-06-01, godz. 16:30 PŚ w kajakarstwie górskim - polscy kanadyjkarze poza finałami w Augsburgu Polscy kanadyjkarze nie zdołali awansować do finałów zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie górskim w niemieckim Augsburgu. Zwyciężyli Australijka Jessica… » więcej 2024-06-01, godz. 16:20 Opole/W drugim dniu Festiwalu Polskiej Piosenki odsłonięto nowe gwiazdy i mural W sobotę, zgodnie z tradycją towarzyszącą Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki, na rynku Opola odsłonięto kolejne gwiazdy polskiej muzyki. Na ścianie… » więcej 2024-06-01, godz. 16:10 Paryż - kolarska reprezentacja Danii bez Vingegaarda Dwukrotny zwycięzca Tour de France Duńczyk Jonas Vingegaard nie znalazł się w składzie reprezentacji Danii w kolarstwie szosowym na igrzyska w Paryżu (26… » więcej 2024-06-01, godz. 15:50 Łódzkie/ Kosiniak-Kamysz: mamy zapaść demograficzną, potrzebujemy więcej dzieci Mamy zapaść demograficzną; jeśli nie będzie więcej dzieci, rodzin wielodzietnych, to marzenia o wielkim 40-milionowym społeczeństwie odejdą do przeszłości… » więcej 2024-06-01, godz. 15:50 Prognoza pogody na 2 i 3 czerwca Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia będzie pod wpływem rozległego wyżu. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych… » więcej 2024-06-01, godz. 15:40 Diamentowa Liga - Duplantis, Mahuczich i Bol na starcie w Sztokholmie Rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis, skoczkini wzwyż Ukrainka Jarosława Mahuczich i Holenderka Femke Bol (400 m ppł) będą gwiazdami niedzielnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »